Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko modernizuje swoje lotniska

Fot. sp.mil.pl
Fot. sp.mil.pl

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzały dwa ogłoszenia przetargowe dotyczące modernizacji lotnisk wojskowych w Świdwinie oraz Dęblinie. W przypadku pierwszego obiektu 17. Terenowy Oddział Lotniskowy poszukuje wykonawcy do prac modernizacyjnych nawierzchni i infrastruktury prawdopodobnie przed przybyciem nowej eskadry samolotów bojowych, natomiast w przypadku drugiego ogłoszenia 12. Terenowy Oddział Lotniskowy w Warszawie znalazł wykonawcę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę sieciowego systemu awaryjnego hamowania samolotów wraz z utwardzonym wybiegiem na dwóch kierunkach drogi startowej lotniska w Dęblinie.

Reklama

Jeszcze w maju br. 12. Terenowy Oddział Lotniskowy w Warszawie ogłosił przetarg na opracowanie "Programu Inwestycji oraz kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego przez okres realizacji robót budowlanych w ramach budowy sieciowego systemu awaryjnego hamowania samolotów wraz z utwardzonym wybiegiem na dwóch kierunkach drogi startowej lotniska" w kompleksie K-6051 Dęblin. W ostatnich dniach w Dzienniku Urzędowym UE pojawiło się kolejne ogłoszenie mówiące o udzieleniu zamówienia w tym zakresie. Podmiotem, który zrealizuje zamówienie będzie Wojskowe Biuro Projektów Budowlanych S.A.

Reklama

Wykonawca został wybrany spośród trzech zgłoszeń na podstawie najkorzystniejszej oferty. Umowa została zawarta dnia 18 października br. a jej całkowita i końcowa wartość wyniosła 1,25 mln PLN. W komunikacie czytamy, że w ramach zamówienia prowadzonego w procedurze otwartej przewidywane jest zlecenie podwykonawstwa.

Wykonawca zobligował się tym samym m.in. do opracowania Programu Inwestycji na podstawie zatwierdzonego Wniosku Inwestycyjnego, opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, przygotowanie odpowiednich dokumentów formalno-prawnych i uzyskania na ich podstawie niezbędnych uzgodnień oraz sprawowania nadzoru autorskiego przez cały czas realizacji robót budowlanych na terenie lotniska w Dęblinie.

Reklama

Czytaj też

W drugim ogłoszeniu opublikowanym przez 17. Terenowy Oddział Lotniskowy czytamy, że owa jednostka poszukuje wykonawcy do przeprowadzenia modernizacji nawierzchni lotniskowych wraz z rozbudową systemu oświetlenia nawigacyjnego CALVERT na lotnisku w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. To właśnie na terenie tego obiektu ma zostać rozmieszczona eskadra samolotów wielozadaniowych F-35 produkcji amerykańskiej firmy Lockheed Martin oraz prawdopodobnie koreańskich lekkich samolotów wielozadaniowych FA-50. Poszukiwania wykonawcy do opisywanego zadania potrwają do 12. grudnia br. do godz. 12:00. Podmiot zostanie wybrany na podstawie przedstawienia najkorzystniejszej cenowo oferty, a termin wykonania prac określono na 36 miesięcy od momentu zawarcia umowy.

Modernizacja nawierzchni lotniskowych wraz z infrastrukturą techniczną na lotnisku w Świdwinie obejmuje szereg robót na poszczególnych elementach funkcjonalnych obiektu.

Szczegółowe informacje dotyczące opisywanego zamówienia dotyczącego także rozbudowy systemu elektroświetlnego CALVERT znajdują się w załącznikach do wniosku. Zleceniodawca przestrzega wykonawcę, że realizacja przedsięwzięcia będzie się odbywała na czynnym obiekcie wojskowym, oraz że materiały i urządzenia użyte do realizacji zadania muszą pochodzić z krajów członkowskich NATO.

Czytaj też

Na terenie 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie obecnie stacjonuje eskadra starych, przeznaczonych do wycofania samolotów myśliwsko-bombowych Su-22M4/UM3K.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Rudy 102-

  F35 ma byc w Poznaniu albo pod łodzią nie na Pomorzu

  1. Mi-2

   Łask i Świdwin

  2. Wuc Naczelny

   @Rudy 102- Guzik wiesz, i niczy nie decydujesz, to po co durne stwierdzenia "ma być"?

 2. rwd

  Wiadomo, że o lotniska należy dbać ale powinni przygotować kilkanaście DOL, żeby mieli gdzie lądować w razie W.

  1. Prawy Polak

   DOL -e są tajne nie każdy może wiedzieć ile ich jest i gdzie , ale jak się w wojsku nie było to po co te pierdół?

  2. Andee

   @rwd Od kiedy lokalizacje DOL są tajne? Wprawne oko kierowcy łatwo wyłapie moment przejazdu przez takie miejsce. Tajne to może być operowanie w danym momencie z takiego DOLu.

  3. Wuc Naczelny

   Lista dolia jest od wielu lat na dlapilota.pl

 3. Valdi7

  Przypomnijmy 30 mln USD 🇺🇲🇺🇲 to koszt modernizacji lotniska dla F35👍👍👍

 4. Valdi

  A gdzie zdjęcie su24 podwójny silnik 104 kN👍👍👍 cztery Sztuki wspierają front doniecki od Swatowo do kremenna 👍👍👍tam Ukraina walczy o życie a tutaj zabawa

  1. Pseudonim

   ?? To może też zdjęcie F4?

Reklama