Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: wielozadaniowy MiG-29MU2 testowany w locie

Fot. LDARZ
Fot. LDARZ

Siły Powietrzne Ukrainy rozpoczęły testy w powietrzu samolotu MiG-29MU2, czyli najnowszej wersji tej maszyny, zmodernizowanej przez Lwowskie Państwowe Zakłady Lotniczo-Remontowe. Jej wyposażenie ofensywne i defensywne zostało unowocześnione, a uzbrojenie poszerzono o pociski kierowane powietrze-ziemia i bomby korygowane telewizyjnie lub laserowo. Ma to być prototyp dla nowego standardu ukraińskich MiG-29, przekształcające je w maszyny wielozadaniowe.

Maszyna o numerze bocznym 12 to jednomiejscowy MiG-29(izd. 9-13), który od 2018 roku objęty był programem pogłębionej modernizacji, mającym na celu wypracowanie rozwiązań podnoszących możliwości bojowe tych wysłużonych maszyn. Samolot został w ostatnich dniach grudnia oblatany i przebazowany do niesprecyzowanej bazy ukraińskiego lotnictwa, gdzie ma przejść pełny zakres testów, umożliwiających przyjęcie na uzbrojenie.

Najprawdopodobniej MiG-29MU2 trafił do bazy lotniczej Wasiłków, około 20 km od granic Kijowa. Stacjonuje tam 40 Brygada Lotnictwa Taktycznego, która jest bezpośrednio podporządkowana Dowództwu Powietrznemu „Centrum” oraz wyposażona w zmodernizowane myśliwce MiG-29MU1. Są to samoloty objęte pierwszą fazą programu, która polegała przede wszystkim na unowocześnieniu systemów wykrywania i naprowadzania oraz dodaniu nawigacji cyfrowej.

MiG-29MU2 ma stanowić całkiem nową jakość, dzięki dodaniu systemów cyfrowych, dalszej modyfikacji systemów naprowadzania i kierowania ogniem oraz dodaniu możliwości użycia uzbrojenia kierowanego powietrze-ziemia. Mowa tu przede wszystkim o naprowadzanych telewizyjnie pociskach CH-29 i bombach KAB-500KR, ale docelowo również pocisków i bomb kierowaych laserowo produkcji krajowej. Dzięki temu samolot MiG-29 z myśliwca stanie się maszyną wielozadaniową.

image
Pilot MiGa-20 w hełmie MSA Gallet LA 100. Fot. UaAF

Sercem modernizacji jest system celowniczy H-019-U2 umożliwiający wykorzystanie zmodyfikowanego radaru N019U1 do wykrywania celów powietrznych i naziemnych, naprowadzania uzbrojenia i mapowania terenu. Maszyny zyskały też ulepszoną stację Kols, czyli laserowy dalmierz i termonamiernik o niemal dwukrotnie większym zasięgu wykrywania od oryginalnego systemu OEPS-29. Najprawdopodobniej dostosowano je do współdziałania z zachodniej produkcji hełmem MSA Gallet LA 100 wyposażonym w nahełmowy celownik i francuską maskę tlenową UA21S, który w 2019 roku testowany był w 40 BrTA. Ukraina zamierza zastąpić nimi szeroką gamę posowieckich hełmów stosowanych obecnie.

W kabinie znalazł się ośmiocalowy wyświetlacz wielofunkcyjny, którego celem jest zobrazowanie mapy korzystającej z nawigacji GPS/ILS oraz informacjami na temat celu i stanu uzbrojenia pokładowego. Wyposażenie nawigacyjne zostanie wzbogacone o urządzenia VOR/ILS i DME, które pozwolą ukraińskim samolotom na działanie w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, a rejestrator pokładowy doposażono w kamerę rejestrującą podczas lotu działania pilota.  MiG-29MU2 jest także wyposażony w system samoobrony Omut, który wykrywa i analizuje sygnały elektromagnetyczne z wrogich nadajników i automatycznie podejmuje działania obronne, zakłócając radary pocisków powietrze–powietrze lub stacje naprowadzające wyrzutni lądowych.

Zmodernizowana w ten sposób maszyna jest prototypem, który posłuży do opracowania i zatwierdzenia konfiguracji docelowej dla modernizacji pozostałych maszyn MiG-29 znajdujących się na uzbrojeniu ukraińskiego lotnictwa. Jak dotąd udało się dotrzymać terminu zakończenia prac, nad prototypem MiGa-29MU2 do końca 2019 roku. W 2020 roku mają zostać przeprowadzone pełne państwowe próby i testy umożliwiające wypracowanie planu dalszych działań, prowadzących do unowocześnienia całej floty.

Reklama

Komentarze (15)

 1. pasza

  brakuje informacji mi o: nowej zachodniej awionice (Elbit Systems Ltd?), MIL-STD-1553, nowym HOTAS...

 2. BUBA

  Brakuje mi zdania Daviena, przecież modernizacja MiGa-29MU2 nie istnieje...a jak na razie dzięki R-27ER1/ET1 MiGa-29MU2 góruje w walce BVR nad naszymi F-16 Block 52+ Avanced. Amunicja dostępna jest prawie od ręki a nie po 4 latach jak AIM-120C-7 zamówione 2016, nie ma tylko Mocy Yedi...i to jest problem. ....................................................................................................................................................................... Zresztą Polacy lubią słabsze technicznie uzbrojenie, a najlepiej nie produkowane jak AIM-120 C-5. ........................................................................................................................................................................ Malo tego dzięki polskiemu rządowi Morawieckiego WZL-2 upada i Ukraina ma szansę przejąć rynek modernizacji MiGa-29 po Polakach, którzy z tego zrezygnowali w 2015 za Macierewicza............... ...................................................................................................................................................................... I jest co modernizować na świecie. Wyścig technologiczny grywa lepszy, przegrywa głupi.

  1. Davien

   BUBA, dawno się tak nie usmiałem:)) A do tej pory MiG-29MU2 nie istniał, tu masz pierwszy egzemplarz wiec pierwsza wpadka. A co do starcia z F-16 to panie BUBA radar MiG-a wykrywa F-16 z jakichs 60km( 100km dla RCS 5m2) a F-16 widzi MiG-a z ponad 140km. Po wejsciu w zasięg AIM-120C-5( 105km) odpala AMRAAM-a i mamy powtórkę z przygody Bisona w Kaszmirze. A MiG nawet nie widział co go trafiło:) I tyle z walki panei BUBA:))

  2. BUBA

   A który radar Miszczu?

  3. Davien

   BUBa jedyny jaki jest na MiG-29S czyli N-019M więc jak nawet tego nie wiesz:)) Dla naszych MiG-29A odejmij tak z 10 km od zasięgów czyli wykrycie na 50km, atak z 40km:) Oczywiscie jakby F-16 miał RCS 5m2 a nie 1,2m2:) Czyli znowu panei BUBa ci nie wypaliło:)

 3. Adff

  Modernizacja polegala na pomalowaniu platowca na inny kolor

 4. Mar

  Niewiarygodne... Oni zmodernizowali te migi tak zeby uzywaly dalej sowieckich rakiet, bomb oraz sprzetu radio i radarowego... Nie zdziwię sie jak jeszcze dokupia troche uzbrojenia.... Od swojego wroga... Te mysliwce beda tak unowoczesnione ze ten wrog bedzie musial przegladac archiwa zeby znalezc dokladne dane sprzetu jaki bedzie u przeciwnika... Wiem ze to pewnie ma jakies racjonalne wyjasnienie, moze finansowe, ale to nawet nie jest podnoszenie bialej flagi...To jakby jakas cicha umowa.

  1. MiG

   Piszesz bzdury , akurat udała im się modernizacja czegoś co u nas jest niemodernizowalne ( według naszych „specjalistów) uzyskają samolot umożliwiający ataki na cele naziemne , przypominam nasze MiG 29 to czyste myśliwce , o bardzo ograniczonym zasięgu , będzie tak samo jak z T72 , za kilka lat nasi będą mogli pomarzyć o takim sprzęcie !

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Migi 29 mogą atakować cele naziemne niekierowanymi rakietami i bombami więc jakie czyste myśliwce.

  3. Davien

   Mar, tyle ze oni te rakiety i bomby produkuja u siebie albo maja zapasy z arsenałów pozostałych po ZSRS wiec cos ci ta teoria spiskowa nie wyszła:)

 5. xx

  czy nie ciekawa i wielokrotnie tansza alternatywa f-35 ?

  1. Poważnie?

   Nie! To nie jest żadna alternatywa dla żadnych zakupów nowego sprzętu!! Żadna!! To może być tylko "jakieś" rozwiązanie pomostowe do czasu kupienia następców dla, Mig29 i Su. Ale zupełnie nowych następców. Więc nie jest to absolutnie żadna alternatywa dla F35. To byłaby wyłącznie ograniczona "zapchajdziura"! Ale "zapchaj dziurą" dla Su powinny być raczej np. wersje uzbrojone M-346, albo może A10A, ale gdyby były jakieś do pozyskania. Np. jakieś zakonserwowane na pustyni w USA?

 6. devlin0

  pytanie czy nasi nie mogliby na ukrainie zmodernozwac naszych migow....wtedy moglyby posluzyc jeszcze z 10lat

  1. Jakub

   O to właśnie chodziło w tym artykule. Daj spokój. Duńskie F-ki będą niedługo pewnie dostępne, z marszu gotowe do służby. Można by od razu SU odstawić. Unifikacja przynajmniej częściowo by się zgadzała. Bo te po MLU są jednak nieco inne. Ale uzbrojenie już przynajmniej w części zgodne. Tylko na tym PZG nic nie ukręci. I tyle w temacie.

  2. Covax

   A co ma PGZ do F16 MLU czy F35 ?

 7. Jkij

  No to niezle jesli one nie mialy nawet vor... W sumie u siebie wieza naprowadza wojaka na cel i taka jego rola ze mu mowia odpal w cel. Ale teraz czasy juz inne. Tak od 20 lat to wypadaloby miec vor przynajmniej. O ils nie mowie nawet. Ciekawe jak to u naszych suczek z tym jest ...

 8. Marcin

  A czemu podobnego programu nie przeszły maszyny polskie? komu na tym zależało?

  1. Jacek

   bo to pieniądze wyrzucone w błoto. fajny samolot ale ma swoje najlepsze chwile za sobą.

  2. Hanys

   Reanimacja trupów nic nie da

  3. Murek

   .. a to temu że MiG produkiwane były też na Ukrainie wiec mają doświadczenie i bazę, my natomiast mogliśmy co najwyżej serwisowac, naprawiać,

 9. Piotr

  Widzę że Rosjia niet , ale sprzęt z Rosjia już tak , Ukraina obchodziła rocznicę urodzin swojego hitlerka , i jego oprychów , ciekawe jak długo Europa zamierza tolerować faszyzującą Ukrainę , gorzka lekcja historii odchodzi w zapomnienie a to nie wróży nic dobrego

  1. rerere

   To jest sprzęt ZSRR a Ukraina była częścią tego kraju... - piszesz o historii a okazuje się że jej nie znasz.

  2. nfiefege

   lepiej powiedz czy następnych zamordowanych jeńców też twoja Rosja odda bez narządów wewnętrznych...

  3. Anna

   Widze, ze Polska, ale sprzet z Rosji juz tak. Ciekawe jak dlugo UE bedzie tolerowac Polske

 10. frank dux

  Nie rozumiem, dlaczego ukraiński, krajowy przemysł zbrojeniowy może modernizować, unowocześniać i wprowadzać do swoich szeregów coraz lepszy sprzęt np.: czołgi, wozy bojowe, rakiety, śmigłowce, samoloty gdy tym czasem w Polsce...???? Trwa dialog techniczny oraz marzenia, co to MON nie zakupi i wyprodukuje!!! Wydaje mi się, że po prostu nie mamy żadnej koncepcji wydawania 2%PKB na zbrojenia, więc MON wymyśla, że kupi Patrioty, F-35, czy inny sprzęt z USA, żeby tylko wydać te pieniądze na byle co, nie myśląc o krajowym przemyśle zbrojeniowym.

  1. Piotruš

   Jskis program był (caracall, patriot), ale ekipa niszczycieli Polski miaĺa lepszy pomysł- ukraść

  2. mac

   bo chodzi o to samo co w 39 miec ale tylko na papierze. a w rzeczywistości niech nas dobija

  3. Ktoś

   Bo w Polsce brak myśli technicznej? Naprawdę kreatywnych inżynierów już dawno nie ma lub na palcach ręki można policzyć bo siedzą za granicą a reszta to: ,,idź na studia bedziesz mioł lży,,

 11. assassin

  Wyślijcie je przeciwko separatystom z Donbasu i Ługańska, a nie stoją i rdzewieją nieużywane...

 12. mac Dębno

  zrozumcie nikt i to nikt nie pozwoli nam sie uzbroić. nawet te nasze czolgi K2 korei nie dostaniemy. my mamy byc slabi i do podbicia bezwzgledu na stronę konfliktu. tak bylo i bedzie czytajcie historie a później komentarze

 13. Marco

  Izd. 9-13 to taki przypudrowany trup jak nasze T 72m1 po malowaniu.

 14. kościouszko

  Pewnie robią lepsze fotele niż nasi inginierowie....

 15. MyPolacy20

  Niech odkupią od nas te nasze Migi-29 i sobie wyrychtują , będą mieli czym na Ruska latać !!

Reklama