Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupiło naboje do armat salutacyjnych

Salut armatni / Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Salut armatni / Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamówieniu nabojów używanych w armatach salutowych podczas uroczystości państwowych. Dostawcą będzie, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółka MESKO S.A. ze Skarżyska Kamiennej.

Umowa obejmuje dostawę 4418 naboi "73 nb A-2A28S ślepy" do armat salutowych 2A28SP-94. Kontrakt zawarto w listopadzie 2019 roku, ale stosowna notyfikacja pojawiła się w Dzienniku Urzędowym UE na początku stycznia br. Dostawy zostaną zrealizowane do 2022 roku. Zamówienie zostało udzielone "z wolnej ręki". Wartość końcowa brutto zamówienia to ponad 2,5 mln zł. 

Procedura negocjacyjna bez publikacji ogłoszenia została wybrana gdyż uznano, że stosowane obecnie naboje zapewniają bezpieczne oddawanie salutów armatnich podczas uroczystości, a użycie innych niż wprowadzone do służby i zatwierdzone mogłoby wprowadzić ryzyko wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników.

Co więcej, wymusiłoby zmiany w istniejących podsystemach zabezpieczenia, logistycznych, serwisowych oraz wymusiłoby stworzenie nowych procedur i nowego podsystemu szkoleniowego. W tej sytuacji, uznano, że nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub zastępcze, a dostawa może być zrealizowana tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.