Siły zbrojne

fot.mil.ru

Rosyjskie naloty w Syrii. Cel: fabryka amunicji i materiałów wybuchowych Daesh [WIDEO]

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu 24 stycznia br. nalotu sześciu bombowców Tu-22m3 na obiekty terrorystów z tzw. państwa islamskiego w syryjskiej prowincji z Dajr az-Zaur. Rosjanie powtórzyli wiec uderzenie, które wykonano trzy dni wcześniej ujawniając przy tym więcej szczegółów operacji.

Nalot przeprowadziły samoloty bombowe sił powietrzno – kosmicznych startujące z lotnisk na terytorium Federacji Rosyjskiej, dokonując przelotu w przestrzeni powietrznej Iraku i Iranu. Celem ataku była fabryka amunicji i materiałów wybuchowych w pobliżu wsi Salhijah, a także składy amunicji i sprzętu wojskowego terrorystów z tzw. państwa islamskiego w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur.

Podobnie jak poprzednim razem Rosjanie pochwalili się, że „obiektywna kontrola” potwierdziła porażenie wszystkich wyznaczonych obiektów oraz poinformowali, że samoloty bombowe podczas lotu nad Syrią były osłaniane przez myśliwce Su-30SM i Su-35S z syryjskiej bazy lotniczej w Hmiejmim.

Wszystkie samoloty bombowe powróciły na swoje lotniska w Rosji.

Tupolew Tu-22M3 należy do naddźwiękowych samolotów bombowych dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Samolot ten może przenosić do dziewięciu ton bomb i pocisków kierowanych. Począwszy od 2010 roku, Rosja wdrożyła program modernizacji 30 swoich Tu-22M3 do standardu Tu-22M3M. Pierwszy ze zmodyfikowanych bombowców wszedł do służby w 2012 roku. Nowa wersja dysponuje unowocześnioną elektroniką, umożliwiającą sprawne prowadzenie nalotów z użyciem „inteligentnych” bomb. Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich przedstawicieli, modernizacja ma pozwolić na utrzymanie TU-22 w służbie przez co najmniej kolejnych 10 lat.

Reklama

Komentarze (8)

  1. nad wyraz zaciekawiony

    Rosyjskie samoloty bombowe Tu-22M3 w ramach modernizacji zostały wyposażone w system nawigacyjno-celowniczy SWP-24-22, który składa się z komputera misji SW-24 i układu nawigacji bezwładnościowej SRNS-24 Pomimo relatywnie niewielkiego zakresu zmian, dzięki temu dokładność nawigacji wzrosła 8-10 razy, a dokładność zrzutu bomb swobodnie spadających zwiększyła się 7-9 razy. Wobec powyższego efekty bombardowań przy zastosowaniu klasycznych bomb są porównywalne z użyciem bomb kierowanych. W misjach bojowych w Syrii bombowce Tu-22M3 zabierają najczęściej ładunek składający się z 12 bomb odłamkowo-burzących OFAB-250-270. Samoloty tego typu swoje operacje prowadzą z bazy lotniczej w Mozdoku (Osetia Północna-Alania), pokonują trasę ponad 4500 kilometrów, w locie trwającym ponad 5 godzin…

  2. szeregowy

    Ja się nie znam ale chciałem zapytać czemu wcześniej nie bombardowano składów amunicji?Zawiodło rozpoznanie,nie trafiono wcześniej celnie? I właściwie czemu bombowce są chronione przez eskadrę myśliwćów? przecież ci tzw. terroryści podobno nie mają lotnictwa? a może mają-sudyjskie?

  3. dk.

    Czyli nuczyli się celnie bombardować, niedługo przerobią tak wszystkie sztuki. A my w tym czasie ? - czy nauczyliśmy się lepiej strącać takie bombowce ? Nie ! My mamy spór o trybunały i (jak zwykle od dziesięcioleci) odwracanie uwagi czym się tylko da, w ostateczności koljne "dialogi". Także zniechęcanie absurdalnymi akademiami patriotycznymi, zamiast konkretnego działania co dnia. Nie chodzi mi o narzekanie, a o zaniechanie już tych infantylnych gier. Tworzenie konkretów i już tylko konkretów.

  4. Marek1

    Su-22 operują nad Syrią ponad pułapem zasięgu syst. MANPADS, a więc powyżej 5000 m. Jak na użycie zwykłych(niekierowanych) bomb KAB-500(waga 500 kg -12 szt, w komorze bombowej) i z takiej wysokości, to celność bombardowania b. dobra.

    1. Fun "Daviena"

      Zapewne piszesz o "Tu-22".

  5. xXx

    Tak trzymać

  6. Mariusz

    Jak na fabrykę amunicji, to coś mały ten wybuch. Może to jakieś puste hale były?

  7. 3m

    piękny samolot

  8. LL

    Piękne obrazy. Aż się chce patrzeć. I o dziwo wyjątkowo celnie tym razem!