Reklama

Siły zbrojne

Siedmiu chętnych na okrętowy IFF. Przemysł przedstawia kompetencje

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w dialogu technicznym w sprawie pozyskania transponderów systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” dla okrętów Marynarki Wojennej weźmie udział siedem podmiotów w tym obecny producent systemu IFF w Polsce – spółka PIT-RADAWAR.

W terminie wyznaczonym przez Inspektorat Uzbrojenia na 31 maja 2017 r. do dialogu technicznego zgłosiły się:

 • polska spółka PIT-RADWAR S.A. z Warszawy;
 • polska spółka Poland- U.S. Operations Sp. z o.o. z Warszawy;
 • polska spółka Thales Polska Sp. z o. o. - wchodząca w skład międzynarodowego koncernu Thales;
 • polska spółka SILTEC Sp. z  o. o. z Pruszkowa;
 • niemiecka firma Hensoldt Sensor GmbH Germany;
 • amerykański koncern Raytheon;
 • hiszpański koncern INDRA.

Spośród tych siedmiu podmiotów pięć produkuje własne rozwiązania jeżeli chodzi o system IFF, a dwie (Poland-U.S. Operations Sp. z o.o. i SILTEC Sp. z  o.o.) prawdopodobnie zamierzają występować jako pośrednik w sprzedaży zagranicznych systemów identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy”. Tylko jedna z nich – należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-RADWAR S.A. jest producentem systemu IFF w Polsce.

Czytaj też: Rusza dialog na IFF dla Marynarki Wojennej. Polski przemysł za burtą?

Inspektorat Uzbrojenia zamierza teraz „przeprowadzić fazę analityczno-koncepcyjną dla tego zadania, uzyskać informacje potrzebne do wypracowania i podjęcia optymalnej decyzji w tej sprawie”.

Reklama

Komentarze (4)

 1. TowariszczJacho

  Bezwzględnie IFF jest systemem strategicznym, którego dostarczenia a nawet integracji nie można oddać NIKOMU - dziś przyjaciel jutro nie wiadomo, tylko własne rozwiązanie i w oparciu o własną implementacją krypto i klucze/tożsamość przydzielana w MON RP - inaczej będzie to FIKCJA identyfikacji Swój Obcy - i bez kryptografii z kluczami jednorazowymi czyli OTP - IFF jest podatny na szereg ataków … a nawet podszywanie się tak jak to było w przeszłości …

 2. Wojciech

  I po co było wydawać miliony na opracowanie własnych zdolności produkcyjnych jak teraz zaprasza się obcych? IFF to system strategiczny, powinniśmy sami to robić a nie kupować.

  1. rydwan

   bo takie sa zasady demokracji i inne kraje też tak robią.Jeśli wygra firma zagraniczna to i tak produkcja bedzie przeniesiona do naszego kraju choć czesciowa.

 3. dropik

  Przy okazji . ponoć mieczniki i czaple znowu są w planach. Państwowe stocznie coś muszą robić a OP nie będą szybko. Ogólnie śmiesznie bo tydzień temu program miał być wywalony na śmietnik

 4. CB

  Ktoś się orientuje na jakich OBECNIE użytkowanych okrętach brakuje takich transponderów i ewentualnie na których jest faktyczna potrzeba ich zamontowania?

Reklama