Rosyjski, państwowy eksporter sprzętu wojskowego Rosoboronexport ogłosił, że w pierwszej połowie 2013 roku dostarczył zagranicznym odbiorcom sprzęt o wartości ponad 6,5 miliarda dolarów.
Wyniki Rosoboronexportu są bardzo dobre, nawet mimo problemów, takich jak zablokowana przez embargo sprzedaż samolotów Jak-130 dla Syrii. Rosyjski sprzęt zdaje się odzyskiwać pozycje na rynku… nie tylko w jego najtańszych sektorach.
Czytaj także: Rosja dostarcza broń do 66 krajów. „Wzrost eksportu o 12%”
Zgodnie z najnowszymi informacjami ta państwowa firma posiada obecnie podpisane umowy z 67 krajami, opiewające na ponad 34 miliardy dolarów. Trwające obecnie negocjacje obejmują kontrakty na kolejne 80 miliardów dolarów w ciągu najbliższej dekady.
Rosja walczy obecnie o palmę pierwszeństwa ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie eksportu sprzętu wojskowego. Zeszłoroczna wartość rosyjskiej zagranicznej sprzedaży technologii militarnych to ponad 15 miliardów dolarów.
Zobacz również: Pozorna sprzeczność- olbrzymi eksport rosyjskiej broni, słaba pozycja rosyjskich firm w rankingu producentów uzbrojenia
Głównymi klientami Rosoboronexportu są: Algieria, Chiny, Malezja i Wenezuela. Do czasu ogłoszenia embarga przez ONZ wysoką pozycję zajmowała też Syria. Do tej grupy wszedł też w 2010 roku Wietnam, podpisując długoterminowe umowy na dostawę sprzętu wojskowego, a w tym okrętów podwodnych i samolotów.
(JS)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie