Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wieża ZSSW zademonstrowana dowódcom Wojska Polskiego [FOTO]

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Huta Stalowa Wola S.A. gościła Szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka, Dowódcę Operacyjnego RSZ, gen. broni Tomasza Piotrowskiego oraz szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym RSZ, gen. bryg. Sławomira Dudczaka. Wizyta była okazją do omówienia programów realizowanych w HSW dla Sił Zbrojnych RP.

Spotkanie rozpoczęło się na poligonie w Nowej Dębie od pokazu dynamicznego Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW-30) zintegrowanego z KTO Rosomak. Wieża jest budowana przez HSW w konsorcjum z WB Electronics (Huta jest jego liderem). System jest przeznaczony dla transporterów Rosomak, a w przyszłości także nowego pływającego BWP Borsuk. Wieża dysponuje systemem kierowania ogniem klasy hunter-killer z głowicami optoelektronicznymi produkcji PCO, a jej uzbrojenie stanowią armata Mk 44/S Bushmaster dostosowana do użycia amunicji programowalnej oraz szybkiej zmiany kalibru z 30 na 40 mm, podwójna wyrzutnia ppk Spike-LR oraz karabin maszynowy.

Bartłomiej Zając, prezes zarządu HSW, omówił zrealizowany zakres badań kwalifikacyjnych bezzałogowej wieży. Pod koniec 2020 r. system przeszedł kluczowe badania, podczas których sprawdzono między innymi możliwości ogniowe systemu z armatą 30 mm i polskimi przyrządami obserwacyjno-celowniczymi oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych z pociskami Spike LR. 

Zdobyte długoterminowe kontrakty na sprzęt wojskowy oraz szerokie kompetencje badawczo-rozwojowe spowodowały w ostatnich latach dynamiczny rozwój Huty Stalowa Wola. Artyleria lufowa i rakietowa, systemy wieżowe, a w nadchodzącej przyszłości także bojowe wozy piechoty, czyli to, co dziś znajduje się w ofercie zakładu, pokazuje jego wszechstronność w tworzeniu technologii dla SZ RP. Realizacja kontraktów dla MON, to dla nas powód do dumy i motywacja do dalszej pracy dla wspólnego bezpieczeństwa

Dariusz Gwizdała, członek zarządu PGZ S.A.

Możliwość prezentacji najwyższym rangą dowódcom Wojska Polskiego naszego zaangażowania w rozwój zdolności wojsk rakietowych i artylerii, a także na rzecz wojsk pancernych i zmechanizowanych jest dla nas bardzo cenna. Zawsze z uwagą słuchamy użytkowników naszego sprzętu. Wartościowe jest to, że możemy dzięki takiej prezentacji pokazać również nowe kierunki naszych badań rozwojowych i zasięgnąć opinii profesjonalistów

Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Druga część wizyty obejmowała prezentację możliwości produkcyjnych zakładu oraz omówienie zaawansowania programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP realizowanych w HSW. Przedstawiciele Sztabu Generalnego oraz dowództw mieli również możliwość zapoznania się z pracami prowadzonymi z udziałem HSW w produkcji i montażu wyrzutni rakietowych M903 dla dwóch baterii systemu Patriot w ramach programu Wisła.

HSW prowadzi priorytetowe projekty z punktu widzenia rozwoju zdolności wojsk rakietowych i artylerii. Od 2016 roku dostarcza m.in. Dywizjonowe Moduły Ogniowe Regina z haubicami Krab oraz Kompanijne Moduły Ogniowe Rak na kołowym transporterze Rosomak.

Jak podkreśla PGZ, Huta rozwija z własnych środków wariant moździerza Rak na podwoziu gąsienicowym oraz prowadzi pracę rozwojową sh Kryl. Oprócz wspomnianego ZSSW, w zakresie prac B+R Huta prowadzi też zaawansowane już badania nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk. W Stalowej Woli opracowywany jest również lekki wariant ZSSW-30, który może służyć w procesie modernizacji BWP-1, system artylerii rakietowej 122 mm Langusta-M, a także pojazd minowania narzutowego Baobab-K. HSW planuje też poszerzyć swoją ofertę o pojazdy samochodowe 4x4 na cele wojskowe.

image
Fot. PGZ
image
Fot. PGZ
Reklama

Komentarze

    Reklama