Reklama

Geopolityka

Rosyjski Specnaz zaczyna się „automatyzować”

Pojazdy wchodzące w skład kompleksu „Epizod-O”. Fot. mil.ru
Pojazdy wchodzące w skład kompleksu „Epizod-O”. Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformował o planowanym w 2019 r. wprowadzeniu do jednostek Specnazu Centralnego Okręgu Wojskowego nowego kompleksu rozpoznawczego „Epizod-O”. Nie będzie to już jednak system wykorzystywany w czasie ćwiczeń, ale rozwiązanie przede wszystkim przeznaczone do zabezpieczenia rzeczywistych działań bojowych.

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego ministerstwa obrony, mobilny kompleks dowodzenia rozpoznaniem „Epizod-O” ma być przekazany do brygady specjalnego przeznaczenia w Obwodzie Samarskim w Centralnym Okręgu Wojskowym. W skład tego kompleksu wchodzi trzynaście pojazdów terenowych KamAZ-5350, jeden pojazd dowódczo-sztabowy zabudowany na lekko opancerzonym pojeździe „Tigr” oraz cztery moduły zabezpieczenia żołnierzy (moduły logistyczne), umieszczane na przyczepach.

Jak na razie Minoborona ujawniła, że pojazdy wchodzące w skład kompleksu „są wyposażone w zautomatyzowane stanowiska pracy dla operatorów wyposażonych w specjalne urządzenia techniczne połączone w jedną sieć lokalną i wyposażone w system nawigacji satelitarnej GLONASS”.

image
Pojazdy wchodzące w skład kompleksu „Epizod-O”. Fot. mil.ru

Informacja przekazana przez Rosjan jest praktycznie powtórzeniem podobnego komunikatu, opublikowanego przez Minoboronę w grudniu 2014 roku. Wtedy także ujawniono, że jednostki Specnazu Centralnego Okręgu Wojskowego otrzymały kompleks „Epizod-O”, w skład którego wchodziło trzynaście ciężarówek KamAZ-5350, jeden pojazd dowódczo-sztabowy „Tigr” oraz cztery moduły logistyczne na przyczepach.

Były jednak wyraźne różnice co do określenia zadania, jakie ma realizować system dostarczony komandosom. Przede wszystkim Rosjanie prawdopodobnie po czterech latach obniżyli szczebel dowodzenia, jaki ma być wspomagany kompleksem „Epizod-O”. Wcześniej wskazywano bowiem że składa się on z typowych modułów kierowania rozpoznaniem armii (TMM PUR A), i że będzie on wykorzystywany podczas dużych ćwiczeń w warunkach polowych.

Po czterech latach rosyjskie ministerstwo obrony wyraźnie już wskazuje, że jest to system przeznaczony do ciągłego gromadzenia i przetwarzania informacji wywiadowczych oraz kierowania pododdziałami brygady podczas rzeczywistych działań bojowych. Taka zmiana wynika prawdopodobnie z wniosków, jakie wyciągnięto po pierwszych latach eksploatacji próbnej. W całym tym okresie nie zmieniła się tylko jedna zasada, jaką przyjęto w odniesieniu do kompleksu „Epizod-O”. Rosjanie nadal nie ujawniają żadnych informacji, co konkretnie jest na wyposażeniu poszczególnych pojazdów i jaka jest taktyka ich wykorzystania biorąc pod uwagę charakter działań rosyjskich pododdziałów specjalnego przeznaczenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama