Reklama

Siły zbrojne

16 tys. zapalników amunicyjnych dla czołgów T-72 i PT-91 Twardy

Czołg PT-91 z armatą 125 mm 2A46 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Czołg PT-91 z armatą 125 mm 2A46 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Wojsko Polskie planuje pozyskać do 2021 roku 16 tys. sztuk zapalników elektryczno-uderzeniowych GUW-7, które wykorzystywane są w amunicji do czołgów z rodziny T-72.

3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa rozpoczęła postepowanie na dostawę zapłonników elektryczno-uderzeniowych GUW-7. Zgodnie z harmonogramem zaprezentowanym w ogłoszeniu wojsko planuje pozyskać w latach 2018-2021:
- 6 tys. sztuk w 2018 r.
- 4 tys. sztuk w 2019 r.
- 2 tys. sztuk w 2020 r. (dodatkowo 2 tys. sztuk w ramach opcji)
- 4 tys. sztuk w 2021 r.

Dostawy mają rozpocząć się w czerwcu br. zaś zakończyć przed 15 listopada 2021 r.

Przetarg prowadzony jest w trybie ograniczonym, gdzie zamawiający przewiduje udział maksymalnie trzech podmiotów. Termin składania dokumentów wyznaczony został na 22 lutego br. Zwycięzca zostanie natomiast wyłoniony głównie na podstawie ceny (waga 60) oraz gwarancji jaką zapewni dostawca (waga 40).

Zapłonnik elektryczno-uderzeniowy GUW-7 wykorzystywany jest w amunicji rozdzielnego ładowania do 125 mm armaty 2A46 czołgów rodziny T-72, w tym również czołgów PT-91 Twardy. W amunicji czołgowej w rodzinie postsowieckich konstrukcji stosowane są zapłonniki krótkie z podsypką prochową, gdzie masa ładunku zapalającego wynosi 30 g czarnego prochu i 50 g podsypki prochowej.

W czerwcu 2017 roku MON poinformował, że podjęta została decyzja w sprawie modernizacji (opracowania i wdrożenia nowego typu) amunicji 125 mm dla czołgów starszej generacji (PT-91 Twardy oraz T-72M1), tak aby stanowiły one realne wsparcie dla wozów Leopard 2A4 i 2A5. Rozpisanie przetargu na zakup zapalników GUW-7 oznacza, że równolegle planowane jest pozyskanie kilkunastu tysięcy zapalników do amunicji 125 mm. 

Należy pamiętać, że kwestia zakupu nowoczesnej amunicji ma fundamentalne znaczenie dla zdolności czołgów T-72/PT-91. Jeśli uwzględniać pojazdy eksploatowane w jednostkach, jak i te zmagazynowane (po ich wycofaniu ze służby), wozy z rodziny T-72 stanowią obecnie największy park czołgów w Polsce. Zważywszy, że kupno używanych czołgów Leopard 2 jest niewielkie, a prace nad pozyskaniem czołgu nowej generacji może potrwać kilkadziesiąt lat, uzupełnieine luki w amunicji pozwoli na przejściowe wzmocnienie zdolności wojsk pancernych.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Tom

  A kustosza chociaż poinformowali?

 2. Zając

  Zapalnik jest częścią pocisku, a zapłonnik naboju. Co więc wojsko chce kupić?

 3. Marek1

  Blisko 2,5 roku zajęło ekipie AM&Co. dojście do wniosku, ze jeśli już akceptuje się muzealne MBT w WP, to chociaż warto zająć się sprawą pozyskania w miarę nowoczesnej amunicji do nich. Ciekawe ILE lat zajmie ekipie Błaszczak&Co. realizacja tego ambitnego zadania ...

  1. rafff

   A ile zajęło to jego poprzednikom? Przypomnij mi, jakie czołgi zamówiło PO?

  2. Mroczysław

   Już przypominam: 14 Leopardów 2A4 i 105 Leopardów 2A5 w 2013 roku.

 4. J-23

  Można kupować rzeczy do sprzętu poradzieckiego w przetargach? Tylko Inspektorat Uzbrojenia z uporem maniaka kupuje z wolnej ręki, i to w dzielnym polskim przemyśle. I płaci dużo więcej, a niejednokrotnie okazuje się, że dostaje z opóźnieniem.

 5. Bezpartyjny

  Jeden na rok. SILNI ZWARCI GOTOWI!!!

 6. Victor

  Zaczyna to wyglądać podobnie jak trwający chyba 20 lat program modernizacji BWP-1. Jak się skończyło to wszyscy wiedzą. A BWP nadal są w służbie.

 7. Misio

  Zapalniki zapłonniki i znów zapalniki ! To co wojsko w końcu kupuję ???

 8. historyk

  \"prace nad pozyskaniem czołgu nowej generacji może potrwać kilkadziesiąt lat\" - a ile Rzesza wytworzyła czołgów nowej generacji w okresie 5 lat wojny????

 9. NM

  Po 12 na czolg???

  1. luka

   A skąd ci się wzięło po 12 na wóz?

  2. Ad_summam

   Tak sobie marzę że jak już modernizują to wezmą armatę 120mm, to i zapalników na czołg będzie więcej.

  3. kmq

   Nie, po jednym na pocisk do którego zapalnik stracił ważność

 10. Teodor

  Te 16 tys. ladunkow (po 4tys. rocznie) to wyglada na to, iz to w ramach cwiczebnych strzelan i to co najwyzej na czolgi PT91. wypada niecale 2 strzaly w miesiacu uwzgledniajac urlopy i swieta.

 11. Teodor

  \"Zważywszy, że kupno używanych czołgów Leopard 2 jest niewielkie,\" -raczej powinno byc: - zważywszy, że zakupiona ilość czołgów Leopard 2 jest niewielka , a szanse nabycia dalszych są znikome... Jak widać skróty myślowe niekiedy niweczą cały wysiłek pisarza, nawet jak jest tylko redaktorem.

 12. Sf

  Co z propozycją Cegielskiego i K2 Black p anter

 13. Juxta

  Czyli jak te zapalniki beda w 2021 to kiedy te czolgi beda zastepowane? Kiedys beda sie znowu z nas smiali ze szarzowalismy T72 na statki kosmiczne

 14. Ccc

  Kilkadziesiąt lat....30 40 a może za 50 lat kupiom nowe czołgi

 15. Zamienił stryjek.....

  Dla amatora zapalnik i zapłonnik to ta sama bajka. Sprawnie. Bez unowocześnienia jakości ładunku miotającego i zamiany średniowiecznego prochu dymnego-czarnego jak kto woli na nowoczesny, wydłużenia komór nabojowych w 2A46 oraz nowej stabilizacji i SKO w T-(rupach) 72/91 cała ta roszada nie ma żadnego sensu.

 16. Gość

  Myślę że to dobry kierunek w sytuacji , kiedy na nowy sprzęt brak perspektyw w najbliższym czasie.

Reklama