Reklama

Geopolityka

Rosjanie wznowili bombardowanie Aleppo

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Według podawanych przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informacji, rosyjskie siły wznowiły ciężkie bombardowania Aleppo w północno-zachodniej Syrii. Samoloty zaatakowały po kilku dniach względnego spokoju. Informacje potwierdzają atakowani z powietrza rebelianci. 

"Wznowiono bombardowania i są one ciężkie" - powiedział agencji Reutera Zakaria Malhifdżi z grupy rebeliantów Fastakim, która broni się przed siłami rządowymi we wschodniej części miasta. Reuters przypomina, że Rosjanie i oddziały wierne syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al-Asadowi ograniczyły w zeszłym tygodniu ataki powietrzne na miasto. Armia tłumaczyła, że w ten sposób chciała umożliwić cywilom opuszczenie dzielnic, w których bronili się rebelianci.

Według Obserwatorium, które ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, we wtorkowych atakach zginęło co najmniej osiem osób. Wcześniej władze w Damaszku zapewniały, że broniący się w Aleppo rebelianci mogą opuścić miasto, muszą jednak przed tym złożyć broń. Propozycja ta została odrzucona przez obrońców. 

Czytaj też: Rosyjski system antybalistyczny rozlokowany w Syrii

We wtorek doszło też do ostrzelania przez rebeliantów szkoły w mieście Deraa na południu Syrii. Według Obserwatorium i państwowych mediów zginęło w nim co najmniej pięć osób, w tym dzieci. Okoliczni mieszkańcy informują o podobnej liczbie ofiar - pisze Reuters. W mieście doszło też do ataku moździerzowego, w którym również są ofiary - podkreślają mieszkańcy.

Deraa, podobnie jak Aleppo, jest podzielone. Część miasta kontrolują siły rządowe a część przeciwnicy Asada.

W sobotę Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii, który przewidywał natychmiastowe zawieszenie broni w Aleppo i zakończenie lotów wojskowych nad całym miastem.

Czytaj też: Rosyjska flota na stałe w Syrii

We wrześniu, krótko po załamaniu się tygodniowego rozejmu, armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.