Przemysł Zbrojeniowy

Ukraińskie głowice optoelektroniczne dla śmigłowców i samolotów szturmowych

Nowa głowica optoelektroniczna OPSN-I. Fot. Ukroboronprom
Nowa głowica optoelektroniczna OPSN-I. Fot. Ukroboronprom

Ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom poinformował o pracach nad dwoma głowicami optoelektronicznymi przeznaczonymi do naprowadzania pocisków kierowanych. Są one elementami programu rozwoju krajowych maszyn bojowych, w tym modernizacji posiadanych śmigłowców Mi-24 oraz samolotów szturmowych Su-25.

Prace realizowane są przez spółki należące do koncernu Ukroboronprom we współpracy z firmami prywatnymi, w tym z zakładami Motor Sicz. Ich efektem ma być w pierwszej kolejności modernizacja posiadanych przez siły zbrojne Ukrainy maszyn Mi-24 i Mi-8, a w dalszej perspektywie prace nad nowym typem maszyny bojowej. Jak poinformował dyrektor generalny koncernu Ukroboronprom Pawło Bukin, starszy model głowicy PM-LKT przeszedł w 2018 roku z sukcesem pełny zakres prób poligonowych. Obejmowały one m.in. naprowadzanie pocisków Barier-W odpalanych ze śmigłowca Mi-8.

Głowica optoelektroniczna PM-LKT firmy Fotopriladz została opracowana w ramach programu modernizacji ukraińskich śmigłowców Mi-24, aby zastąpić rosyjski optyczny moduł celowniczy 9S475 systemu rakietowego Szturm, służący do naprowadzania rakiet 9M114 Kokon. PM-LKT była prezentowana podczas MSPO 2018 w Kielcach na śmigłowcu Mi-8MSB-W. Jest to dość prosty, dzienno-nocny system obserwacyjno-celowniczy wyposażony w laserowy wskaźnik celów dla ukraińskich pocisków kierowanych Barier-W o zasięgu 7,5 km.

Głowica obserwacyjno-celownicza PM-LKT przeznaczona do naprowadzania rakiet Barier-W na śmigłowcu Mi-8. 
Fot. J.Sabak
Głowica obserwacyjno-celownicza PM-LKT przeznaczona do naprowadzania rakiet Barier-W na śmigłowcu Mi-8MTB-W. Fot. J.Sabak

Znacznie nowocześniejszy ma być nowy model głowicy optoelektronicznej OPSN-I, która została zbudowana zgodnie ze standardami NATO i przechodzi obecnie proces certyfikacji. Brak jest szczegółowych informacji o tej głowicy, opracowanej we współpracy z Ukroboronprom i Zaporoskim Klastrem Lotniczym przez państwowe izjumskie zakłady sprzętu pomiarowego „Izjum”. Głowica wyposażona jest w dwa kanały optyczne wysokiej rozdzielczości, kanał termowizyjny, laserowy dalmierz oraz wskaźnik celów dla pocisków Barier-W.

Nowy system optoelektroniczny powstał w pierwszej kolejności dla śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych, ale docelowo może być również stosowany na innych statkach powietrznych jak również w pojazdach oraz jednostkach pływających. Oprócz modernizacji śmigłowców bojowych Mi-24PU i Mi-8 pierwszym zastosowaniem będą prawdopodobnie samoloty szturmowe Su-25, których możliwości bojowe znacznie zwiększyłoby wyposażenie w głowicę optoelektroniczną i pociski kierowane laserowo.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.