Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Włoski przemysł z kontraktem na samolot 6. generacji

FCAP
FCAP
Autor. BAE Systems

Konsorcjum włoskich firm podpisało kontrakt na kolejną fazę rozwojową „systemu powietrznego szóstej generacji”. Chodzi o umożliwienie włoskim podmiotom osiągnięcie poziomu technicznego, który umożliwi mu danie realnego wkładu w programie Global Combat Air Programme (GCAP), kontynuatora programu Tempest.

Reklama

Udział Włoch jako państwa w programie GCAP rozpoczął się oficjalnie w grudniu 2021 roku, kiedy to Rzym przeznaczył na ten program pierwsze środki finansowe. Rozpoczęto wówczas program "Typhoon-to-GCAP" mający umożliwić ewolucję techniczną przemysłu włoskiego i jego modernizację, tak aby był w stanie mieć on „istotny wkład" w program bojowego systemu lotniczego przyszłości, w skład którego ma wchodzić m.in. myśliwiec załogowy 6. generacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Włochy na rozwój tych zdolności przewidziały już 6 miliardów EUR a zatem sumę niewiele tylko niższą niż sumy wydawane obecnie przez inne państwa na ich całe samodzielne programy samolotów generacji 4+ czy 5 (turecki TF-X czy koreański KF-X). Środki te mają być inwestowane w ściśle określone obszary technologii tak aby osiągnąć kompetencje w wybranych obszarach.

Liderem konsorcjum włoskich firm, określanym jako partner strategiczny, jest firma Leonardo, a znalazły się w nim także firmy Elettronica, Avio Aero i MBDA Italia, które będą liderowały w swoich dziedzinach specjalizacji. W przedsięwzięcie ma zostać zaangażowanych wiele pomniejszych włoskich firm, startupów i podmiotów takich jak uczelnie i ośrodki naukowo-badawcze.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Kolejny ersatz za F-35, świat im odpłynął i nie mają szans na dogonienie.

    1. Monkey

      @rwd: Mają. Nie doceniasz możliwości krajów Europy Zachodniej. Największym problemem jest współpraca międzynarodowa, bo w przeszłości już niejeden wspólny produkt upadł z powodu jej braku.

Reklama