Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski S-500 wykorzysta doświadczenia z Syrii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski wicepremier Dmitrii Rogozin poinformował, że prace nad systemem przeciwlotniczym S-500 idą zgodnie z planem, który zakłada wprowadzenie nowego uzbrojenia do służby do 2020 roku. Obecnie eksperci koncernu Ałmaz-Antej analizują doświadczenia z operacji w Syrii. 

S-500 jest opracowywaną przez koncern Almaz-Antey wersją rozwojową systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf. Pojedyncza bateria S-500 ma być zdolna do jednoczesnego atakowania więcej niż 10 celów lecących torem balistycznym z prędkością większą niż 7 kilometrów na sekundę oraz ponaddźwiękowych rakiet manewrujących. Rosjanie podają, że zasięg skutecznego ognia do pocisków międzykontynentalnych ma wynosić ok. 600 km, natomiast w przypadku samolotów ma wynosić ok. 400 km.

Czytaj też: Przeciwrakietowy S-500 dla Rosji. Zestrzeli pociski międzykontynentalne?

Są to wymagania wychodzące naprzeciw przyszłym zagrożeniom i znacznie większe niż jakiegokolwiek obecnie stosowanego systemu przeciwrakietowego dalekiego zasięgu. W rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami wicepremier Dmitrii Rogozin poinformował, że udało się już przezwyciężyć problemy ujawnione w testach pocisków rakietowych dla systemu S-500. Obecnie trwają badania i testy systemów przedprodukcyjnych.

Już w ubiegłym roku zapowiadano, że „niebawem” trafią one na wyposażenie sił zbrojnych. Głównym wyznaniem w tej sytuacji jest dla koncernu Ałmaz-Antej uruchomienie seryjnej produkcji nowych pocisków rakietowych, przy utrzymaniu dostaw dotychczas produkowanego sprzętu. 

Czytaj też: Rosyjska „prawda” o systemie S-400

Reklama

Komentarze (16)

 1. 23lata

  Myślę że w najbliższym czasie w Syrii Rosjanie zestrzelą pokazowo jednego F-22, bo na resztę szkoda rakiet. A niszczenie składów wojsk rządowych jest na rękę ruskim, od kogo Syryjczycy kupują nową amunicję? bo nie od zachodu.

  1. Davien

   A niby jakim cudem jak nawet nie sa w stanie wykryc Raptorów chyba ze wzrokiem pilota:)) Dodatkowo odpowiedz USA oznaczałaby dla Putina konieczność szukania nowego kontyngentu do Syrii bo stary skończyłby jak Wagnerowcy:)

  2. WŚCIEKŁY

   BARDZO ŁATWO WYKRYĆ TE SAMOLOTY !!!! PROBLEM BYŁBY Z ICH ZESTRZELENIEM PRZEZ RAKIETĘ POWIETRZE-POWIETRZE. przypominam że izraelski system antyrakietowy wykrył pociski ciężkich karabinów maszynowych !!! Wykrycie samolotu jest prostsze .

 2. dron

  nie przesądzam czy S 500 jest dobry czy zły, ale czy Pilica jest lepsza, a wszystkim naśmiewającym się z Rosji i jej techniki proponuję przypomnieć sobie wspomnienia niemieckich generałów którzy przecierali oczy ze zdumienia na widok T 34 historia magistra vitae

  1. Vvv

   T-34 nie był jakimś wyśmienitym czołgiem. Był prostym i tanim czołgiem a wyprodukowano 38tys a stracono 36tys

  2. Zbys

   Niemieccy generałowie do tej pory przecieraja oczy ze zdumienia na widok polskiego uzbrojenia ...

 3. Ferdek

  S-600 to będzie niszczył cele które nie powstały jeszcze na deskach kreślarskich konstruktorów.

  1. LOL

   A S-700 takie, których konstruktorzy jeszcze się nie narodzili ;p

  2. obwodnica Kępna

   I te znajdujące się 100 km pod ziemią ...

 4. scorpion

  Czuje tu ironie w komentarzach, ale spójrzmy w lustro........Pilica

  1. Wawiak

   Zdecyduj się: oceniasz jakość wykonania i skuteczność, czy zastosowanie. Tak jakbyś porównywał samochód miejski do TIRa. TIR więcej przewiezie, ale pojeździj nim po zakorkowanym centru miasta...

 5. WARS

  testy i testy...a co niby zestrzelil jakikolwiek sowiecki system w ostatnim czasie ?...oprocz cywilnych samolotow... Patriot jaki jest taki jest ale tez dokladnie sprawdzony w warunkach bojowych

 6. grvev

  hmmmm....jednocześnie atakować ponad 10 celów? 4 rakietami?

  1. OBS

   S500 to nazwa systemu w skład którego dopiero wchodzą wozy transportujące rakiety, radarowe itd.

  2. mazi

   1 Bateria rakietowa to nie jeden samochód z 4 wyrzutniami tylko kilka takich samochodów

 7. Downien

  Cóż no, Rosjanie to nie pigmeje z Amazonii i nie stoją w miejscu :) Ja wiem że to niektórych boli, ale technologia idzie do przodu. Z góry mówię, że nie ma takich celów o których piszą nam tu fanboje amerykańskie, piszą nam tu o samolotach mających 0,00000000000000000000000001 m2 RCS :) Nie ma czegoś takiego :)

  1. ast

   Niestety, wiedza nikła. Właściwości radaru naziemnego są takie, że im dalej tym większa strefa martwa. Nad Krzesinami radar z Kaliningradu zobaczy dopiero obiekty powyżej 8200 m. Bez systemu sieciocentrycznego kierowania ogniem i samolotów AVACS są nieomal bezradni.

 8. olo

  Izrael pokazał że ruskie S-400 to wydmuszka propagandowa. Izraelskie lotnictwo co tydzień bombarduje składy Assada pod Damaszkiem z uzbrojeniem dla Hezbollah a Rosjanie śpią.

  1. Polanski

   A to może te doświadczenia wpłynęły na decyzje budowy tego S-500. Trzeba wreszcie coś wyprodukować co chociaż spróbuje zadziałać.

  2. lolo

   Izraelskie lotnictwo dopiero dwa razy atakowało składy i od czasu zestrzelenia ich F-16 w Syrii wszystkie pociski wystrzeliwuje z terytorium Libanu bojąc się jak ognia wlecenia na terytorium Syrii.

  3. anda

   a jakie to składy bombarduje? za pierwszym razem cos tam trafili a za drugim to atrapy a ponadto strzelali z nad własnego terytorium. Odkąd zainstalowano S-400 żaden izraelski samolot nawet nie zbliżył się do granicy syryjskiej czy też libańskiej.

 9. 2zdk

  Mam pytanie czy planowany system s-700 będzie miał możliwość niszczenia wrogich planet czy jeszcze nie ?

  1. dziadek

   Jeszcze nie - to planują dopiero w systemie S-800 nad którym prace rozpoczną się w przyszły wtorek

  2. Maruda

   Jesteś zacofany, trwają już prace nad systemem S-1000

 10. ppp

  A co będzie jeżeli samoloty, tudzież rakiety manewrujące będą leciały np. poniżej 3000 metrów?

  1. Maruda

   Projektowany system ma wykorzystywać kilka typów efektorów do zwalczania celów aerodynamicznych i poza atmosferycznych

 11. mich.

  7 km/s ??? serio ?

  1. Maruda

   Obecnie wykorzystywany pocisk 53T6 w systemie obrony Moskwy osiąga bez trudu 5500m/s

 12. Franky

  W takim tempie za rok będzie S-600, czyli rosyjska super rakieta która niszczy cel który jeszcze nie zdąrzył się rozpędzić na pasie startowym.

  1. qqqq

   Te systemy już są, ich przedstawicielem jest np. Iskander ;)

 13. Podbipięta

  Jak wyrzutnie ustawią na Mont Everest to ten zasięg im wyjdzie.

 14. Kazio

  Ruscy znowu budują mit kolejnego supersystemu OPL. Polecam lekturę artykułu "Rosyjska „prawda” o systemie S-400" na tym portalu. Spojrzenie przez pryzmat praw fizyki obnaża "cudowność" rosyjskich "supersystemów OPL".

 15. tylko w Rosji.

  Jeśli tempo nie zwolni to za 10 lat w Rosji będzie system S-900. Szpiegom się już w głowach miesza od mnogości zestawów S-500 rakieta ma mieć długość 12m.i wagę 4 ton..

 16. wieloletni_czytelnik_Wyborczej_81

  Jak wygladałaby Rosja demokratyczna, bez technologii antydostępowych na Bałtyk i Morze Czarne, bez krymu i Kaukazu, a nawet połowy dawnego terytorium Finlandii. Oraz bez broni rakietowej ? Niektóre ofensywy i bronie w filmach, nawet przy podejrzanych śmierciach niektóych generałów, lepiej by poszły dalej na Wschód, w trakcie II Wojny Światowej.

Reklama