Reklama
  • Wiadomości

Ukraina z licencją na produkcję amunicji artyleryjskiej i czołgowej

Ukraińskie przedsiębiorstwo Ukrainian Armor otrzyma licencję od czeskiego holdingu zbrojeniowego Czechoslovak Group na produkcję amunicji artyleryjskiej kal. 105 i 155 mm oraz czołgowej kal. 120 mm.

Amunicja artyleryjska kalibru 155 mm.
Amunicja artyleryjska kalibru 155 mm.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Ukraiński przemysł zbrojeniowy stopniowo zyskuje nowe zdolności produkcyjne różnego typu amunicji i uzbrojenia dzięki umowom z zagranicznymi partnerami z m.in. Europy. Pozwala to na zwiększenie samodzielności oraz niezależności, co przekłada się na przyspieszenie dostaw potrzebnego wyposażenia do jednostek na froncie. Do grona przedsiębiorstw wytwarzających natowską amunicję artyleryjską i czołgową dołączy niedługo firma Ukrainian Armor, która otrzyma na mocy podpisanej w październiku umowy z czeskim holdingiem zbrojeniowym Czechoslovak Group licencję na produkcję:

  • amunicji odłamkowo-burzącej M107 kal. 155 mm
  • amunicji odłamkowo-burzącej L15 kal. 155 mm
  • amunicji odłamkowo-burzącej o zwiększonym zasięgu HE ER-BT/BB MKM/VMK kal. 155 mm
  • amunicji odłamkowo-burzącej M1 NO kal. 105 mm
  • amunicji czołgowej nieokreślonego typu kal. 120 mm

Informację o udzieleniu licencji firmie Ukrainian Armor przekazał jej dyrektor generalny Władysław Biełbas w rozmowie z portalem Militarnyi. Zakłada ona zezwolenie ma produkcję oraz przekazanie technologii przez czeską firmę do ukraińskiego partnera. Początkowo lokalizacja produkcji będzie wynosiła 50%, jednak docelowo ma to być 80% przy 20% imporcie komponentów. Tworzenie amunicji będzie odbywać się w nowych obiektach, które miały już częściowo zostać oddane do użytku. Według założeń w roku 2025 ukraińska firma ma wytworzyć 100 000 pocisków kal. 155 mm, a w kolejnym roku liczba ta ma wzrosnąć do 300 000 sztuk.

Reklama

Początkowo produkowane będą pociski kal. 155 mm z naciskiem na archaiczny już nabój M107, a w przyszłym roku rozpocząć ma się wytwarzanie amunicji w kalibrze 105 i 120 mm. Cena produkcji ma być niższa względem zachodnich producentów i może jeszcze spaść przy odpowiednim zwiększeniu wolumenu produkcji oraz poziomu lokalizacji prac. Warto wspomnieć, że obecnie ukraiński przemysł produkuje już m.in. amunicję artyleryjską kal. 122 i 152 mm oraz moździerzową kal. 120 mm. Oprócz licencji od Czechów Ukraina pozyskała wcześniej zgodę na produkcję pocisków artyleryjskich m.i.n od Norwegii.

Amunicja artyleryjska
Amunicja artyleryjska kal. 155 mm (zdjęcie poglądowe).
Autor. Dezamet
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama