Reklama

Siły zbrojne

12 amerykańskich F-16 wylądowało w Estonii

 • Rodzina rosyjskich, okrętowych rakiet manewrujących Kalibr. Fot. Rosoboronoexport
  Rodzina rosyjskich, okrętowych rakiet manewrujących Kalibr. Fot. Rosoboronoexport

Jako wzmocnienie misji Baltic Ait Policing w estońskiej bazie Amari wylądowało 12 myśliwców F-16C Fightning Falcon należących do 112th Expeditionary Fighter Squadron (112th EFS), jednej z najstarszych jednostek lotniczych Gwardii Narodowej. Macierzystą bazą tej eskadry jest Toledo w stanie Ohio. Celem ich przebazowania było, jak podkreślają przedstawiciele US Air Force - zaprezentowanie zdolności do rozlokowania naszych samolotów w ramach wsparcia dla sojuszników i partnerów w Europie, ale też na dowolnym teatrze działań.

Samoloty Gwardii Narodowej Ohio wylądowały w Amari 14 stycznia wraz z 300 żołnierzami z 180th Fighter Wing do którego należy 112 eskadra oraz 75 osobowym personelem z 52nd Fighter Wing, stacjonującego stale w bazie Spangdahlem na terenie Niemiec. Ich obecność jest elementem Theater Security Package  w ramach amerykańskiej Operacji Atlantic Resolve.

Celem przebazowania jest nie tylko sprawdzenie możliwości takiego transatlantyckiego transferu i wsparcie Wschodniej Flanki NATO, ale również szkolenie pilotów i personelu w działaniach sojuszniczych. Jak podkreślił ppłk. Greg Barasch, dowódca 112th EFS – zwiększy to umiejętności i gotowości do realizacji misji powietrze-powietrze i powietrze-ziemia wspólnie z lokalnymi i regionalnymi partnerami.

Jego zdaniem współpraca z Estończykami układa się bardzo dobrze i plan zakłada realizację około 60 misji tygodniowo wspólnie z innymi jednostkami sojuszniczymi w regionie. Będą wśród nich z pewnością duńskie F-16 i włoskie Eurofightery, które właśnie rozpoczęły misję w ramach operacji Baltic Air Policing. 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Zbys

  Bazy amerykanskie nie tylko w Guantanamo i na Okinawie. Walki sa przewidziane w tradycyjnym buforze polskim rozszerzonym o Litwe, Lotwe i Estonie. Bedzie dobrze.

  1. ZbysII

   Deterance to nie walki....

Reklama