Reapery w Mirosławcu z pełną gotowością operacyjną

6 marca 2019, 15:32
MQ-9 Reaper Mirosławiec
Amerykański Reaper w Mirosławcu. Fot. 12 BBSP
Reklama

Stacjonująca w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu amerykańska 52 Ekspedycyjna Grupa Operacyjna US Air Force osiągnęła pełną gotowość operacyjną. Jednostka wyposażona jest w bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe MQ-9 Reaper i prowadzi działania rozpoznawcze oraz patrolowe, między innymi nad Morzem Bałtyckim.

52 Ekspedycyjna Grupa Operacyjna jest oddelegowanym do zadań w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania komponentem 52. Skrzydła Myśliwskiego USAF którego bazą macierzystą jest niemieckie Spangdahlem. 4 marca br. odbyło się w Mirosławcu uroczyste przecięcie wstęgi z okazji osiągnięcia przez grupę ekspedycyjną pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to m. in. zakończenie prac i uruchomienie w Mirosławcu centrum przetwarzania danych, systemów kodowanej łączności i lotniczego schrony służącego do obsługi maszyn, ale też kwater dla personelu wojskowego i cywilnego. Cywilnego, ponieważ maszyny operujące z Mirosławca są obsługiwane zarówno przez personel USAF jak też firm realizujących zadania na rzecz Pentagonu. Dotyczy to przede wszystkim operatorów zajmujących się sterowaniem bezzałogowcami.

Z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych od maja ubiegłego roku operują duże maszyny klasy MALE typu MQ-9 Reaper, które mogą służyć zarówno w misjach rozpoznawczych jak też uderzeniowych, przenosząc bomby i pociski kierowane. Startujące z Mirosławca samoloty bezzałogowe nie są uzbrojone a ich zadaniem jest rozpoznanie i patrolowanie obszaru wschodniej flanki NATO. Amerykański personel ściśle współpracuje przy tym z polskimi żołnierzami. Osiągnięcie pełnej gotowości oznacza, że zarówno infrastruktura, sprzęt jak i personel przygotowane są do realizacji wyznaczonych działań.

W kwestii misji jakie wykonują Reapery z Mirosławca amerykańcy żołnierze mówią bardzo ogólnie. Kluczowe w ich realizacji wydaje się być umiejscowienie bazy. - W miarę, jak zmienia się nasze środowisko, wysunięte lokalizacje, takie jak Mirosławiec, pełnią o wiele bardziej kluczową rolę w zwiększaniu naszej zdolności do ochrony bezpieczeństwa europejskiego – stwierdził gen. Greg Semmel z US Air National Guard, pełniący funkcję asystenta dowódcy Sił Powietrznych USA w Europie. Maszyny operujące z 12 BBSP prowadzą misje rozpoznawcze i patrolowe, biorą udział w ćwiczeniach oraz zapewniając wsparcie jednostkom sojuszniczym w regionie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Gracz
czwartek, 7 marca 2019, 18:46

Ej czy w tym tekście pisze że prywatna firma dostała "licencje na zabijanie"

bender
czwartek, 7 marca 2019, 13:03

Rozbawił mnie rysunek Mleczki wręczony Amerykanom między 5 a 10 sekundą filmu. Bardzo trafny. Fajnie też, że Reapery poprawiają naszą świadomość sytuacyjną na Bałtyku, zwłaszcza dla uzbrojonej w NSM MJR. Tylko, że to jest wyjście doraźne, a my potrzebujemy rozwiązania systemowego. No ale lepszy Reaper w garści...

x
czwartek, 7 marca 2019, 12:50

a uzbrojone chociaz ?

łuki
czwartek, 7 marca 2019, 11:33

Zastanawiam się nad skutecznością i przeżywalnością tego sprzętu w warunkach wojny symetrycznej. Pomimo tego, że może to być bardzo groźna broń, jak pisze observer48, czego dowiodły konflikty na bliskim wschodzie, To jednak odbywało się to w warunkach całkowitej przewagi w powietrzu i znacznej na lądzie. Czy może on razić cele i prowadzić skuteczne działania z pułapów niedostępnych dla obrony plot krótkiego zasięgu ? To bardzo drogi sprzęt (Holandia kupiła chyba 4 predatory za około 350 mln dolarów, z całym pakietem oczywiście). Może, ktoś się wypowie ( tylko nie fan sprzętu rosyjskiego ;)

łuk Erosa
środa, 13 marca 2019, 02:01

Global Hawk działa z pułapu niedostępnego, ale to rozpoznanie strategiczne. Reaper po to właśnie jest, żeby systemy obrony powietrznej uaktywniły się i zaczęły go namierzać, zostaną wtedy zniszczone przez ARM(anti radiation missile) wystrzeliwane z załogowych maszyn. W odpowiedzi na rosyjskie systemy A2/AD jest przez Amerykanów budowany UCAV stealth Valkyrie, który ma współpracować z F-35, więc jak "widać" UCAV to nie tylko pastuszkowie-talibowie. Dla polskich pań zrobię wszystko, nawet ściągnę Valkyrie od Amerykanów , albo zrobimy naszą słowiańską Perperunę.

ktos
czwartek, 7 marca 2019, 10:47

Davien - hmm jakby to ci powiedziec... Niemcy, Japonia (panstwa ktore przegraly z USA i byly przez nie okupowane), Blok wschodni - panstwa ktore byly wasalami Rosji. Gdzie chcialbys mieszkac?

endras1
czwartek, 7 marca 2019, 09:51

Tak to już jest na świecie, że każdy słaby trzyma z jakimś mocnym. A wybór nie jest taki wielki. Panie Davien mnie ten pasuje najbardziej.

observer48
czwartek, 7 marca 2019, 07:42

Reaper może przenosić i odpalać do ośmiu pocisków Hellfire, które potrafią zniszczyć każdy czołg, a także ich wersje burzące potrafiące niszczyć żelbetowe bunkry. To bardzo groźna broń.

tyle
czwartek, 7 marca 2019, 06:53

Potrzebujemy tego typu sprzętu jak powietrza. Ukazał się wywiad z prezesem WB Electronics. Powinien być tutaj przedrukowany. Zarzuty wobec MON są tak poważne. że w tym wypadku naprawdę przydałaby się jakaś komisja śledcza, albo jeszcze lepiej skuteczny prokurator. Albo wypalimy do kości, prywatę i szkodnictwo w MON i WP , albo to dla Polski bardzo źle się skończy.

Davien
czwartek, 7 marca 2019, 04:52

Teraz jesteśmy I my wasalami USA, jako nastepne pańsrwo.

FanDaviena
czwartek, 7 marca 2019, 01:22

Obce mocarstwa gwarantem naszej suwerenności

Ok bajdur
czwartek, 7 marca 2019, 00:35

Mam nadzieję że obfotografują każdy centymetr Kaliningradu.

Łukasz
środa, 6 marca 2019, 23:40

Czy ktoś się orientuje dla czego BSL ma rejestracje cywilną?

Willgraf
środa, 6 marca 2019, 23:15

Oraz firm.... i co zero komentarzy ? Strach przed powiedzeniem prawdy i wpuszczeniem do WP prywatnych firm obslugujacych drony ...odpowiedzialnych za kilka tysięcy cywilnych ofiar

JÓZEK rzekł
środa, 6 marca 2019, 23:10

zakupić 16 " Żniwiarzy" i zrealizuje się w jednym pakiecie wszystkie latające programy modernizacji sił zbrojnych począwszy od „Gryf”„Zefir”„Sowa”„Pająk” "Płomykówka" ...nie mówiąc jako system rozpoznania i naprowadzania dla HIMARS czy siłach morskich jako ZOP... czy programach Harpia w lotnictwie czy Kruk jako system wsparcia wojsk...i wszystko będzie w jednym pakiecie ...kwestia tylko zasobników oraz efektorów...i tak koszt z efektem nam się zrównoważy ..nie mówiąc o takich subtelnościach że "Żniwarza" będzie można użyczać wszystkim służbom mundurowym z godnie z zapotrzebowaniem ....i odpada najsłabsze ogniwo - człowiek.....

KAR
środa, 6 marca 2019, 20:45

Ja ja... Rozpoznanie terenu Polski. Od czasu naszego epizodu z bronią neutronową (???) za czasów Gierka i gen. Sylwestra Kaliskiego, patrzą bystrzej i wnikliwiej :)

KOSA
środa, 6 marca 2019, 19:56

Nasze wojsko też powinno zakupić Takie bezzałogowe Ale w wersji uzbrojonej i rozpoznawczej. I też powinniśmy stworzyć nie jedną A co najmniej 3 takie bazy. Szkolić Szkolić Szkolić. Uczyć się od innych. Zbierać daje Ci być gotowym.

Wojciech
środa, 6 marca 2019, 18:47

Mam niedyskretne pytanie. Czy te latadła z 52 Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej są w jakiś sposób spięte z MJR żeby zapewnić jej zdolność rażenia poza horyzontem radarowym czy tylko tak sobie latają?

Lbn
środa, 6 marca 2019, 18:00

Przydałoby się Polsce od 6 do 10 takich maszyn ale Polsce jest wszystko potrzebne

miras
środa, 6 marca 2019, 17:52

Czyżby to było takie małe i ciche szkolenie naszego personelu przed pozyskaniem takiego szprzetu

Tweets Defence24