Reklama

Geopolityka

Rząd: Francuski MON znał warunki offsetu

Fot. Ramzes Temczuk
Fot. Ramzes Temczuk

Rzecznik rządu Rafał Bochenek odniósł się do słów szefa francuskiego resortu obrony, który skrytykował decyzję polskich władz o zakończeniu rozmów w sprawie dostaw śmigłowców Caracal. Jak zaznaczył, minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian był wielokrotnie informowany, że warunkiem podpisania kontraktu na nabycie maszyn Airbus Helicopters było porozumienie dotyczące umowy offsetowej dla Polski.

"Z przykrością przyjęliśmy stanowisko ministra obrony Francji Jean-Yves Le Drian, który wielokrotnie był informowany, iż warunkiem podpisania kontraktu na nabycie śmigłowców Airbus Helicopters było porozumienie dotyczące umowy offsetowej dla Polski. Wynika to wprost z polskiego ustawodawstwa, czego strona francuska była świadoma i o czym wielokrotnie przypominał minister Antoni Macierewicz" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, "strona francuska wie, iż rokowania offsetowe od początku do końca prowadzone były przez Ministerstwo Rozwoju, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej, a ich fiasko nastąpiło na skutek niezłożenia przez Airbus Helicopters satysfakcjonującej Polskę propozycji offsetowej". Bochenek podkreślił również, że właśnie dlatego Ministerstwo Rozwoju po przeszło rocznych negocjacjach było zmuszone do zakończenia dalszych rozmów.

Nie jest też prawdą, iż minister Antoni Macierewicz na skutek fiaska tych rozmów zwrócił się z nową ofertą do pozaeuropejskiego przedsiębiorstwa. W nowym postępowaniu z 18 października br. uczestniczą: zarejestrowana w Polsce firma PZL Świdnik, zarejestrowana w Polsce firma PZL Mielec oraz zarejestrowana we Francji firma Airbus Helicopters.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek

Jak dodał, "Ministerstwo Obrony Narodowej wykazało w całej tej sprawie maksimum dobrej woli i nadal stara się uwzględnić uzasadnione interesy wszystkich partnerów".

Agencja AFP podała, Le Drian "nie krył oburzenia po decyzji Warszawy o anulowaniu dużego zamówienia na śmigłowce i pogłoskach rozpowszechnianych przez jego polskiego odpowiednika na temat dwóch francuskich okrętów niedostarczonych Rosji".

Czytaj więcej: Francuski minister obrony krytykuje polski rząd. Tematem Caracale i Mistrale

"Jesteśmy naprawdę oburzeni. To nie są metody" - oświadczył Le Drian w czasie przesłuchania w Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej) parlamentu na temat budżetu na 2017 rok. "Ale jeszcze gorsze są metody, kiedy mój polski kolega, w polskim parlamencie, twierdzi, że okręty, które sprzedaliśmy Egiptowi, zostały odsprzedane Rosji za symboliczne euro" - cytuje jego wypowiedź agencja AFP. 

Jak ocenił Le Drian, "sytuacja jest nieco napięta". "To nie przeszkodzi nam w wypełnianiu naszych zobowiązań w kwestii bezpieczeństwa (wobec Polski). Jesteśmy w porządku, jeśli chodzi o zobowiązania, które nas dotyczą" - dodał francuski minister.

Reklama

Komentarze (8)

 1. marcin

  Ważne są śmigłowce a nie offset. Jak się wygłupia z offsetem przekraczającym wartość śmigłowców to kto się na to zdecyduje? Po drugie zrobiono wszystko, żeby ten kontrakt uwalić (obietnice PISu przedwyborcze). Tylko w zamian nie ma nic. Tak lepiej?

 2. Bolo8

  Polski rząd ma obowiązek dbać o Polskę, a nie Francuskie interesy. Decyzje które podjęto są więc w pełni prawidłowe. A to że Francuzi poprzez dyplomacje walczą o swoje interesy gospodarcze to jest dla nas dobra lekcja, że powinniśmy działać tak samo.

 3. Maruda

  Ciekaw jestem jaką to umowę około - offsetową zaproponował MIELEC????? Skoro tak szybko doszło do podpisania tejże umowy???

 4. www

  Przegraliśmy wizerunkowo ( widelce i Mistrale ), przegraliśmy finansowo ( kto nam zaproponuje sensowna ofertę, jak AM obwieścił, że kupi BH ), przegraliśmy z offsetem, przegraliśmy ze sprzętem LM nie ma uprawnień do BH, może oferować cywilne S70 ( tak S70 nie dostanie wyposażenia BH, bo na to potrzeba zgody Kongresu i zakupu przez FMS .

 5. Hex

  "To nie przeszkodzi nam w wypełnianiu naszych zobowiązań w kwestii bezpieczeństwa (wobec Polski). Jesteśmy w porządku, jeśli chodzi o zobowiązania, które nas dotyczą" było by ciekawie, gdyby w wypełnianiu zobowiązań traktatowego sojusznika "przeszkadzało" nie kupowanie jego śmigłowców

  1. Torpi

   Nie "nie kupowanie" tylko brednie wyglaszane przez nasz MON.

 6. Vox

  Bochenek całkowicie pominął kwestie Mistrali. Wygląda to na klasyczne, jak nie będziemy o tym mówić i ignorować to co chlapnął nasz człowiek to ludzie zapomną. Nie zapomną politruki, takiej obsuwy się nie zapomina długo.

  1. Max Mad

   No proszę, dopiero co zadano to pytanie Macierewiczowi a ten uciekł od dziennikarzy mówiąc zupełnie nie na temat. Czyli miałeś rację, będzie la la la la nic nie słyszę w wydaniu niby dorosłego człowieka który zachowuje się jak... szkoda gadać. Nietęgich mieliśmy do tej pory ministrów ON ale ten ustalił nowe standardy dna.

 7. mechanik bombowego latawca

  to jest coś nienormalnego ?!! od airbus`a wymaga się super offsetu, na 100% poniesionych kosztów zakupu ?!! a od "polskiego" mielca i "polskiego" świdnika już nie, wystarczy 0% ?!!

 8. gg

  Zobowiazania francji wzgledem bezpieczenstwa Polski, haha

  1. kbrz

   Pelikan?

Reklama