Reklama

Siły zbrojne

50 tys. Grotów trafi do wojska

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/CC BY SA 3.0..
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/CC BY SA 3.0..

Do końca 2019 roku Siły Zbrojne RP będą mieć na wyposażeniu łącznie nieco ponad 30 tys. karabinków MSBS GROT. Natomiast do roku 2022 ich liczba w służbie przekroczy 50 tys. – wynika z aneksu do umowy dostaw podpisanego przez MON.

Podpisany na początku tygodnia aneks zakłada dostawy dodatkowych 18 tys. karabinków MSBS GROT, w latach 2019-2022. Ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT, przekazał Defence24.pl informacje dotyczące dostaw karabinów MSBS GROT na podstawie aneksu, jak i podstawowego zamówienia – umowy zawartej 5 września 2017 roku, podczas targów MSPO.

I tak, w ramach zamówienia podstawowego zostanie dostarczonych łącznie 32 737  karabinków. Ich dostawy, rozpoczęte w roku podpisania umowy, zakończą się w 2020 roku. Do chwili obecnej (stan na 1 października), do Wojska Polskiego dostarczono 26 645  karabinków w ramach podstawowej umowy. Nieco ponad 23 tysiące z nich trafiły do Wojsk Obrony Terytorialnej, a poza WOT przekazano 3 552 karabinków.

W tym miejscu warto przypomnieć, że dostawy Grotów do wojsk operacyjnych rozpoczęły się w br. Jednostkom Wojsk Lądowych mają też być przekazane karabiny Beryl, które czasowo trafiły do części brygad WOT. Gestorem broni systemu Grot są Wojska Obrony Terytorialnej, natomiast część zamówionych egzemplarzy trafia do innych rodzajów Sił Zbrojnych.

Sam aneks do umowy zakłada dostawę łącznie 18 000 karabinków w latach 2019-2022, z czego 4000 w roku bieżącym. Łącznie – po zrealizowaniu zamówienia podstawowego i aneksu – do Sił Zbrojnych RP trafi 50 737 sztuk systemu broni MSBS GROT. Ppłk Pietrzak podkreśla, że w latach 2020-2022 karabinki Grot będą dostarczane w wersjach A1 i A2.

MSBS GROT to całkowicie polska konstrukcja, opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom i WAT, produkowana w zakładach w Radomiu. Modułowa konstrukcja pozwala na konfigurowanie broni stosownie do potrzeb użytkownika. GROT może zostać zaopatrzony w szeroką gamę wyposażenia dodatkowego. System MSBS jest dostępny w wersji z kolbą składaną i bezkolbowej, różnych kalibrach.

Obecnie do Wojska Polskiego dostarczana jest broń na amunicję pośrednią standardowego dla NATO kalibru 5,56 x 45 mm. Opracowano również odmianę systemu MSBS przeznaczoną na amunicję pośrednią 7,62 x 39 mm, używaną w broni systemu Kałasznikowa, przede wszystkim z myślą o użytkownikach eksportowych. Wreszcie, powstał również wariant Grota na amunicję karabinową 7,62 x 51 mm, mający pełnić rolę broni wyborowej. Przy okazji podpisania aneksu do umowy dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła powiedział, że prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu tego wariantu MSBS, zarówno na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i Wojsk Lądowych.

Reklama

Komentarze (28)

 1. hgfjhgjfh

  WOT nie jest oczkiem władzy ale jest w procesie formowania, a to oznacza, że trzeba na nią zwracać szczególną uwagę, tak jak na dziecko zwraca się większą uwagę niż na dorosłego. WOT nie może być wyposażany kosztem armii, bo jest jej częścią. Więc każde wyposażenie WOT, to wyposażenie armii.

  1. Gojan

   Albo w 100% panujemy nad technologią efektora (czyli sami go opracowujemy i rozwijamy), albo produkujemy go na licencji (bo raczej nie sprzedadzą nam kluczowych składników efektorów CAMM czy CAMM-ER). Dlatego za wszelką cenę, priorytetowo inwestować w rozwój "Pioruna-2"!

  2. Davien

   Gojan, Piorun-2 nie jest nawet w przyblizeniu w tej kategorii co CAMM/CAMM-ER, to zupełnie inne pociski.

  3. Davien

   Gojan, ale nie zapominaj ze wg tej zasady Polska zawsze będzie w tyle o dziesieciolecia bo musimy wymyslac cos co na świecie jest od dawna znane a oni tez nie spia. Choc akurat z Piorunem-2 trafilismy w swoista niszę.

 2. Djdjd

  Dla wojska proponuje Winchestery 1866 :)

 3. ktos

  Fajnie sie was czyta. Najpierw jest zal ze operacyjne wojska nie maja Grotow. A chwile pozniej ze Groty to kompletny szmelc. To po co placzecie? Chcecie gorszy karabin? Bo mam wrazenie ze co by nie zrobic to i tak Polak bedzie niezadowolony.

 4. Rezerwowa

  Czyli że nie dostaną tego grota siły zbrojne a Gwardia strażników rewolucji .

  1. asdf

   sily specjalne jakos sie wcale nie rwa do Grotow i wola swoje HK416

  2. Sternik

   Gdybym miał do wyboru to co już znam (HK416) lub nowego Grota a płacił by ktoś inny to też bym wolał HK. Natomiast gdybym miał sam kupować to tylko Grota.

 5. ANDY

  50 tyś. Grotów to powinno byc produkowane i przekazywane służbom mundurowym RP ROCZNIE ...!!! a nie do '22 - każdy młodzieniec w wieku 19 lat powinien przejść co najmniej miesięczne szkolenie wojskowe z naciskiem na zdobycie zdolności obsługi broni palnej ...

 6. Orka

  "Do chwili obecnej (stan na 1 października), do Wojska Polskiego dostarczono 26 645  karabinków w ramach podstawowej umowy. Nieco ponad 23 tysiące z nich trafiły do Wojsk Obrony Terytorialnej, a poza WOT przekazano 3 552 karabinków" WOT jest oczkiem w głowie władzy, nie armia, kosztem której WOT jest wyposażany. Dotąd wyłączone są spod dowództwa WP, a płk Kukuła jest już gen.dyw. Czyżby - mimo czystek - władza wciąż nie miała pełnego zaufania do korpusu oficerskiego?

  1. Bart

   Też tak myślał do tej pory, ale WOT dostał pierwsze sztuki, które bedą. Trapione przez choroby wieku dziecięcego.

  2. Marek

   I dobrze, że nie dostają. Znasz historię karabinu L85? Jak nie znasz, to poczytaj.

 7. bc

  Teraz jeszcze wersja rkm

  1. Marek

   Raczej nie. Chyba nie najlepszym pomysłem na RKM jest bazowanie na karabinie szturmowym. Jak chcesz mieć porządny RKM to musi mieć szybko wymienną lufę i wskazana by było zasilanie z taśmy rozsypnej. Możliwość skorzystania ze standardowych magazynków byłaby także miłym bonusem.

 8. szemrany smerf

  A UKM-2000 tej ważnej broni wsparcie jest za mało, wojska obrony terytorialnej powinny (wojska lądowe również) być bardziej nią "nasycone". A program nowego granatnika jednorazowego/wielorazowego.

  1. asdf

   Nasycenie kalibrem 7,62mm jest wystarczajace teraz trzeba cos wiekszego co najmniej 12,7mm. Juz w 1939r 7,62mm okazalo sie za slabe jako bron wsparcia.

  2. Marek

   Nie sądzę. UKM-2000 to jest dobra broń, ale na szczeblu plutonu. Do drużyn powinny trafić dobre RKMy 5.56. W każdej drużynie wówczas mogły by być dwa takie zamiast jednego UKMu.

 9. Redemptor

  Są opinie, że na obecnym etapie rozwoju konstrukcji to bardziej Graty niż Groty. Jedna litera a tak wiele zmienia.

  1. Opinia

   Takie opinie krążą o dowolnym polskim sprzęcie. Na ogół ich autorami są ludzie mający interes w tym, żeby opchnąć tutaj cudzy.

 10. m

  Grot / MSBS / Radon - to przykład doskonałej ergonomii. Wreszcie po wielu latach konstruktorzy i żołnierze zrozumieli co jest istotne w broni czysto użytkowej i odeszli od rachitycznego AK a'la Beryl. Wcześniej w tych środowiskach nie przyjmowano rzecyz dla praktyka oczywistych do wiaodmości. Wojsko Polskie posiada karabin wybitnie funkcjonalny plasujących się w ścislej czołówce światowej. i miejmy nadzieję, że będzie on wykonany z dbałością o jakość i cechować go będzie wysoka żywotność. Szkoda tylko że nie uzupełnia go pistolet samopowtarzalny z mechanizmem semiDAO i na szkolecie polimerowym. VIS-100 to konstrukcja mimo swoich zalet archaiczna na dzisiejsze czasy, a możliwość zdjęcia zamka z lufąpo naciśnięciu tylko zatrzasku jest wielce nieszczęśliwa: konstruktorzy powinni się zainteresować dlaczego W Beretcie 92 to działa inaczej ? W MAG-95 wymagało to cofnięcia zamka na zaczep zamkowy i dopiero obrócenia zatrzasku - było to rozwiązanie z dwu powodów idealne: nie można w szamotaninie rozłozoyć ci broni a ty nie możesz jej rozłożyc z nabojem w komorze. Jako uzupełnienie Grota powinien powstać nowoczesny zasilany taśmowo km w kalibrach 5,56mm i 7,62mm: albo na bazie UKM-2000, albo kupić belgijskie Minimi w nowych wersjach Mk. 48. Izraelską tandetę już próbowano wciskać ale to nie tędy droga. Do tego wersja wyborowa Grota na 7,62 x 51 dla strzelców z plutonów piechoty i polimerowy następca PM-84P / PM-98: kocepcja była znakomita odtworzono ją w H&K MP7, tylko wykonanie pozostawiało wiele do życzenia.

 11. Slayer

  Czyli nowa broń dla amatorów, a zawodowcy na starociach. Może i dobrze groty ponoc delikatne i wymagają czystości...

  1. Mysleusz Logiczynski

   na moje to wyglada tak,ze niewyprobowana bron jest dla niewyprobowanego wojska.wyprobowana bron jest dla weteranow.jak grot stanie sie ostrzelany i doszlifowany przez cos wiecej niz strzelcy zakladowi to wtedy tak dopracowany produkt daje sie dla zolnierza liniowego aby ten nie byl smiertelnie zdziwiony jak mu sie cos zatnie bo karabin dano mu niedpracowany.jest pare konstrukcji strzeleckich o takiej historii,ze zolnierze na polu bitwy sie dowiadywali ,ze walcza bronia biala a nie karabinem.jakby cala armia miala taki problem a nie jedna dywizja to cale panstwo by mialo problem.

  2. Autor

   No beryl to nie staroc, ale grot jest latwy w obsłudze a beryl juz nie koniecznie spytaj się jakiegoś zołnierza to ci potwierdzi, są tam pewne rozwiazania które powodują stosowania pewnych technik ktorych trzeba się nauczyc a wszystko przychodzi z czasem jak wiesz

  3. iras

   A co jest takiego skomplikowanego w Berylu ???

 12. werte

  A kiedy dla każdego Polskiego obywatela bez restrykcji, uznaniowości i kosztów poza sprzętowych? Karabin zawieszony na ścianie w mieszkaniu pracownika najemnego to symbol demokracji. Nawet Orwell to wiedział, choć socjalista. Rząd w Warszawie uznaje jak mawiał Macierewicz, że Polacy nie dorośli do posiadania broni. A ponoć mienią się patriotami i konserwatystami.

  1. m p

   Popieram w 100 procentach !!!

  2. zły

   Miejmy nadzieję, że nie będzie czasów gdy "każdy polski obywatel" dostanie broń do ręki bo to się źle skończy. Pod moim domem wymuszenie pierwszeństwa przez jednego kierowcę skończyło się mordobiciem i wymachiwaniem wiatrówką. Obecny stan rzeczy umożliwia, że ci co są wystarczająco zdeterminowani dostaną pozwolenie i będą je szanować z obawy przed utratą.

  3. Superglue

   Bron czarnoprochowa jest bez rejestracji i bez kwitow prosze nie wydziwiac

 13. peryhelium

  MSBS Grot to znakomita broń, zanim ktoś zamieści krytyczny komentarz, powinien spędzić z nim kilka chwil na strzelnicy. Panie i Panowie, may się czym chwalić.

  1. MSBS był wysyłany do testów do kilku znaczących jednostek. Wracał w częściach. Strzelnica to nie pole walki.

  2. Kolekcjoner

   Miałem w rękach ... i wolałem dla siebie kupić DDM4MK18 ... mam jeszcze kilka wolnych promes ale GROTA bym nie kupił. A co do chwalenia to w 21 wieku powinnismy się chwalić dostawami rodzimych systemów rakietowych a nie karabinka :)

  3. ryba

   Lepszy od Czeskiego CZ 807 ? tylko pytam bez podtekstów.

 14. Krytyk

  Gdybyś tylko znał zasady wprowadzenia nowego sprzetu w tym przypadku grota do wojska to miloby się tego sluchalo. Jednak nie znasz się na tym a się wypowiadasz. Jak większość. Gdyby nie transfer grota z Wot-u do operacyjnych jeszxze przez kilka ładnych lat nikt by go nie widział w koszarach.

 15. Gg

  Cywilom dają nowoczesne systemy strzeleckie, a liniowemu wojsku beryle. Gratuluję pomysłu na poziomie ameby

  1. Bryle są o 100kroc lepsze od grotow

  2. hermanaryk

   Sprawa była wielokrotnie wyjaśniana i tylko ameba nie potrafi zrozumieć, dlaczego się na to zdecydowano.

  3. Beryl strzela nie czyszczony ( warunki patrolu bojowego ), a Grot nie. To ja wolę Beryla.

 16. Odkłamywacz

  Cieszy że jest grot w wersji na nabój z popularnego kałacha .

  1. Kriski

   Nabój do "popularnego kałacha to 7.62 x 39 wz 43" I jest widocznie krótszy niż 7.62x51

  2. He man

   Ak to 7.62x39 A grot z jednej wersji jest na 7.62x51

  3. Gal

   Na NATOwski nabój 7,62×51 a nie radzieckiej 7,62×39

 17. Gosc

  Te groty to zabawka a nie broń, lepsze są beryle

 18. On

  Nie otrzymują równoległe! Wojska operacyjne dostają tylko kilka procent z zamówionych.

 19. Ja

  Wychodzi 10 tys. rocznie... Słabo :-( Cała armia dostanie je dopiero po 2034? Grot już będzie przestarzały.

  1. Tak myślę

   Nie martw się. Będzie ulepszany i powstaną nowe wersje, być może na inny kaliber.

  2. Infernoav

   Personelu przeznaczonego do służby w boju, w obecnej armii jest może 30 tysięcy. Sporą część to lotnictwo, marynarka, broń pancerna i artyleria. Oni nie potrzebują Grota. Więc armia regularna potrzebuje może ze 20 tys sztuk. Rezerw w zasadzie nie mamy. Nie ma szkoleń, a ostatnie roczniki poborowych maja dzisiaj coś pod 35 lat.

  3. Gts

   Wtedy USA narzuci NATO nowy nabój, a FB dostanie kolejne setki milionów dotacji i 10 lat na wdrożenie... kto za to zapłaci? Czego jeszcze nie rozumiesz?

 20. Grzegorz

  50 tysiecy. O 1mln za mało

  1. Sg

   A komu ten milion dasz? Mamy sporo beryli i ak i zbyt mało szeregowców aby każdy dostał jednego.

 21. Gojan

  Mam nadzieję, że te niepokojące wieści o zacięciach Grotów dotyczą partii wstępnej, którą w ilości 1-2 tys. sztuk dano do wypróbowania WOT. Pisano, że coś tam wychwycono i że współpracowano w tej sprawie z Radomiem. Może więc z seryjnych Grotów usunięto przynajmniej największe takie usterki?

 22. SZARIK

  Całe szczęście ,że WOT zamówi GROTY 7,62 x 51 , bowiem te niezwykle potrzebne naszym siłom zbrojnym karabiny , wreszcie będą produkowane. Dotychczas FB Radom nie mógł ich produkować , ze względu na brak zamówień na broń kalibru 7,62 x 51 mm ze strony wojska jak i innych służb. Karabiny GROT 7,62 x 51 mm mają zasięg skutecznego ognia nawet 600 m czyli dwa razy większy niż broń kalibru 5,56 mm. W drużynie piechoty powinno być dwóch strzelców z bronią 7,62 x 51 mm aby można było skutecznie razić ręczna bronią cele znajdujące się poza zasięgiem karabinów 5,56 mm.

  1. Piotr ze Szwecji

   Też się cieszę na to zamówienie karabinów wyborowych MSBS przez wojsko i WOT. Według mojej oceny, bronią podstawową wojsk terytorialnych (czyli takich historycznie na 18/19 wiecznych polach bitew, specjalnych nieregularnych oddziałów strzelców wyborowych), winien być karabin, a nie karabinek. Plus, kiedy samemu trzeba nosić amunicję, to lepiej nosić tą z której nie trzeba wielu strzałów oddawać, czyli wyborową, a nie karabinkową. Na FB jak pamiętam przez pewien czas myśl taka chodziła, że w WOT lepsze mogą być nawet pistolety maszynowe od karabinków...

 23. Vdv

  A tak przyslosciowo to powinien jeszcze powstac grot kaliber 6.8

  1. Tommy90

   Dokładnie. Wprowadzamy broń na kaliber 5.56 a wydaje mi się że za parę dekad i tak będziemy musieli przezbroić na 6.8mm

  2. Sidematic

   Już nad tym pracują.

  3. kolo

   Raczej 6,5 Creedmoor. Mniej waży, równie celny, i wybrała go armia USA.

 24. KAR

  Wszystko zależy od tego, jak w praktyce będą odległe od siebie poszczególne transze związane z dostawą. Określenie daty od... do..., to tylko teoria.

  1. Wojciech

   Wszystko czyli co takiego?

 25. Pirat

  Bardzo dobrze.

Reklama