Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowane serbskie czołgi na testach

Fot. Ministerstwo obrony Serbii, mod.gov.rs
Fot. Ministerstwo obrony Serbii, mod.gov.rs

Na obszarze kompleksu wojskowego Pasuljanske liwade odbył się pokaz, zmodernizowanego w Serii, czołgu M-84 AS1. Serbskie ministerstwo obrony prowadzi obecnie testy tej maszyny, połączone ze strzelaniami. Wszystko w celu określenia końcowych efektów przeprowadzonych zmian w obrębie maszyny.

Jak podkreślał minister obrony Serbii, kraj ten nadal zachowuje wysoki potencjał do samodzielnego przeprowadzenia procesu modernizacji czołgów do standardów odpowiadających wymaganiom współczesnego pola walki. Ponadto, minister zapowiedział, że planowane jest docelowo doprowadzenie do prezentowanego standardu M-84 AS1 wszystkich, będących na stanie serbskich sił zbrojnych, czołgów. Seryjna modernizacja miałaby się rozpocząć pod koniec bieżącego roku.

Inny ważnym, w obszarze programów dla serbskich wojsk pancernych i zmechanizowanych, programem jest również modernizacja bojowych wozów piechoty. Już jakiś czas temu pokazano zmodernizowaną wersję bwp M-80A oznaczoną, jako M-80AB1. Modernizacji mają podlegać również systemy artylerii i wsparcia.

Wracając do tytułowego M-84 AS1, to jak można było się domyśleć nie jest on sam w sobie docelowym etapem zmian. Albowiem jest już prowadzony program, którego efektem ma być model oznaczony M-84 AS2 (ma objąć kolejnych 12 zespołów i elementów). Za ten pierwszy odpowiada Tehnički Remontni Zavod (TRZ).

Zasadniczym celem modernizacji, podobnie jak ma to miejsce i w innych programach, było podniesienie możliwości w zakresie zapewnianej ochrony, świadomości sytuacyjnej załogi oraz wprowadzenie nowych systemów i układów poprawiających samą eksploatację. Ponadto wprowadzono nowe środki łączności i przekazywania danych czy ZSMU z 12.7 mm wkm.

Wizualnie zmodernizowany czołg charakteryzuje się nowymi modułami pancerza reaktywnego, zamontowanymi na wieży, przodzie i bokach kadłuba. Załoga otrzymała nowe dzienno-nocne (termowizyjne) przyrządy obserwacyjno-celownicze, cyfrowe wyświetlacze a maszyna gąsienice. 125 mm armata 2A46M zapewnia prowadzenie ognia z kierowanych laserowo ppk 9M119 Swir i 9M119M Refleks, na dystansie do 5 000 metrów.

Wojska lądowe Serbii (Kopnena Vojska) eksploatują obecnie 75 czołgów M-84/84A (71 operacyjnych i cztery służące do szkolenia kierowców), które są modyfikacją wozów T-72M1/M1M oraz T-72M. Ale ogółem jest ok. 225 maszyn. Dołączy do nich 30 wozów T-72B1MS przekazanych jak darowizna przez Federację Rosyjską. Czołgi te są na wyposażeniu jedynej Brygady Zmechanizowanej wraz z 102 bwp M-80A, a także ośrodków szkoleniowych.

Wstępnie zakładano, że 16 pojazdów będzie zmodernizowanych (jedna kompania), a kolejnych 16 planuje się zmodernizować w dalszej kolejności. Pozostałe mogą być również zmodernizowane, przeniesione do rezerwy lub zamienione na wozy wsparcia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.