Robert Góral został prezesem PHO

5 marca 2019, 09:50
Inaugruacja PHO 2013
Inauguracja Polskiego Holdingu Obronnego, maj 2013 r. Fot. PHO/Facebook
Reklama

Prawnik i menadżer Robert Góral został prezesem Polskiego Holdingu Obronnego. Do tej pory był jednym z członków rady nadzorczej spółki tymczasowo delegowanym do zarządu. Na nowe stanowisko został powołany po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra obrony.

PHO to dawna Grupa Bumar, która kiedyś była najważniejszym podmiotem państwowej zbrojeniówki. Dziś jest jednym z trzech najważniejszych akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należą państwowe spółki sektora obronnego.

Spółka nie miała prezesa od października 2018 r., kiedy odszedł Kazimierz Murawski. Wówczas rada nadzorcza oddelegowała swojego przewodniczącego Wojciecha Arndta do wykonywania obowiązków prezesa. Tymczasowym członkiem zarządu został także inny członek rady nadzorczej Robert Góral.

11 lutego firma ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Kandydaci mogli się zgłaszać do 25 lutego. Trzy dni później spółka powołała nowego prezesa. Został nim Góral.

Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o. uchwałą z dnia 28 lutego 2019 roku w wyniku postępowania kwalifikacyjnego oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Obrony Narodowej powołała Pana Roberta Górala na stanowisko Prezesa Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego z dniem 1 marca 2019 roku.

komunikat Polskiego Holdingu Obronnego

Według informacji, które Defence24.pl otrzymało od PHO, Robert Góral jest absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i studiów menadżerskich na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też "liczne kursy i szkolenia" z zakresu m.in. finansów, nieruchomości, prawa pracy, procesów inwestycyjnych i zamówień publicznych.

Doświadczenie zawodowe nowego prezesa PHO obejmuje takie sektory jak infrastruktura, transport, usługi i administracja, a także nieruchomości i finanse. Życiorys Roberta Górala obejmuje 18 lat pracy na stanowiskach menadżerskich m.in. w PKP Cargo, Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, PLL LOT, Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Nowy prezes PHO ma na koncie realizację projektów optymalizacyjnych i restrukturyzacyjnych.

PHO nie poinformowała, ilu kandydatów ubiegało się o stanowisko prezesa spółki.

Góral jest obecnie jedynym członkiem zarządu firmy. Natomiast w jej radzie nadzorczej zasiadają wspomniany już Arndt (przewodniczący), Andrzej Jarema (wiceprzewodniczący) i Jakub Zacharjasz (sekretarz rady).

84 proc. akcji PHO należy do Skarbu Państwa, zaś niecałe 16 proc. – do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.

PHO (dawna Grupa Bumar) jest jednym z głównych udziałowców Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PHO ma ok. 31 proc. akcji PGZ. Pozostałe należą do Skarbu Państwa (ok. 40 proc.) i ARP (ok. 29 proc.). Spółki zbrojeniowe należące w przeszłości do PHO są obecnie częścią PGZ.

Nadzór nad PHO i pozostałymi państwowymi spółkami przemysłu obronnego od grudnia 2015 r. sprawuje MON.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Rex
wtorek, 5 marca 2019, 19:39

@Zawisza_Zielony pracuję w korpo z MWIG40 ...i wierz mi, że Prezes nie musi się kompletnie znać na technologii czy wyrobach firmy. Jego rola jest całkiem inna.

Zawisza_Zielony
wtorek, 5 marca 2019, 13:56

Czyli kolejny prezes z teczki który ma nie wielkie pojęcie o zbrojeniówce

Sucholski.
wtorek, 5 marca 2019, 13:10

Co robi PHO czego nie robi PGZ?

Tweets Defence24