Geopolityka

Samoloty Su-30SM osiągnęły nowy stopień gotowości (Video)

 • Czołg Merkava Mk. IV i transportery Namer - fot. IDF

Rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-30SM, które kilka dni temu wzbudziły wielką sensację w polskich mediach, osiągneły kolejny stopień gotowości. Siły powietrzne Rosji poinformowały o pomyślnym zakończeniu prób tankowania w locie maszyn tego typu, zarówno w dzień jak i w nocy.

W akcji uzupełniania paliwa w locie brał udział samolot-tankowiec typu Ił-78 a załogi przeprowadziły kilka treningów, zarówno w dzień, jak i w nocy, korzystając ze specjalnego oświetlenia latających cystern. 

Jak poinformowały służby prasowe rosyjskiego lotnictwa, tankowania ćwiczono na wysokościach od dwóch do pięciu tysięcy metrów i przy prędkościach w zakresie 500-600 km/h. Dzięki możliwości uzupełniania paliwa w locie, samoloty Su-30SM zyskują niemal nieograniczony zasięg operacyjny. Z tej perspektywy, ewentualne ich rozmieszczenie przed końcem 2014 roku w Kaliningradzie nie wydaje się już takim zagrożeniem, na jakie wykreowały je niedawno polskie media.

Samolot Su-30SM jest gruntownie zmodernizowanym, dwumiejscowym wariantem myśliwca Su-27, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Su-30SM są maszynami wielozadaniowymi, zdolnymi zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton.

Awionika, w tym radar, system pozycjonowania i łączności, oraz systemy sterowania uzbrojeniem, zostały znacznie unowocześnione względem poprzednich wersji. Dwuosobowa załoga ułatwia realizację skomplikowanych zadań, zwłaszcza podczas lotów na małej wysokości.

Najbardziej interesującą cechą tego płatowca jest wyposażenie w przednie, dodatkowe płaszczyzny sterujące (tak zwane cannardy) i dysze wylotowe silników o zmiennych wektorze ciągu. Zwiększa to znacznie manewrowość maszyny i zakres dostępnych możliwości sterowania jej lotem.

Samoloty wielozadaniowe typu Su-30SM wraz z maszynami bombowymi Su-34 zastępują obecnie w rosyjskim lotnictwie i marynarce wojennej przestarzałe i mocno wyeksploatowane bombowce Su-24.

Komentarze (4)

 1. alibaba

  Cztery takie i z tzw. naszych Jaszczombi zostaną tylko piórka.........

  1. usafJoe

   lol. ladny cel dla f16cdef i 15cde z nato!

 2. oszołóm

  Indyjskie SU 30MK nie popisały się na Red Flag ...

  1. bokser

   Pieprzysz jak prawdziwy Oszołom !

 3. AS

  Biorąc pod uwagę rachityczną obronę przeciwlotniczą naszego kraju dwa egzemplarze tych samolotów skutecznie byłyby w stanie ogarnąć sytuacje na naszym niebie i ziemi. Nie pojmuje dlaczego kupujemy jakieś naziemną drobnicę zamiast skupić się na OPL.

 4. MarcinK

  piekna maszyna .