Reklama

Geopolityka

Rosja zabiega o uregulowanie sytuacji w Afganistanie

Fot. Staff Sgt. Marcus J. Quarterman/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Staff Sgt. Marcus J. Quarterman/Flickr/CC BY 2.0

Rosja wraz ze swymi sojusznikami w Azji Centralnej pracuje nad tym, by pomóc w uregulowaniu sytuacji w Afganistanie - powiedział w środę szef MSZ Siergiej Ławrow na spotkaniu ze studentami i wykładowcami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

"Po wycofaniu się wojsk NATO z Afganistanu najważniejsze jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa naszym sojusznikom - państwom Azji Centralnej. Od tego zależy bezpieczeństwo południowych granic Federacji Rosyjskiej" - powiedział Ławrow.

Wyraził nadzieję, że Rosja i jej sojusznicy "zdołają porozumieć się w sprawie takich kroków, które przyczyną się do stworzenia w Afganistanie warunków do utworzenia tam władz o charakterze rzeczywiście ogólnonarodowym".

Zapewnił następnie: "Bardzo aktywnie pracujemy w tym kierunku".

Szef MSZ Rosji oświadczył także, że "po tragedii w Afganistanie i po tym, jak w pośpiechu rejterowały i Stany Zjednoczone i wszyscy ich sojusznicy z NATO, w Europie rozległ się chór głosów za tym, by we wszystkich sprawach polityki zagranicznej (...) polegać na sobie, a nie na wskazówkach dawanych przez Waszyngton". Ławrow przekonywał, że przywódcy USA i Francji, Joe Biden i Emmanuel Macron "oświadczyli, że już czas, by skończyć z ingerowaniem w sprawy wewnętrzne innych państw w celu narzucania im demokracji według modelu zachodniego".

"Przyjmujemy z zadowoleniem te deklaracje. Dawno już apelowaliśmy o wyciąganie wniosków z tych awantur, w które nasi koledzy zachodni angażowali się w ostatnich dekadach" - powiedział Ławrow.

Reklama
Reklama

Zarzucił też krajom zachodnim, że "występują w charakterze nauczycieli, którzy wszystko wiedzą i są nieskazitelni, a Rosja jest uczniem, który powinien odrabiać pracę domową". Szef MSZ oznajmił, że "tak nie wolno rozmawiać z nikim, a tym bardziej z Rosją".

Działania USA w Afganistanie skrytykował też w środę prezydent Władimir Putin na spotkaniu z uczniami w trakcie wizyty na Dalekim Wschodzie Rosji. Putin powiedział, że USA przez 20 lat w Afganistanie usiłowały "wdrażać swoje normy i standardy życia (...) w tym organizację polityczną społeczeństwa" i przyniosło to "same tragedie i same straty", zarówno dla Afgańczyków, jak i dla Waszyngtonu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Keras

  Poczekajmy, 20 lat cywilzacji i normalnego życia w Afganistanie na pewno przyniosło jakieś rezultaty. Jak na razie i tak jest dużo lepiej niż przewidywano. Amerykanie próbowali tworzyć w Afganistanie normalne Państwo, Rosjanie rżnęli Afgańczyków jak baranów. To zasadnicza różnica. Rzymianie też byli przepędzani przez barbarzyńców, a potem na tych ziemiach powstały Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania i inne kraje.

  1. hist

   Irlandia? Zajrzyj czasem do Wikipedii zanim coś napiszesz.

 2. Kiks

  A rusek dalej dopowiada sobie co chciałby usłyszeć, a nie co kto faktycznie powiedział. I szkoda, że ruscy z zadowoleniem przyglądali się jak USA im przez 20 lat rozwiązywało problem. Teraz będą mieli okazję sami wykazać się i niespecjalnie cokolwiek rozwiążą oprócz dogadania się z dzikusami, bo los mieszkających tam ludzi kompletnie ich nie interesuje.

  1. zdziwiony

   Zwiększenie dostaw heroiny do Rosji było jakimś rozwiązaniem problemu?

 3. Twój Sputnik

  17 września też kiedyś zabiegali o uregulowanie sytuacji w Polsce;)

 4. T truth antyUSA

  Z ISIS USA dała ciała. Rosja weszła 8 pozamiatała. W Afganistanie 20 lat i uciekli więc może Rosja ureguluje tam sytuację. Nie wiem ale USA się zwija zawija podwija w pampersach Joe B. robi to pewne. To typa poniżej. ZSRR i Afganistan to lata 80 ub wieku czy widzisz różnice?

  1. Nikt

   ZSRR po dozstaniu batów w Afganistanie przestało istnieć jako po 2 latach... Rosja nigdy tam nie wejdzie, bo by przestała istnieć po roku... Nie sądzę, żeby USA się rozpadły.. i taka jest różnica...

  2. Anno

   Póki co to Rosja się zwija. Wg danych Banku Światowego, Rosja rozwija się najgorzej ze wszystkich państw powstałych po rozpadzie ZSRR. Nie pozostaje wam więc nic innego niż takie propagandowe odloty nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

  3. Ruski processor :D

   95% lotow bojowych nad syrià przeprowadzila koalicja NATO.Rosja zbombardowala kilka szkol I szpitali starymi bombami . Na terenie kurdystanu przy wsparciu USA pozamiatano Isis w miesiac . Pozostale czesc syrii zostala posprzatana tekami armii Asada przy wsparciu sprzetowym Rosjan . Wiec o poradzeniu sobie z Isis przez Rosjan to czysta propaganda . Jedyne z czym poroadzila sobie rosja to zalateienie swojej gospodarkai :D

 5. DefBot

  No, to już się porobiło nieźle. Putin i spółka wykładają swoje bajki dzieciom w szkołach. W sumie to odpowiednia publiczność dla nich;)

Reklama