Siły zbrojne

Rosyjski MiG-29 z Kuzniecowa rozbił się na Morzu Śródziemnym

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

W okolicach Syrii na Morzu Śródziemnym rozbił się rosyjski samolot MiG-29, który prowadził operacje z lotniskowca „Admirał Kuzniecow”. Pilota udało się uratować. Zgodnie z przypuszczeniami okazało się, że rosyjski okręt i grupa lotnicza nie zostały dobrze przygotowane do działań.

O wypadku nie poinformowali jako pierwsi Rosjanie, ale przedstawiciele amerykańskich sił zbrojnych. Ujawnili oni m.in. w rozmowie z Fox News, że do katastrofy doszło 13 listopada br. tuż po starcie z lotniskowca trzech samolotów MiG-29. Jedna z maszyn (prawdopodobnie w wersji dwumiejscowej MiG-29KUBR) zawróciła w kierunku okrętu z uwagi na problemy techniczne, rozbiła się jednak przy podejściu do lądowania, przypuszczalnie kilka kilometrów od okrętu. Pilot po katapultowaniu został podjęty przez śmigłowiec ratowniczy.

Agencja TASS donosi, że zgodnie z oficjalnym komunikatem rosyjskiego resortu obrony przyczyną zdarzenia była usterka techniczna, natomiast zdrowie pilota nie jest zagrożone. Rosyjskie media przekazały jednak na szerszą skalę informacje o wypadku dopiero po tym, jak ujawniły je źródła zachodnie, w tym Fox News i Combat Aircraft.

Sytuacja jest o tyle trudna dla Rosjan, że w tym tygodniu miały się zacząć intensywne loty bojowe z lotniskowca w kierunku Syrii. O gotowości do działań raportował osobiście dowódca „Admirała Kuzniecowa” przez łącze wideo informując, że okręt zajął wskazaną pozycję na zachód od wybrzeży Syrii.

Obecność rosyjskiego zespołu okrętowego nie zmieniała poważnie układu sił w regionie, ponieważ najważniejsze jest nadal lotnictwo startujące z baz lądowych - przede wszystkim z Syrii, wykorzystywano też bazy w Iranie. Jednak „Admirał Kuzniecow” miał pełnić przede wszystkim role propagandową i dlatego przygotowano m.in. serię filmów pokazujących moc lotnictwa pokładowego Rosji. Wypadek może ograniczyć propagandowy efekt misji Kuzniecowa.

Zdarzenie rzuca dodatkowo cień na sam samolot MiG-29K, który jest oferowany takim krajom jak Chiny, Indie (pewna liczba maszyn została już pozyskana) i Tajlandia. Rejs na Morze Śródziemne miał być okazją do publicznego sprawdzenia w działaniu ostatnio przekazanych do lotnictwa rosyjskiej floty samolotów MiG-29KR/KUBR oraz zmodernizowanych myśliwców Su-33.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.