Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: testy plecakowego systemu amunicyjnego Murena

M240 with Murena
System zasilania Murena współpracuje z karabinem maszynowym M240.
Fot. Murena

Ukraińskie wojsko testuje plecakowy system amunicyjny dla karabinów maszynowych M240 dostarczonych przez USA. Pozwala on jednemu żołnierzowi obsługiwać broń z nieprzerwanym zapasem ponad 600 pocisków w taśmie, która dzięki prowadnicy nie plącze się i zmniejsza ryzyko zacięć. Co ważne – nie wymaga to żadnych modyfikacji broni.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

System Murena, bo tak nazywa się to rozwiązanie, powstał w ukraińskiej firmie która pierwotnie opracowała go dla używanych przez armię karabinów maszynowych PK, PKM oraz ich modyfikacji zasilanych rosyjską amunicją 7,62x54 mm. Obecnie jednak producent dostosowuje plecaki również do innych typów broni.  

PO prawej system plecakowy z amunicją do karabinu maszynowego PKM. Kijów 2019
Fot. J. Sabak

Czytaj też

Układ składa się z plecaka a w zasadzie skrzyni amunicyjnej na 650 pocisków w taśmie umieszczonej w plecaku, specjalnego rękawa doprowadzającego taśmę do broni i opcjonalnej torby na łuski i ogniwa taśmy. Całośćma masę y 9 kg bez pocisków i i 28 kg wraz z 650 nabojami i zapasową lufą na którą jest miejsce w plecaku amunicyjnym. Taki wariant zapewnia dużą mobilność i siłę ognia. Istotną zaletą systemu Murena jest również to, że nie wymaga on żadnych modyfikacji w broni. Do mocowania zarówno rękawa dostarczającego amunicję jak też opcjonalnego worka na łuski i ogniwa taśmy wykorzystuje się mocowanie dla pojemnika/torby na amunicję. Oba elementy można łatwo przyłączyć lub odłączyć.

YouTube cover video

Obecnie oprócz wersji na amunicję 7,62x54 mm dostępny jest również wariant dostosowany do coraz szerzej stosowanej przez siły zbrojne Ukrainy amunicji 7,62x51 mm. Jest to  standardowa amunicja wykorzystywana w dostarczanych przez Zachód ręcznych kabinach maszynowych. Producent wspólnie z Siłami Zbrojnymi Ukrainy prowadzi testy, z których nagranie opublikowano w ostatnich dniach opublikowane. Wykorzystano w nim karabin maszynowy M240 który jest używaną przez U.S. Army odmianą bardzo popularnego belgijskiego karabinu FN MAG. Jednak w przygotowaniu są również adaptery pozwalające na współpracę systemu z innymi typami karabinów maszynowych dostarczanymi Ukrainie.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. XYZW

    28 kg . Dużo . Ograniczone zastosowanie .