Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WITU poszukuje armaty czołgowej 120 mm

Leopard 2PL
Leopard 2PL
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o zamówieniu na dostawę 120 mm kompletnej armaty czołgowej L/44 i 120 mm lufy L/44. W obu przypadkach wykonane mają być również otwory pod czujniki piezo.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem rozpoczętego na 19 września przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) postępowania jest dostawa 120 mm armaty czołgowej L/44 i 120 mm lufy L/44.

Zadanie Nr 1 – Dostawa 120 mm armaty czołgowej L/44. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 120 mm kompletna armata czołgowa L/44 wraz z wykonanymi otworami pod czujniki piezo.

Reklama

Czytaj też

Zadanie Nr 2 – Dostawa 120 mm lufy L/44. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 120 mm lufa L/44 wraz z wykonanymi otworami pod czujniki piezo.

Realizacja zamówienia podstawowego powinna zakończyć się w ciągu 24 miesięcy, a miejscem dostawy ma być Ośrodek Badań Dynamicznych WITU w Stalowej Woli.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu podmioty spełniające wymagania narzucone przez WITU można składać do 20 października bieżącego roku.

Czytaj też

Armaty gładkolufowe Rh-120 L/44 kal. 120 mm są używane w polskich czołgach Leopard 2A4/2A5/2PL. Można więc z pewnym prawdopodobieństwem założyć, że zostaną one wykorzystane przez WITU do testów amunicji 120 mm do tych czołgów, bo takie badania prowadzone są w Instytucie. Przypomnijmy, że Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia wraz z Mesko S.A. podjęły się opracowania oraz wdrożenia do produkcji czterech typów amunicji do 120 mm armaty gładkolufowej – ćwiczebnej oraz bojowej. Ten pierwszy rodzaj amunicji Mesko dostarcza SZ RP od 2019 roku.

Reklama

Komentarze (6)

 1. rwd

  Polacy hurtowo sprowadzają z Niemiec samochody bez wiedzy ich właścicieli, to mogą i lufę przywieść albo i całego Leosia w najnowszej wersji.

 2. Valdi

  Przypomnijmy 180 sztuk K2 kupione Lufa 120mm strzela pociskiem m829a4 Abramsa Rozumiem że to najlepszy trop poszukiwań A propos dostępna z półki

  1. Echoes222

   K2 uzywa armaty dlugosci 55ciu kalibrow (czyli L55) ;)

  2. żelazny2

   Masz te pociski m829a4? I co jest dostępne z półki i jakiej może z Auchan? Przypominam że do Abramsów mamy tylko pociski kew-a1 i tylko takie dla nas były dostępne, nadmieniam że przestarzałe. Były jakieś bajeczki o DM63 ale jak widać nic w tym temacie się nie dzieje, czyli kolejne kłamstwa. Sprawa z K2 jeszcze nie została zakończona więc mowa że coś jest kupione to nadużycie. Słaby z ciebie troll Valdi.

  3. Facetoface

   żelaznyk2- proszę o link skąd info inaczej ty trollujesz nie Valdi. Info z Departamentu Stanu: M830A1 HEAT MP-T, XM1147 High Explosive oraz nieujawnioną liczbę pocisków podkalibrowych KEW-A1. Pomijam celowo wozy wsparcia...wiesz?

 3. Facetoface

  Nie ma co robić burzy. Podobne zapotrzebowania były w 2018 i marcu br. Próby pewnie dotyczą żywotności zmęczeniowej lub do testów nowego typu amunicji oraz do tzw. żywotności balistycznej związanej ze zużywaniem się lufy wskutek erozji przewodu, która powoduje spadek własności balistycznych luf jak zwiększenie rozrzutu, spadek pręd. początk. pocisków , pogorszenie się stabilizacji....

 4. kowalsky

  Przy takich terminach można "badać" przedmioty do emerytury

  1. Saw

   Bo tu chodzi o to aby badać a nie zbadać!

 5. kaczkodan

  Przetargowej fikcji ciąg dalszy... Dziwi ograniczenie lufy do L/44. Instytut uzbrojenia zasługuje na L/55 - zawsze można zmniejszyć ładunek, w drugą stronę gorzej.

 6. X

  Niedawno też "poszukiwali" - już tamtą zepsuli ?

Reklama