Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu 24 stycznia br. nalotu sześciu bombowców Tu-22m3 na obiekty terrorystów z tzw. państwa islamskiego w syryjskiej prowincji z Dajr az-Zaur. Rosjanie powtórzyli wiec uderzenie, które wykonano trzy dni wcześniej ujawniając przy tym więcej szczegółów operacji.
Nalot przeprowadziły samoloty bombowe sił powietrzno – kosmicznych startujące z lotnisk na terytorium Federacji Rosyjskiej, dokonując przelotu w przestrzeni powietrznej Iraku i Iranu. Celem ataku była fabryka amunicji i materiałów wybuchowych w pobliżu wsi Salhijah, a także składy amunicji i sprzętu wojskowego terrorystów z tzw. państwa islamskiego w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur.
Podobnie jak poprzednim razem Rosjanie pochwalili się, że „obiektywna kontrola” potwierdziła porażenie wszystkich wyznaczonych obiektów oraz poinformowali, że samoloty bombowe podczas lotu nad Syrią były osłaniane przez myśliwce Su-30SM i Su-35S z syryjskiej bazy lotniczej w Hmiejmim.
Wszystkie samoloty bombowe powróciły na swoje lotniska w Rosji.
Tupolew Tu-22M3 należy do naddźwiękowych samolotów bombowych dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Samolot ten może przenosić do dziewięciu ton bomb i pocisków kierowanych. Począwszy od 2010 roku, Rosja wdrożyła program modernizacji 30 swoich Tu-22M3 do standardu Tu-22M3M. Pierwszy ze zmodyfikowanych bombowców wszedł do służby w 2012 roku. Nowa wersja dysponuje unowocześnioną elektroniką, umożliwiającą sprawne prowadzenie nalotów z użyciem „inteligentnych” bomb. Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich przedstawicieli, modernizacja ma pozwolić na utrzymanie TU-22 w służbie przez co najmniej kolejnych 10 lat.
nad wyraz zaciekawiony
Rosyjskie samoloty bombowe Tu-22M3 w ramach modernizacji zostały wyposażone w system nawigacyjno-celowniczy SWP-24-22, który składa się z komputera misji SW-24 i układu nawigacji bezwładnościowej SRNS-24 Pomimo relatywnie niewielkiego zakresu zmian, dzięki temu dokładność nawigacji wzrosła 8-10 razy, a dokładność zrzutu bomb swobodnie spadających zwiększyła się 7-9 razy. Wobec powyższego efekty bombardowań przy zastosowaniu klasycznych bomb są porównywalne z użyciem bomb kierowanych. W misjach bojowych w Syrii bombowce Tu-22M3 zabierają najczęściej ładunek składający się z 12 bomb odłamkowo-burzących OFAB-250-270. Samoloty tego typu swoje operacje prowadzą z bazy lotniczej w Mozdoku (Osetia Północna-Alania), pokonują trasę ponad 4500 kilometrów, w locie trwającym ponad 5 godzin…
szeregowy
Ja się nie znam ale chciałem zapytać czemu wcześniej nie bombardowano składów amunicji?Zawiodło rozpoznanie,nie trafiono wcześniej celnie? I właściwie czemu bombowce są chronione przez eskadrę myśliwćów? przecież ci tzw. terroryści podobno nie mają lotnictwa? a może mają-sudyjskie?
dk.
Czyli nuczyli się celnie bombardować, niedługo przerobią tak wszystkie sztuki. A my w tym czasie ? - czy nauczyliśmy się lepiej strącać takie bombowce ? Nie ! My mamy spór o trybunały i (jak zwykle od dziesięcioleci) odwracanie uwagi czym się tylko da, w ostateczności koljne "dialogi". Także zniechęcanie absurdalnymi akademiami patriotycznymi, zamiast konkretnego działania co dnia. Nie chodzi mi o narzekanie, a o zaniechanie już tych infantylnych gier. Tworzenie konkretów i już tylko konkretów.
Marek1
Su-22 operują nad Syrią ponad pułapem zasięgu syst. MANPADS, a więc powyżej 5000 m. Jak na użycie zwykłych(niekierowanych) bomb KAB-500(waga 500 kg -12 szt, w komorze bombowej) i z takiej wysokości, to celność bombardowania b. dobra.
Fun "Daviena"
Zapewne piszesz o "Tu-22".
xXx
Tak trzymać
Mariusz
Jak na fabrykę amunicji, to coś mały ten wybuch. Może to jakieś puste hale były?
3m
piękny samolot
LL
Piękne obrazy. Aż się chce patrzeć. I o dziwo wyjątkowo celnie tym razem!