Reklama

Siły zbrojne

Ruszają przygotowania do manewrów Anakonda 2018

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

W Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się konferencja dotycząca pobytu wojsk amerykańskich w Polsce oraz przygotowań do ćwiczenia Anakonda-18. W konferencji uczestniczył Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

Konferencja przygotowana przez Zarząd Szkolenia J-7 Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych składała się z dwóch paneli. Pierwszy dotyczył koordynacji stacjonowania sił USA na terytorium RP ze szczególnym uwzględnieniem rozmieszczenia wojsk, aspektów prawnych i logistycznych.

Czytaj więcej: Międzynarodowy desant pod Toruniem [RELACJA]

Omówiono pierwsze wnioski z przybycia i stacjonowania w Polsce żołnierzy amerykańskich w ramach operacji "Atlantic Resolve". Celem drugiego panelu było zidentyfikowanie obszarów tematycznych w ramach przygotowań do ćwiczenia Anakonda-18. Dyskutowano na temat transportu i ruchu wojsk, ram prawnych oraz komunikacji strategicznej.

Czytaj więcej: Anakonda: Most w Toruniu zdobyty. Przeprawa Amerykanów i Niemców [RELACJA]

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa Generalnego RSZ, Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Policji, Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych oraz żołnierze amerykańscy stacjonujący w Polsce. 

W ubiegłorocznym ćwiczeniu Anakonda wzięło udział ponad 30 tys. żołnierzy, w tym 14 tys. z USA. Były to największe manewry na terenie Polski od co najmniej kilkunastu lat. Po raz pierwszy sprawdzono w ich ramach w kompleksowy sposób zdolności prowadzenia kolektywnej operacji obronnej Polski w układzie sojuszniczym. Ćwiczenia Anakonda są realizowane w cyklu dwuletnim, od 2006 roku, przez Dowództwo Operacyjne.

Reklama

Komentarze

    Reklama