Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wprowadzają śmigłowce arktyczne

Zgodnie z rosyjską tradycją nowa załoga śmigłowca Mi-8AMTSZ-WA została przywitana przez dowództwo Floty Pacyfiku pieczonym prosiakiem - fot. mil.ru
Zgodnie z rosyjską tradycją nowa załoga śmigłowca Mi-8AMTSZ-WA została przywitana przez dowództwo Floty Pacyfiku pieczonym prosiakiem - fot. mil.ru

Lotnictwo morskie Floty Oceanu Spokojnego otrzymało na uzbrojenie nowy śmigłowiec arktyczny Mi-8AMTSZ-WA, którego jedną z cech jest możliwość uruchomienia silników w temperaturze do minus 60°C.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej przekazało informację o przejęciu przez Flotę Pacyfiku pierwszego śmigłowca Mi-8AMTSZ-WA. Wcześniej nowy helikopter wykonał przelot z zakładów lotniczych w Ułan Ude do miejscowości Jelizowo w Kraju Kamczackim, gdzie będzie na stałe stacjonował. Flota Pacyfiku otrzymała w ten sposób helikopter sprawdzony i oceniony jako niezawodny, ponieważ w czasie prób wykonano w nim 6 długich przelotów na łączną odległość ponad 4 tysięcy kilometrów.

Mi-8AMTSZ-WA to śmigłowiec specjalnie przygotowany do działania w strefie arktycznej. Wprowadzono w nim szereg zmian konstrukcyjnych, pozwalających na działanie w bardzo niskich temperaturach. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wspomagającego napęd główny można np. uruchomić silniki nawet wtedy gdy śmigłowiec stacjonuje poza hangarem i przy sześćdziesięciostopniowym mrozie.

Rosjanie ujawnili, że komora ładunkowa śmigłowca jest wyposażona w dodatkowe warstwy izolacji termicznej oraz specjalną instalację grzewczą do podgrzewania wody, paliwa i oleju. Zadbano również o system łączności i nawigacji, który ma pozwalać na lot po zadanej przed startem trasie, w warunkach bardzo słabej widoczności. Zapas paliwa pozwala śmigłowcom Mi-8AMTSZ-WA na przebywanie w powietrzu przez ponad osiem godzin i wykonywanie przelotów o długości ponad 1400 km.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Riddler

  Dlaczego by nie wziąć licencji na płatowiec od Ruskich i klepać u siebie? Silniki od ukraińców (przecież mają na sprzedaż do Mi8), awionikę z zachodu bądź Izraela i szafa gra

  1. Davien

   I wyjdzie cię znacznie drożej niz odpowiednik z zachodu bo będziesz musiał zapłacić za wszystkie badania i certyfikaty. Powodzenia:)

 2. witia

  A jeszcze dochodzi nowa interesująca wiadomość dla fanów upadającego państwa na wschodzie ? Daimler buduje pierwszą swoją fabrykę na wschodzie tego państewka . MOŻNA - ano można obejść embargo ? A my z naszymi jabłkami dalej tkwimy w średniowieczu ? MYŚLENIE ekonomii nam szerokim łukiem się kłania ?

  1. zyg

   Może nam przypomnisz kiedy Mercedesy klasy E objęte były embargiem? Jedyną dobrą dla Rosji wiadomością jest fakt iż pomimo spadku sprzedaży nowych samochodów w tym kraju o 11% w 2016 Daimler zakłada iż będzie w stanie sprzedać 20tys samochodów produkowanych rocznie w nowej fabryce, aczkolwiek samochody produkowane pod Moskwą będą sprzedawane również w pozostałych krajach rosyjskiej Unii Celnej. W każdym razie Daimler zainwestował w Rosji €250mln, przeoczyłeś że w naszym "średniowiecznym" kraju zainwestował właśnie 2 x więcej czyli €500mln w nowy zakład w Jaworze, o inwestycjach VW i Toyoty nie wspominając? Ekonomia się kłania...

  2. dk.

   Nie bardzo cię rozumiem ? Sugerujesz, że produkcja jabłek to dowód średniowiecza ? Czy że Polska niczego innego nie eksportuje ? Może najpierw udaj się w odwiedziny do rocznika statystycznego, a komentuj dopiero potem ? I nie zapomnij najpierw samemu porównać w roczniku produkcję przemysłową, oprócz branży naftowo-gazowej, rosyjską do polskiej, per capita. Także eksport tej produkcji, per capita. Zanim nas zaczniesz pouczać o wielkim, nowoczesnym kraju Rassiji, faktycznie mniejszym gospodarczo od Włoch.

 3. Polanski

  Niezła technologia. Nauczyli się wreszcie ocieplać helikopter pianką poliuretanową. Klasa!

  1. Judejski

   No to USA chyba takiej technologii nie ma, bo ich helikoptery po postoju "pod chmurką" przy -60C nie odpalą.

 4. ito

  Wersja arktyczna znaczy zamontowali ogrzewanie w kabinie :) A poważnie- nie prowadzą przetargów, dialogów technicznych, dyskusji tylko przystosowują sprzęt do warunków, w których ma działać. Na marginesie- są to warunki ich własne, krajowe, nie "misyjne". Może oprócz psioczenia na nich warto by co nieco skopiować?

 5. Marek1

  Z 8 takich Mi-8AMTSZ z zasięgiem ponad 1000 km w wersji ZOP i 6 w wersji SAR i nad Bałtykiem mamy pełne pokrycie potrzeb. Solidne, mocne i niezawodne maszyny z conajmniej dobrą awioniką. I proszę mi tu nie bełkotać, ze to złom i technologiczne zacofanie ...

  1. Davien

   Mi-8 nie ma wersji ZOP w tej konfiguracji latały Mi-14 a obecnie wyłacznie Ka-27/31

  2. Tichy

   Nie nadają się. Są po prostu przestarzałe. I tyle w tym temacie.

 6. zazdroszcze_im

  Co by nie mówić, może u nich bieda i sa dalej od Europy, ale technike wojskową to mają godną pozazdroszczenia. Ale najwalniejsze że szanują swoje produkt. moze sa zgrubne i toporne ale działają i tak dokładają do nic po cegiełce po trochu i robi się dobra broń. Szkoda ze u nas tak nie ma.

  1. tak tylko...

   Rozumiem, że pan chciałby mieszkać a kraju, który preferuje grube lufy i długie rakiety, na cóż każde państwo jest na jakimś etapie rozwoju cywilizacyjnego, my preferujemy budowę autostrad, dróg, modernizację taboru kolejowego, budowę szkół i szpitali. Chcemy by ludziom w Polsce żyło się po prostu wygodniej. Rosja nie ma nawet porządnej drogi pomiędzy Moskwą a Petersburgiem, Więc niech się pan zastanowi gdzie żyje się lepiej i kto komu może zazdrościć...

 7. JAN 22

  Nie jestem za aby nas ROSJA - straszyła , ale ???????? jak czytam co parę dni o nowościach , o reorganizacji , poligonach ciągłych ćwiczeń ? Jak mam podejść do nowej zupełnie floty śmigłowca który jest w stanie uruchomić silnik w mrozie -60 stopni . Chciało by się mieć taki złom w swoim arsenale ? Sam gen . Koziej przyznał o tym iż sama europa nie jest w stanie się przeciwstawić ROSJI ? A przecież to tylko jedno państewko prowincjonalne - a tu taka EUROPEJSKA potęga UNIA aż 28 państw. Co mam powiedzieć wnukowi i jak mam mu to wytłumaczyć ? Że EUROPA to ciamajda !

 8. ccc

  Zadbano również o system łączności i nawigacji...tak ląduje na drodze i pilot pyta się kierowcy ciężarówki jak dolecieć do .... !

  1. Pleść bzdury każdy może

   Mówisz o tym pilocie z Kazachstanu? Co ma do tego Rosja?

  2. ddd

   Przypominam, że tak samo we mgle 2 lata temu "nawigowali" piloci amerykańskich AH-64 w Polsce, lądując na wiejskim polu pod Choszcznem... I czekali 2 dni, żywieni przez koło gospodyń wiejskich aż mgła się rozwieje. Jak przyglądniesz się filmowi z lądowaniem Mi-17 i pytaniem się o drogę ciężarówki, to zobaczysz, że też jest tam mgła.

 9. gościu

  A cóż to leży na stoliku przed załogą

 10. łuki

  czyli bardzo użyteczna maszyna.

Reklama