Przemysł Zbrojeniowy
Zmiana warty w PGZ. Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się dzisiaj z Witoldem Słowikiem, który od 21 września będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dotychczasowy wiceminister inwestycji i rozwoju zastąpi na stanowisku Jakuba Skibę, pełniącego funkcję od lutego bieżącego roku. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, rezygnuje on ze stanowiska z przyczyn osobistych.
Szef MON podziekować miał odchodzącemu prezesowi za dotychczasową współpracę i "działania podejmowane na rzecz rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego". Natomiast w rozmowie z Witoldem Słowikiem minister Błaszczak podkreślił, że oczekuje podejmowania takich działań, dzięki którym "poszczególne podmioty należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie będą ze sobą konkurowały, a będą skutecznie współpracowały, uzupełniały się i wymieniały informacjami, tak aby w konsekwencji tworzyć konkurencyjne oferty skierowane dla Wojska Polskiego, jak również dla zagranicznych klientów".
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił również, że "PGZ ma być liderem nadzorującym i koordynującym wszystkie projekty, zaś spółki PGZ powinny tworzyć grupy domenowe wyspecjalizowane w produkcji dla danego rodzaju wojsk". Co więcej, szef resortu obrony narodowej zaznaczył, że "polski przemysł obronny jest kołem napędowym polskiej gospodarki - daje miejsca pracy Polakom i musi dostarczać też polskiemu wojsku nowoczesny sprzęt".
Z ministerstwa do PGZ
Witold Słowik w listopadzie 2015 r. powołany został na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, kierowanym jeszcze wtedy przez Mateusza Morawieckiego. Jest bliskim współpracownikiem ówczesnego szefa resortu rozwoju, a obecnego premiera. Po rekonstrukcji rządu, Słowik został wiceministrem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Odpowiedzialny był za dystrybucję środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wdrażanie instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF), wdrażanie instrumentów Planu Junckera oraz rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
W latach 2000-2002 pełnił funkcję dyrektora Oddziału Prumerica Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A. W latach 1994-1999 pracował w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. (KDPW). Sprawował również funkcję przewodniczącego rad nadzorczych spółek: Centrum Giełdowe S.A., Kupieckie Domy Towarowe Sp. z o.o., Złote Tarasy Sp. z o.o.
W latach 2002-2006, jako dyrektor Biura Strategii Rozwoju i Integracji Europejskiej (późniejszego Biura Funduszy Europejskich) w Urzędzie m.st. Warszawy, koordynował prace związane z pozyskaniem dla Warszawy łącznie przeszło 2 miliardów zł z funduszy unijnych. Od września 2006 r. do października 2011 r. był prezesem zarządu Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” S.A. w Warszawie.
Od 2013 r. sprawował funkcję pełnomocnika Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S. A. ds. budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego województwa podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce – projektu współfinansowanego ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Witold Słowik jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Managerów. Ukończył także podyplomowe studia w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.
"Powody osobiste"
"Z dniem 21 września 2018 r. zdecydowałem się z powodów osobistych zrezygnować z funkcji prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - informuje Jakub Skiba w oficjalnym oświadczeniu. Przypomina również, że podczas jego kadencji "został podpisany największy kontrakt zbrojeniowy w historii wolnej Polski, na dostawę systemu rakiet Patriot w ramach programu Wisła", który zawiera "komponent offsetu dla polskiego przemysłu zbrojeniowego".
Skiba przypomina również m.in. o podpisanym w lipcu między PGZ a Leonardo liście intencyjnym określającym zasady współpracy w ramach programu AW249 - "najnowszego śmigłowca bojowego mającego zaspokoić zapotrzebowanie Wojska Polskiego na nowy śmigłowiec bojowy" - czy Boeinga i PGZ w sprawie partnerstwa "otwierającego możliwość realizacji projektów biznesowych związanych z platformą AH-64 Apache w ramach wsparcia programu pozyskania śmigłowca uderzeniowego KRUK".
Z nadzieją patrzę na perspektywę udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w programie Narew oraz w innych ambitnych projektach, które mają zapewnić nowoczesne uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych.
"Pomimo tych działań sytuacja sektora zbrojeniowego pozostaje skomplikowana" - podkreśla odchodzący prezes. Jak dodaje, jest przekonany, że "obecne działania rządu - Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz program modernizacji sił zbrojnych prowadzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej stanowią właściwą odpowiedź na te wyzwania".
Jakub Skiba został powołany na stanowisko prezesa zarządu PGZ w drugiej połowie lutego br. po dwóch tygodniach pełnienia obowiązków szefa Grupy. Rada Nadzorcza PGZ odwołała bowiem 8 lutego br. poprzedni zarząd, a obowiązki Prezesa powierzono właśnie Skibie, który jest bliskim współpracownikiem obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Od listopada 2015 roku do października 2017 roku pełnił stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, kierowanego w tym czasie przez ministra. Następnie został delegowany do czasowego pełnienia obowiązków prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, złożył jednak rezygnację z tej funkcji w momencie objęcia obowiązków Prezesa PGZ.
Robert
Normalne w Polsce, nie musi się znać , ważne kogo zna ...
rozczochrany
Ciekawe jaką odprawę wziął odchodzący prezes? Wiecie że wszyscy się na nią składamy z podatków.
Bartek
Bez sensu...
Andrzej.pl
Ile kosztuje podatnika ta karuzela prezesów?
Boczek
W pełnym spektrum dobrej zmiany, czyli wraz z politykami i nagrodami i uwzględniając, że obłożona zleceniami PGZ (Kraby, Raki, MSBS\'y) produkuje straty - i tak jest z wynikami wszystkich spółek, to idziemy już w miliardy.
jsr
a karuzela trwa....
Mietek
Niestety nie da się nic dobrego napisać o sytuacji w PGZ. Panie ministrze powinna zająć się tym komisja sejmowa!!!
robertpk
\"... sytuacja sektora zbrojeniowego pozostaje skomplikowana\" ?? - \"sektora zbrojeniowego\" ?? - raczej PGZ - \"skomplikowana\" to chyba nieodpowiednie słowo, ..cisną mi się inne słowa, ale pozostańmy może przy języku polskim mówiąc po polsku: - sytuacja w PGZ jest ZŁA, ...BARDZO ZŁA
dropik
5 prezes w 3 lata. Gratulujemy udanych decyzji. Każdy popracował pół roku i zgarnął odprawę. a Przychodząc zagarniał z poprzedniego miejsca pracy. Tak jak aktualny prezes
As
Hodowla prezesów desantowanych po każdych wyborach do firm zbrojeniówki ma dłuższą tradycje niż uboczna produkcja sprzętu dla armii. W końcu podatnicy się złożą, a wojsko musi kupić.
BUBA
\"Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (tytuł magistra w 1989). W tym samym roku ukończył też Krakowską Szkołę Managerów. W 2012 ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W 2018 ukończył Program ARGO Top Public Executive - zagraniczny program kształcenia dla kadry zarządzającej w administracji publicznej organizowany przez IESE Business School oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej\" Świetne referencje do prywatyzowania PGZ i wyprzedaży nieruchomości PGZ, ale już nie do kierowania produkcja i badaniami na rzecz rozwoju technologii wojskowych. Czemu mnie nie dziwi tak wysoki poziom kompetencji kolejnego \"Misia\"?
Rzyt
A może, żeby rotacja szybciej przebiegała, to po 3 naraz bierzmy. Najgorsze to, że to z moich pieniędzy... Waszych też socjalisci
Ok bajdur
Pgz paraliżuje zakupy dla armii. Obiecują a potem powstają produkty słabe, drogie i w iosciach śladowych.
As
Zmiana warty jedyną nie spełnioną od lat nadzieją naszej zbrojeniówki. Same sukcesy a szefowie wylatują.
Harry 2
Witold Słowik, znaczy się... będzie śpiewał jak mu nakażą? Czy częste zmiany na intratnych stanowiskach w spółkach, zakładach służą im? Gdy wojsko czeka na nowoczesny sprzęt gdzieś w kuluarach toczą się rozgrywki personalne. (walka o stołki i kasę)
wawiak
Kolejna decyzja personalna nie merytoryczna a jedynie personalnie motywowana. Czy w zbrojeniówce nie ma doświadczonego, charyzmatycznego lidera? Czy ciągle muszą to być spadochroniarze, którzy zadłużają bez pamięci całą branżę?
Zatroskany 67
Który to już prezes w ciągu trzech lat? czwarty , piąty? Myślę, że to nie jest ostatnie słowo MON. Minister Błaszczak ma jasny plan...częsta zmiana prezesa szansą na zwiększenie konkurencyjności PGZ w kraju i zagranicą!! Tak trzymać!!
wiarus
Karuzela będzie trwać, aż w końcu ktoś zrozumie, że aby dobrze produkować sprzęt potrzebna jest znajomość przemysłu, a nie niż polityka propagandy.
Willgraf
w tym sęk , aby to właśnie nie była warta ! a praca...warta to stagnacja i utrzymanie spokoju...tam ma się gotować , PGZ to ślamazarny moloch źle zarządzany z ludźmi z nadania , a nie z powołania
KAR
Tym to naprawdę mało. Dosłownie wór bez dna...
DF
Powody osobiste? 110 mln strat w 2017 (o ile pamiętam), to powody osobiste? Gdybym powiedział w domu żonie, że mamy deficyt na 10.000 zł i rezygnuję ze związku z powodów osobistych, to by chyba w sądzie umarli ze śmiechu. Żenada. To może pan prezes odda pieniądze zarobione w okresie, kiedy firma była na stracie albo nie weźmie odprawy.
kolejny desantowiec
Też chciałbym tak odejść ze spółki skarbu państwa.....z przyczyn osobistych
KrzysiekS
Pan Minister Błaszczak najpierw chce kupić fregaty z Australii, w programie HOMAR wybiera opcję bez offsetu, NAREW wielki znak zapytania, WISŁA mały offset (pomijam kilka innych programów) a jednocześnie żąda od PGZ bycia liderem ciekawe czego? Osobiście uważam że najważniejsze dla PGZ i MON były NAREW i HOMAR (tarcza i miecz) mówię były bo wygląda to tragicznie.