Przemysł Zbrojeniowy

ZM Tarnów bliżej nieba

Patrolowiec typu Holland - fot. Andrzej Nitka
Patrolowiec typu Holland - fot. Andrzej Nitka

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne mają się znaleźć w gronie wykonawców nowego śmigłowca wsparcia bojowego i zabezpieczenia polskiego wojska. Spółka gromadzi kolejne doświadczenia związane z tym sektorem rynku.Została właśnie setnym członkiem Stowarzyszenia Dolina Lotnicza  w Rzeszowie. Przedsiębiorstwo, w ramach programu modernizacji polskiej armii, zamierza dostarczać uzbrojenie dla wiropłatów. Wieloletni rządowy plan zakłada zakup 70 nowych śmigłowców tego typu.

Tarnowska  firma ma doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Opracowała i produkowała uzbrojenie dla Głuszca - pierwszego zbudowanego całkowicie przez polskich konstruktorów śmigłowca wsparcia bojowego.  Specjalnie dla tej maszyny zaadaptowany został zdalnie sterowany karabin maszynowy kal. 12, 7 mm. Zajmowali się tym konstruktorzy Ośrodka Badawczo Rozwojowego w Tarnowie, będącego obecnie częścią Zakładów Mechanicznych. Zarząd tarnowskiego przedsiębiorstwa rozmawia teraz z potencjalnymi wykonawcami  realizacji rządowego programu zakupu śmigłowców o dopasowaniu stanowiska podkadłubowego. Rozmowy dotyczą także  przygotowań do adaptacji karabinów na uzbrojenie pokładowe. Wśród potencjalnych partnerów są firmy Sikorsky i PZL Mielec. Wybór wykonawcy w rządowym programie  modernizacji przewidywany jest na przyszły rok,  a pierwsze śmigłowce wojsko ma dostać w 2020 roku. Nowe maszyny będę w sumie kosztować osiem miliardów złotych.

Głównym celem Doliny Lotniczej jest przekształcenie Polski południowo-wschodniej w jeden z wiodących w Europie regionów, dostarczający produkty i usługi dla przemysłu lotniczego. Dotychczas tarnowskie Zakłady Mechaniczne  współpracowały z dziewięcioma członkami tego stowarzyszenia,  między innymi z :  Siemensem, PZL Mielec Sp. z o.o. czy WZK „PZL-Rzeszów” S.A.  Między innymi te dwie ostatnie spółki rekomendowały wpisanie tarnowskiego przedsiębiorstwa na listę członków Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego. Tegoroczne plany w zakresie zwiększania zatrudnienia w pionie badawczo-rozwojowym były  jednym z argumentów dla przynależności do stowarzyszenia.

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie są firmą o blisko stuletniej tradycji , a od ponad pięćdziesięciu lat zajmują się produkcją wyrobów przemysłu obronnego. Przedsiębiorstwo ma szerokie kompetencje na tym rynku. Prócz uzbrojenia śmigłowców opracowuje też przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski.  Trwa proces włączania firmy do dywizji Bumar Ląd, specjalizującej się w produkcji sprzętu pancernego i wozów zabezpieczenia technicznego.  - W związku z tym, że bezpieczeństwo klientów jest naszą misją  decyzja podkreślająca kompetencje w zakresie przemysłu lotniczego jest istotna nie tylko dla tarnowskiej firmy, ale także dla całej dywizji – mówi Andrzej Szortyka, prezes Bumaru Łabędy i gliwickiego OBRUM-u, współtworzących dywizję.

ZM Tarnów

Komentarze