Reklama

Siły zbrojne

Dęblin szkoli pilotów na śmigłowcach [FOTO]

Fot: Andrzej Amerski
Fot: Andrzej Amerski

Od wczesnej wiosny w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego trwają praktyki lotnicze podchorążych Szkoły Orląt nie tylko na samolotach odrzutowych i transportowych, ale także kształcących się na kierunku - pilot śmigłowca.

image
Fot: Mateusz Chodelski

Jak podała por. Ewa Złotnicka, na tegoroczne szkolenie śmigłowcowe do 4 SLSz trafiło prawie 50 podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej, zarówno IV, jak i V roku studiów. Część z nich odbywa praktyki na śmigłowcach SW-4, pozostali szkolą się na maszynach Mi-2. Studenci wojskowi szkolenie lotnicze zrealizują nie tylko w macierzystej bazie śmigłowców w Dęblinie, ale również w radomskiej 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Aby zostać absolwentem Szkoły Orląt, każdy podchorąży szkolący się na śmigłowcu musi uzyskać odpowiedni nalot na Mi-2 i SW-4. Ściśle wykalkulowany czas spędzony w powietrzu pozwoli przyszłym lotnikom ubiegać się o 3 klasę pilota wojskowego

zef Wydziału Szkolenia Lotniczego 4 SLSz ppłk pil. Marek Stechni

Obecnie, studenci wojskowi IV roku szkolą się z wykonywania lotów po kręgu oraz lotów do strefy pilotażu. Pozytywne zakończenie tej części szkolenia pozwoli im rozpocząć samodzielne wyloty na śmigłowcach. Przyszli piloci wojskowi V roku studiów są na etapie lotów do strefy pilotażu i podejścia do lądowania według wskazań przyrządów (ang. IFR). Doskonalą także procedury lotu śmigłowcem i dolotu do lotniska, wykonywanie zakrętów, wznoszenia i zniżania oraz manewry prędkością.

Kolejnym elementem szkolenia będą loty nocne. Warto zaznaczyć, że bezpieczne wykonywanie lotów przez podchorążych możliwe jest dzięki kompleksowemu przygotowaniu śmigłowców do wykonywania lotów. „ -Obsługi techniczne przeprowadzane przez techników i mechaników lotniczych są dla pilotów gwarancją, że maszyny, które będą pilotować, są sprawne i przygotowane do wykonywania zadań. Nasza eskadra realizuje szereg przedsięwzięć szkoleniowych i zabezpiecza loty na różnych lotniskach, jednak przygotowanie statków powietrznych do lotów szkoleniowych jest dla nas priorytetem” – zaznacza dowódca klucza technicznego z Eskadry Obsługi Mi-2 i SW-4 w 41 BLSz, kpt. Tomasz Młyński.

Podchorążowie na lotniskach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego będą przebywać do późnej jesieni, po czym praktykanci IV roku wrócą do nauki w LAW, natomiast studenci wojskowi V roku po zdaniu egzaminów oficerskich i uroczystej promocji, zasilą lotnictwo śmigłowcowe w całej Polsce.

Reklama
Reklama
image
Fot: Andrzej Amerski

 

image
Fot: Andrzej Wrona

 

Reklama

Komentarze

    Reklama