Przemysł Zbrojeniowy

Związkowcy wzywają do przesunięcia spłat F-35 i Wisły

Czołg PT-91 w ZM Bumar-Łabędy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Czołg PT-91 w ZM Bumar-Łabędy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Uważamy za konieczne przesunięcie spłat rat z tytułu zakupu samolotów F-35 oraz tarczy antyrakietowej "Wisła", a środki z tego tytułu proponujemy przeznaczyć na niezbędne dziś potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej – apelują związki zawodowe zbrojeniówki, wskazując na potrzebę wsparcia własnego przemysłu obronnego.

W piśmie skierowanym do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Elektromaszynowego "Przemysł Specjalny" Stanisław Janas apeluje o podjęcie działań w celu ochrony krajowego przemysłu obronnego. To między innymi zaniechanie nakładania kar umownych za ewentualne opóźnienia w dostawach sprzętu, jeśli te wynikały pośrednio lub bezpośrednio ze skutków pandemii koronawirusa.

Ze względu na ogromne koszty budżetu państwa związane z finansowaniem Tarczy Antykryzysowej uważamy za konieczne przesunięcie spłat rat z tytułu zakupu samolotów F-35 oraz tarczy antyrakietowej "Wisła", a środki z tego tytułu proponujemy przeznaczyć na niezbędne dziś potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej - czytamy w stanowisku związków. Ich przedstawiciele proponują renegocjacje kontraktów z zagranicznymi dostawcami. 

Jednocześnie związkowcy apelują o analizę sytuacji w przedsiębiorstwach, będących własnością Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W piśmie zwraca się uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniego portfela zamówień, a także pokrycia kosztów przestojów, zakupów środków ochronnych itd. Podkreśla się, że są to duże przedsiębiorstwa, których "działania antykryzysowe nie dotyczą". W celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia potrzebna jest koordynacja MON i Ministerstwa Aktywów Państwowych.

To już kolejny apel z branży, dotyczący wsparcia krajowego przemysłu obronnego w czasie pandemii koronawirusa. O potrzebie wprowadzenia rozwiązań mających zapewnić odpowiednią kondycję przedsiębiorstw wielokrotnie mówili zarówno związkowcy, jak i sami przedsiębiorcy. Mają one obejmować utrzymanie i zwiększenie zamówień na potrzeby MON (także tych długofalowych), ale też np. podwyższenie puli przeznaczanej na Plan Mobilizacji Gospodarki wraz z umożliwieniem optymalnego wykorzystania tych środków.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.