Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Węgry: miliard na nowy czołg z Niemiec

Prototypowy czołg podstawowy KF51.
Prototypowy czołg podstawowy KF51.
Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall AG podpisał z węgierskim rządem umowę dotyczącą doprowadzenia czołgu KF51 (wcześniej określanego jako KF51 Panther) do stadium gotowości produkcyjnej.

Reklama

Umowa w sprawie dopracowania konstrukcji, przedstawionej przez Rheinmetall po raz pierwszy na targach Eurosatory 2022, została podpisana w Zalaegerszeg na Węgrzech. Jej wartość określono na 288 mln euro i zakłada wyprodukowanie pojazdu testowego oraz przeprowadzenie testów kwalifikacyjnych. Skutkiem tego (w przypadku pozytywnego efektu badań) ma być rozpoczęcie produkcji seryjnej czołgu m.in. z udziałem węgierskiego przemysłu. Ta będzie się odbywać na terenie zakładów we wspomnianym mieście Zalaegerszeg, gdzie produkowane będą także bojowe wozy piechoty KF41 Lynx oraz ich wersje specjalistyczne. Zakłady te stanowią własność spółki joint venture Rheinmetall Hungary, których większościowym właścicielem jest Rheinmetal AG (51%). Pozostałym udziałowcem jest węgierski państwowy holding N7.

Reklama
Jesteśmy zachwyceni, że osiągnęliśmy kolejny ważny kamień milowy na drodze do produkcji na Węgrzech wozów bojowych nowej generacji. Panther KF51 to najbardziej zaawansowany czołg podstawowy na świecie. Wyznacza nowy standard efektywności bojowej, zapewniając jednocześnie wysoki stopień zdolności adaptacyjnych.
Dyrektor Generalny Rheinmetall Armin Papperger
Reklama
YouTube cover video

KF51 to demonstrator technologii, proponowany przez niemiecki koncern Rheinmetall jako czołg podstawowy nowej generacji, zademonstrowany po raz pierwszy na Eurosatory 2022. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi armata Rheinmetall L55A1 kalibru 120 mm ze zautomatyzowanym systemem ładowania amunicji. Istnieje również możliwość wymiany jej na mocniejszą armatę kal. 130 mm L52, prezentowaną w pierwszym demonstratorze technologii. Z armatą sprzężony jest wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm, a dodatkowe uzbrojenie stanowi zdalnie sterowany moduł z karabinem 7,62 mm typu Natter produkcji Rheinmetalla. Wieża czołgu może zostać wyposażona w wyrzutnię amunicji krążącej Hero-120 w miejsce jednego z dwóch, znajdujących się w niej, magazynów amunicji umieszczonych we wieży.

Czytaj też

Kadłub czołgu ma bazować na rozwiązaniach wykorzystywanych przy produkcji wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel (który to z kolei powstał na bazie kadłuba Leoparda 2A4). Masa pojazdu została określona na 59 ton. Jego napęd ma zapewnić silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM. Załoga wozu składać się będzie z 3 osób, jednak przewidziano możliwość umieszczenia w nim czwartego załoganta zajmującego się np. bezzałogowcami współpracującymi z czołgiem, czy sterowaniem amunicją krążącą Hero-120. Czołg ma posiadać na swoim wyposażeniu bezzałogowy system latający mający zwiększać świadomość sytuacyjną załogi oraz system ochrony aktywnej StrikeShield.

Czytaj też

KF51 (zdjęcie poglądowe).
KF51 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Rheinmetall
Reklama

Komentarze (15)

 1. Griaule

  Tak się robi biznes. dostali 10 miliardów euro, a prowizja wyniosła tylko 288 milionów. W dodatku za jakieś 15 lat być może będą produkować jakieś czołgi. A Tusk przywiózł 5 miliardów bez prowizji, ale to nic w porównaniu z oszczędnościami, które przyniesie likwidacja lub opóźnienie projektów infrastrukturalnych, które nie podobają się Niemcom.

  1. Davien3

   griaule Premier Tusk przywiózł te 5 mld euro a PIS nie był w stanie tego zrobic, do tego był w stanie wojny ze wszystkimi krajami w Europie oprócz Wegier i partii jawnie prorosyjskich. Przypadek??

 2. MiP

  A gdzie jest K2PL ??? Kolejny sukces pisu

  1. Griaule

   PIS już nie rządzi, jakbyś nie zauważył. A to znaczy, że nie będzie żadnego K2PL i żadnej współpracy z koreańskim przemysłem.

  2. Rusmongol

   No a gdzie są te wszystkie czołgi które zamówiło i produkowalo poko? 😁

 3. Future

  Mistrzowski ruch Węgier. Wydają kwotę symboliczną ale znaczną na rozwój niemieckiego przemysłu a dostają za to odblokowaniem znacznych środków unijnych. Na ostatnim szczycie Unii dziwne było porozumienie Scholz Orban. Jeden wysyłał drugiemu znaki kiedy ma wyjść z sali a kiedy ma wrócić na następne głosowanie. Nie wiem czy Orbanowi podpowiedział to Putin czy ktoś inny, ale przyznaję mistrzowskie posunięcie.

  1. Rusmongol

   Węgry powinny być usunięte z nato i UE. To co robią nie jest sprytne. To po prostu szantaż... Rozumiem że można robić wałek raz czy dwa, ale nie za każdym razem. A blokowanie Szwecji to już typowy wasalizm i współpraca z Rosją. Zaraz znowu będą szantażować bulgarie żeby obniżyli podatki od tranzytu gazu. To co Węgrzy wyrabiają to dno.

 4. Książę niosący na plecach białego konia

  Co się stało z produkcją Black Cat PL2, która miała być masowo produkowana i eksportowana do krajów bałtyckich, na Bliski Wschód i do krajów azjatyckich przy ogromnej pożyczce od rządu koreańskiego, najlepszych inżynierów z Warszawy w Europie, i robotnicy islamskich rzemieślników (uchodźcy – niskie koszty pracy)?

  1. Rusmongol

   To samo co z setkami czołgów sprowadzanych i produkowanych za poprzednich rządów 😉

 5. Odyseus

  No i Węgrzy sukcesywnie odtwarzają swój przemysł zbrojeniowy i w nie dalekiej przyszłości będą pewnie jedynym producentem czołgów w Europie a my cały czas nawet nie mamy narysowanego K2PL Nasza Agencja Uzbrojenia i wszystko jasne ....

  1. Franek Dolas

   Tak Będą w stanie wyprodukować 10 szt. rocznie czegoś prototypowego. Niemcy już dawno kupili Orbana co widać po zakupach dla wojska ale też po głosowaniach w UE. Jeśli chcą coś zablokować a jest to niepopularne to mają cyngla w postaci Węgrów.

  2. Rusmongol

   No chce to zobaczyć 😁. Węgry nic nie będą produkować. Będę co najwyżej składać i dorzucać coś od siebie.

  3. Szczupak

   Co Węgry odtwarzają? Przemysł zbrojeniowy? Przecież oni nic nie produkują a zawsze przyklejają się do wrogów Polski. Teraz Orban ściska się z Putinaem a z Erdoganem zamierzają zwyciężyć ( pewno nad inflacją ale na co im demonstrator Pantery?)

 6. PRS

  14 grudnia Madziarzy oficjalnie odebrali pierwszy 2A7Hu (za parę dni będzie kolejnych ok 5 szt.) + 1 WZT + 1 most towarzyszący 5 lat po podpisaniu umowy. To że Reńscy chcą zbudować fabrykę na Węgrzech to rozumiem. Ale nie rozumiem dlaczego rząd kierowany przez Orbana wyłożył kasę na ,,dokończenie" Pantery. W ostatniej dekadzie Madziarzy wykorzystywali ok 32-34 szt. T72 (ok 130 szt. mają w rezerwie, ciekawe jaki stan ,,zachowania"...). Zamówili 44 szt. 2A7 dla JEDNEGO (11tego) Batalionu Pancernego. 12 szt. 2A4 jest wydzierżawione od KMW i ma być zwrócone. Co prawda 25 Brygada Zmot. została przemianowana na 1 Bryg. Panc. ale to mogło by sugerować zakup kolejnych 44 szt. wozów. To trochę za mało by specjalnie wykładać kasę. Sen o Wielkich Węgrach to tylko... sen i element wewnętrznej propagandy Orbana.

  1. OptySceptyk

   To nie jest trudne. Węgrzy mają połowę udziałów w czołgu, który na pewno zostanie zakupiony przez przynajmniej kilka państw. Decyzja o sfinansowaniu badań jest zwyczajnie inwestycją.

 7. Mat992

  Jestem stary facet czytam te wasze wywody i powiem szczerze ze niezbyt rozumiem o czym piszecie Ja tam wiem jedno w swoim życiu uzywałem ruskiej techniki Miałem kiedyś ruski rower i naprawdę jeździł znakomicie z górki bo pod górę trzeba go było pchać bo za cholerę nie dałeś rady pedałować miałem tez żiguli oto była zajebista maszyna pojechałeś tam ale z powrotem było gorzej bez remontu nie wróciłeś z powrotem i znając te wszystkie ruskie cuda techniki nie bardzo wierze by wymyślili sami coś co ma być dobre i skuteczne w użytkowaniu No chyba ze coś ukradną i skopiują ale i kopjie tez niezbyt im wychodzą

 8. X

  Ciekawi mnie wątek ukraiński tej sprawy. To trochę tak wygląda, jakby Orban "podkupił" Niemców, aby ten (wirtualny) czołg produkować na Węgrzech, a nie na Ukrainie.

 9. rwd

  Najwierniejsi z wiernych, z Niemcami byli do końca. Takich zasług w Berlinie nikt nie zapomina.

 10. bezreklam

  Wegrzy sa madrzy Orban dba o swoich

  1. P9

   Ta właśnie prawidłowość daje do myślenia, kiedy od Niemiec coś kupują to są zawsze Węgry. Jak trzeba znaleźć wroga to zagrożeniem dla Europy jest zawsze Orban, tak jakby on mieszkał na księżycu, a nie rządził na Węgrzech. Prosty cyrk dla idiotów, ale działa bez zarzutu i można robić interesy.

  2. Rusmongol

   O swoich na pewno 😉. A jak tam 8nflacja i cena paliwa na Węgrzech? Ostatnio twierdziłeś że w RP paliwo jest drogie a 8nflacka wysoka bo nie mamy taniego paliwa i gazu z kacapi. Więc może napiszesz nam tutaj jaka mają cenę paliwa i inflacje w porównaniu do nas?

  3. Czytelnik D24

   Orban dba tylko o Putina. Właśnie topi miliard w projekcie który będzie dla Węgrów finansową studnią bez dna.

 11. detective Hiroki Dan

  Nie rozumiem, przecież na Węgrzech jest autorytaryzm, faszyzm i populizm. Zmierzch demokracji itd. Miały być sankcje a są inwestycje?

  1. Franek Dolas

   Dopóki grają jak im Niemcy każą to mogą sobie zbudować nawet Archipekag Gułag

  2. Czytelnik D24

   I co będą mieli z tej inwestycji? Przecież KF51 to demonstrator technologii wieży osadzonej na podwoziu Leoparda 2. Węgrzy pchają się w czołg którego nikt nie będzie miał. Skoro muszą finansować jego powstanie to znaczy że niemiecka armia nie jest tym czymś zainteresowana.

 12. ciekawy1

  Powtórzę to, co kiedyś już napisałem. W mojej opinii przyszłe sojusze oraz wspólne cele i interesy widać po sposobie i źródle zbrojenia. I tak np. Rumunia i Polska, także Norwegia i Niemcy, W artykule jest mowa o Węgrzech w pewnym zakresie zbrojących się w niemieckich firmach, co w mojej ocenie, może budzić pewne obawy co do szczerości aktualnych relacji tych dwóch państw względem siebie.

 13. LMed

  No cóż, a my mamy "fabrykę czołgów" w Poznaniu.(sorry).

  1. Future

   I prawdopodobnie tam będzie fabryka Abramsów. Korea niestety chyba uległa jakimś zludzeniom PiSu bo o dziwo nie chce dać korzystnych warunków na budowę wspólnego czołgu, szczególnie dla offsetu w Polsce. Amerykańska oferta w tym zakresie jest o wiele lepsza. O dziwo Koreańczycy nie widzą słabości swojego nowoczesnego K2 na co wskazuje nowoczesna wojna na Ukrainie. Bezpieczna skorupa z przodu to za mało.

  2. szczebelek

   W 2026 roku miała ruszyć produkcja a do terminu jeszcze dwa lata , bo maszyny kupuje się gotowe na półce. Tak przy okazji nie podano harmonogramu wdrożenia prototypu jego badań...

  3. Chyżwar

   No cóż. Węgrzy na razie nie mają żadnej fabryki. I jak do tej pory czołg, za opracowanie którego zapłacą to demonstrator technologii jest.

 14. DDR

  Niemieccy ekokomuniści doprowadzili do sytuacji że przemysł w tym zbrojeniowy musi emigrować za granice a komponenty kupować w Chinach

 15. zdziCHÓJ

  Żadne traktaty i umowy nie powstrzymają Niemiec oraz Francji przed próbami zdominowaniem Europy i podporządkowaniem sobie innych państw. Te "Europejskie instrumenty wsparcia przemysłu zbrojeniowego" będą służyły w 80 % wsparciu przemysłu Niemiec i Francji. Pozostałe 20 % będzie po to aby twierdzić inaczej. Skąd moje przekonanie o tym ? Mówią o tym fakty.

  1. Running Potato

   A dlaczego wspieranie przemysłu Niemiec (głównego odbiorcy naszego eksportu) i Francji ma być gorsze od wspierania przemysłów Korei i USA, które maja niewielki udział w naszym eksporcie i nie zapewniają nam wsparcia finansowego ?

  2. Podszeregowy

   USA i Korea nie są w przeciwieństwie do Niemiec naszymi przeciwnikami.

  3. Zenek2

   A co w tym dziwnego? każdy gra przede wszystkim na siebie. Infantylna uwaga.

Reklama