Siły zbrojne

100 dni XI zmiany PKW Afganistan

2 sierpnia br. stał się okazją do podsumowania połowy tury operacyjnej XI zmiany kontyngentu PKW Afganistan. Jak się okazuje, polscy żołnierze mają się czym pochwalić.

Pomimo, że na co dzień nie słychać w kraju o wydarzeniach z Afganistanu, w ciągu 100 dni polscy żołnierze mogą pochwalić się następującą statystyką: przeprowadzeniem 52 operacji bojowych na szeroką skalę, blisko 1500 działań kinetycznych i niekinetycznych, wykryciem i neutralizacją 72 min pułapek, przejęciem i zniszczeniem blisko 27 ton materiałów wybuchowych, wykryciem i zniszczeniem 16 składów amunicji wykorzystywanych przez terrorystów, przejęciem 285 min, granatów oraz pocisków rakietowych, odnalezieniem i neutralizacją 78 niewypałów, przejęciem blisko 4000 sztuk amunicji strzeleckiej, zabiciem 20 terrorystów i rebeliantów, ranieniem 99 terrorystów i rebeliantów, zatrzymaniem kolejnych 123 podejrzanych oraz rozdaniem 11 ton pomocy humanitarnej.

Poza tymi liczbami, polscy żołnierze prowadzą liczne szkolenia dla żołnierzy i policjantów afgańskich, którzy w niedalekiej przyszłości wezmą na siebie odpowiedzialność za utrzymanie bezpieczeństwa i spokoju w prowincji Ghazni.

(ŁP)

Komentarze