Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wsparcie dla estońskich BWP

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

BAE Systems i rząd Estonii zawarły umowy na obsługę i wsparcie bojowych wozów piechoty CV9035 użytkowanych przez Tallinn. Te długoterminowe kontrakty dotyczą zarządzania konfiguracją nowych zdolności w pojazdach, a także obsługi, napraw i części zamiennych.

Umowa podpisana między Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) i BAE Systems obejmuje 44 wozy CV90 pozyskane od Holandii w 2014 r.

Program manewrowych zdolności opancerzonych to jeden z najistotniejszych projektów rozwojowych podjętych w Estonii w ciągu ostatniej dekady. W ramach tej inicjatywy zostaną znacznie zwiększone zdolności bojowe Sił Zbrojnych Estonii.

Margus Padjus, szef projektu w Departamencie Zakupów Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych

Jak dodał, zakupienie przez Estonię BWP CV9035 od Holandii (z nadwyżek tamtejszej armii) stanowiło pierwszy etap wspomnianego programu. Długoterminowa umowa o współpracy w zakresie wsparcia cyklu życia tej platformy miała natomiast zapewnić ECDI, że pojazdy będą użytkowane "w sposób maksymalnie wydajny". 

Estonia to jedno z siedmiu państw użytkujących łącznie ponad 1200 wozów bojowych CV90. Cztery z nich to państwa członkowskie NATO. W Polsce pojazdy tego typu rozmieszczano podczas ćwiczeń Bison Drawsko 2017 (holenderskie) i Noble Jump 2015 (norweskie).

Zamierzamy w pełni zaangażować się we wsparcie Estonii, a także w dostarczenie nowych i korzystnych cenowo zdolności, aby zostały one zintegrowane w sposób efektywny i zgodnie z standardami wozów innych użytkowników NATO.

Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds

Pierwsza transza bojowych wozów piechoty CV9035 trafiła do Estonii na pokładzie transportu morskiego w październiku 2016 roku. Pozyskanie wspomnianych pojazdów z Holandii oraz kolejne zakupy dokonane w Norwegii (podwozia bojowych wozów piechoty CV90, z przeznaczeniem na pojazdy specjalistyczne) wpisują się w założenia estońskiego Narodowego Planu Rozwoju tamtejszych sił zbrojnych. Rozpoczął się on w 2013 r. i zgodnie z planowanymi założeniami ma dokonać wzmocnienia estońskich wojsk do 2022 r. Według dowódcy 1 Brygady Piechoty pojawienie się w Estonii nowych wozów bojowych znacząco podnosi zdolności bojowe jednostki i przez to przekłada się na poziom obronności państwa.

 
 
 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama