Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina nawiązuje współpracę z krajem NATO o produkcji pocisków moździerzowych

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Pociski moździerzowe kalibru 120 mm to pierwszy efekt współpracy produkcyjnej, którą podjęliśmy z jednym z państw członkowskich NATO; niedawno zawarto stosowną umowę z ukraińskim resortem obrony, dzięki czemu amunicja wkrótce trafi do naszej armii - oznajmił w czwartek ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W przedsięwzięciu bierze udział wiele zakładów, w tym fabryki zlokalizowane w jednym z krajów Europy. Amunicja moździerzowa kalibru 120 mm to jeden z najbardziej przydatnych na froncie rodzajów pocisków artyleryjskich, szeroko wykorzystywany przeciwko rosyjskim najeźdźcom - czytamy w komunikacie koncernu na Facebooku.

Czytaj też

Ukroboronprom wyjaśnił, że przy użyciu pocisków kalibru 120 mm można razić cele wroga oddalone o 7-8 km, w tym m.in. konstrukcje inżynieryjne i lekkie pojazdy opancerzone.

Państwowe przedsiębiorstwo oznajmiło, że już wcześniej rozpoczęło za granicą produkcję amunicji moździerzowej kalibru 82 mm, ale dopiero pociski kalibru 120 mm są efektem kompleksowej współpracy technologicznej Kijowa z zachodnimi sojusznikami.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. Spinoza

    W walce w zwarciu działo polowe kal. 155 mm ma dużą siłę ognia, więc istnieje ryzyko uszkodzenia sojuszników podczas wsparcia ogniowego. Tak więc moździerze 82 mm i 120 mm są preferowane do wsparcia ogniowego w walce w zwarciu. Czy polskiej armii wystarczy moździerzy?

  2. Thorgal

    ""Ukraina nawiązuje współpracę z krajem NATO o produkcji pocisków moździerzowych"" Jak to ładnie i doniośle brzmi......