Reklama

Siły zbrojne

Więcej zmodernizowanych Leopardów w Wojsku Polskim

Leopard 2PL
Autor. 1. WBPanc.

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o przekazaniu kolejnych dziewięciu Leopardów 2PL do Wojska Polskiego. Oprócz prac modernizacyjnych wozy przeszły odpowiednie przeglądy i remonty.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Modernizacja Leopardów 2A4 jest prowadzona na mocy zawartej w grudniu 2015 roku umowy przez konsorcjum PGZ i ZM "BUMAR-ŁABĘDY" S.A. z Inspektoratem Uzbrojenia MON o początkowej wartości ponad 2,4 mld zł. W modernizacji uczestniczą też inne spółki polskiego przemysłu obronnego, a partnerem zagranicznym jest Rheinmetall. W wyniku podpisania wartego ok. 300 mln zł aneksu do umowy w lipcu 2018 roku zakres prac został rozszerzony, o kolejnych 14 pojazdów, przez co zmodernizowane zostaną wszystkie 142 czołgi podstawowe Leopard 2A4 na uzbrojeniu Wojska Polskiego, a także obejmuje też dodatkowe funkcjonalności do wersji oznaczonej jako Leopard 2PLM1.

Dostawy zmodernizowanych Leopardów 2PL natrafiły na wielokrotne opóźnienia. Z tego też powodu dotychczasowa umowa była aż pięciokrotnie aneksowana. Ostatni aneks z grudnia 2019 roku, obejmujący remonty wynikowe czołgów zwiększył łączną wartość umowy do 3,29 mld zł. Pierwszych 12 egzemplarzy tych czołgów zostało dostarczonych dopiero w 2020 r. Z kolei w ubiegłym roku do służby liniowej trafiło kolejne 13 pojazdów, a w tym jeden w najnowszej wersji Leopard 2PLM1. Plany na 2022 rok przewidują łącznie dostawę 24 egzemplarzy, z czego aż 23 w wersji 2PLM1. Tym samym z końcem tego roku w służbie liniowej znajdować ma się razem 49 czołgów podstawowych Leopard 2PL (a w tym 24 egzemplarzy w wersji Leopard 2PLM1). Z wcześniejszych informacji wynika, że obecnie aneksowana umowa przewidująca dostawę 142 czołgów ma zostać zrealizowana do lipca 2023 roku, jednak w praktyce ten termin będzie najprawdopodobniej musiał ulec wydłużeniu. Zatem obecnie Wojsko Polskie posiada 33-34 czołgi Leopard 2PL, a do końca roku będzie jeszcze dostarczonych 15-16 maszyn.

Reklama

Czytaj też

Modernizacja do standardu Leopard 2PL obejmuje m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze (w tym kamery termowizyjne KLW-1 Asteria dla dowódcy i działonowego). Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejszej amunicji: przeciwpancernej DM63A1 oraz programowalnej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej. Docelowo planuje się również zmodyfikowanie łączności tych czołgów.

W przyszłości ma także nastąpić modernizacja Lepardów 2A5, których Wojsko Polskie posiada 105 sztuk. Zakres zmian ma być podobny jak w przypadku Lepardów 2A4 do standardu PL, a objętość modernizacji będzie określana na podstawie wniosków wyciągniętych przy pracach nad Leopardami 2PL.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. 1 WBPanc./Twitter

Czołg Leopard 2 w wersji 2PL M1 został zmodyfikowany w stosunku do wersji 2 PL w zakresie:

 • wprowadzenia dodatkowej funkcji „PIX" pozwalające na automatyczne ustawienie przyrządu obserwacyjnego dowódcy PERI R17 w położenie na godz. 06:00 lub 12:00 w stosunku do osi wozu, niezależnie od położenia wieży;
 • wprowadzenia dla działonowego funkcji „FIRST/LAST" echo pozwalającej działonowemu na oddanie strzału w przypadku, kiedy pomiar odległości nie jest jednoznaczny;
 • wprowadzenia dodatkowego, zewnętrznego gniazda doładowywania akumulatorów, na tylnej płycie pancernej kadłuba;
 • wprowadzenia funkcji „COLD START" uruchomienia pojazdu w sytuacjach nagłych (w warunkach bojowych) bez spadku napięcia dla systemów wieżowych i w rezultacie zapobiega ich restartowi;
 • wprowadzenie aktywnego chłodzenia przedziału elektroniki sterowania układu naprowadzania i stabilizacji „EWNA";
 • przygotowania do montażu termicznego systemu identyfikacji wojsk własnych „THERMAL BEACON".
Reklama

Komentarze (9)

 1. PRS

  ,,Docelowo planuje się również zmodyfikowanie łączności tych czołgów." Najważniejsza po SKO i amunicji rzecz. Oczywiście olana.

 2. Gustav

  W tym 24 egzemplarze a nie 24 egzemplarzy. Z polskiego - bania na resorach.

 3. bubab1983

  Ale po co bawić się w Leopardy? Przecież Chyżwar pisał, że to łatwy do zniszczenia czołg. Może trzeba posłuchać Sailora i oddać wszystkie Leopardy 2 Ukraińcom?

  1. wert

   i to całkiem dobry pomysł tylko że gdy Hiszpanie chcieli się pozbyć swoich kompletnie zajechanych A4 niemiec powiedział: NEIN i było finito. Leo pod Al BAB pokazał na co go "stać". 27 szt nieizolowanej amo obok kierowcy w kadłubie robi czasem KABUM. Dlatego niemiec nie POzwoli na sprawdzenie tego w boju

  2. Valdore

   @wercik, ale wiesz że te hiszpańskei Leo2 to się bardziej na złom nadają niż do uzytku i nikt ich nei chciał od Hiszpanów wziąść?? I jakoś ŻADEN Leo2A4 nie został zniszczony wybuchem amunicji, nba w żadnym nawet nie przebili przedneigo pancerza bajarzu.

 4. bubab1983

  Ale po co bawić się w Leopardy? Przecież Chyżwar pisał, że to łatwy do zniszczenia czołg. Może trzeba posłuchać Sailora i oddać wszystkie Leopardy 2 Ukraińcom?

 5. Tomasz

  Nawet tempo modernizacji tych maszyn przez stronę niemiecką świadczy o ich podejściu do Polski i tak samo do Ukrainy. Z Niemcami nie powinniśmy wiązać naszej przyszłości wojskowej bo byśmy skończyli w razie wojny z niczym.

 6. A nie mówiłem

  Uf poczułem się od razu bezpieczniej, 49 czołgów zastąpi te ponad 200 przekazanych Ukrainie, reszta leży w magazynach i czeka na lepsze czasy. Brawo Błaszczak zapamiętamy cię jako tego który najskuteczniej rozbroił RP. Ruskie orderami cię powinni zasypać i pomniki budować gdzie się da.

 7. Zawisza_Zielony

  TO nie sukces to blamaż całego tego programu. W tym tempie do posiadane Leopardy zakończymy modernizować do 2032 roku, dodać należy iż przekraczając przy tym znacznie preliminarz budżetowy programu..... w ten sposób to my ruskich nie zatrzymamy ....

 8. Pucin:)

  49 szt. od 2019 to chyba jakiś żart!!!!!! :)

  1. Rupert

   Żart to rosyjskie T-62 na Ukrainie.

  2. Qba

   Od 2015 roku

  3. Sky

   To tragedia wynikająca z chorej polityki w stosunku do krajowych firm zbrojeniowych. Być może zakupy w Korei są pośrednim dowodem na to, iż rząd zdaje sobie sprawę z niskiej wydolności spółek skarbu państwa. Dobrze, że zakupiliśmy Abramsy... W przypadku W będziemy w ...

 9. Qba

  Czy jest sens po raz kolejny wydłużać termin dostawy? Ta umowa powinna zostać zerwana z winy wykonawcy.

Reklama