Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: BMP-1 ze zmodernizowym modułem wieżowym Duplet [WIDEO]

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Koncern Ukroboronprom poinformował o zakończeniu testów poligonowych zmodernizowanego bezzałogowe modułu wieżowego Duplet na podwoziu BMP-1. Jest on uzbrojony w dwie automatyczne armaty 30mm, dwa karabiny maszynowe 7,62 mm, cztery przeciwpancerne pociski kierowane i granatnik automatyczny 30 mm.

System Duplet powstał z myślą o instalacji na pojazdach BMP-1 i BMP-2, ale podczas ubiegłorocznych targów „Arms And Security 2017” w Kijowie prezentowano go jako podstawowe uzbrojenie ciężkiego pojazdu wsparcia na podwoziu czołgu T-64 noszącego nazwę „Strażnik” (ukr. Страж). System jest nadal rozwijany przez Żytomierskie Zakłady Pancerne ze środków własnych.

Podstawowe uzbrojenie Dupletu składa się z pary ukraińskich armat automatycznych 30 mm typu ZTM-2 i 4 przeciwpancernych pocisków rakietowych Barrier. Dodatkowe uzbrojenie to sprzężone z działkami dwa karabiny maszynowe 7,62 mm oraz zdalnie sterowany granatnik automatyczny 30 mm. Armaty ZTM-2 posiadają szybkostrzelność teoretyczną 1000 strz/min, ale w celu podtrzymania ognia i obniżenia ryzyka przegrzania możliwe jest prowadzenie ognia równoczesnego lub też naprzemiennego z obu niezależnie działających armat.

Zautomatyzowany system kierowania ogniem wykorzystuje dzienno-nocną głowicę optoelektroniczną i dalmierz laserowy. Najnowszy wariant, którego testy poligonowe właśnie zakończono, został wyposażony w nowszy termowizor, który istotnie zwiększa zasięg i skuteczność ognia prowadzonego w warunkach nocnych lub przy obniżonej widoczności. Natomiast system kierowania ogniem wyposażono w autotracker, który zapewnia śledzenie oznaczonego celu, co ułatwia prowadzenie ognia do ruchomych celów, jak też zwiększa celność ognia prowadzonego w ruchu.

Komentarze (23)

  1. PawelOz

    Na co czekamy? Od razu wysyłać delegację na Ukrainę, dogadać się z Ukraińcami i trzepać u nas na licencji.

    1. JSM

      Ukraińskie konstrukcje napędów i uzbrojenia to tak na prawdę jedyna szansa dla Polski na zmodernizowanie armii bez zarzynania finansów państwa. U nas nie ma fabryk bo zostały oddane za darmo -jak Świdnik- lub zaorane jak Wola. Nie ma kto konstruować. Projekt nowego BWP-a wygląda jak skrzyżowanie tarczy strzelniczej z trumną na gąsienicach. Mamy dość dobrą optoelektronikę i systemy pola walki a do tego mamy stosunkowo bezpieczny teren gdzie można uruchomić produkcję. Kooperować z Ukrainą bo za kilka lat będziemy całkowicie bezbronni.

  2. Okręcik

    A jak tam nasza myśl militarno-techniczna?? Nadal kręcimy się w kółko jak pies za ogonem?

  3. kombajn

    Dwie lufy obok siebie .. jakoś już w XIX W niejaki Gatling udowodnił doświadczalnie jak zbudować wielolufowe działka tak żeby działały. Jak Ukraińcom zależało na szybkostrzelności powinni wziąć trzy takie lufy osadzić je w obrotowej ramie o kształcie trójkąta równobocznego + silnik elektryczny + zasilanie z taśmy na wzór amerykańskiego M197 . Bo to ich rozwiązanie to ma bardziej charakterystykę śrutówki niż celnego działka. Chyba że o to chodziło i miał wyjść pojazd do walenia na oślep mniej więcej w zadanym kierunku - dobre do pacyfikowania siły żywej przeciwnika. Pacyfikowania, nie wyeliminowania bo przeciwnik przypadnie do gruntu i przeczeka. Tylko powinni wyposażyć te BMP w przyczepkę na amunicję bo zużycie pocisków będzie astronomiczne.

    1. Robert

      Taki układ jest tańszy i łatwiejszy w eksploatacji.

    2. kombajn

      A wiesz co jest jeszcze tańsze i łatwiejsze w eksploatacji? Pojedyncze działko i dlatego podwójne działka są rzadko spotykane. Ja mówię jak się powinni do tego zabrać jeśli chcieli mieć zwielokrotnioną szybkostrzelność przy zachowaniu celności a nie co jest tańsze

  4. hhh

    Lufy się trzęsą jak w febrze. ZERO celności. Złom.

    1. marian

      Taak lufy się trzęsą i chmury razem z nimi. Proszę się przyjrzeć dokładnie, to są drgania kamery, a nie luf.

    2. Robert

      Każda lufa się trzęsie. W każdej broni.

    3. marian

      Wiem, ale poprzez drgania kamery akurat na tym filmiku jest to przerysowane, co dla kilku komentatorów dyskwalifikuje tę broń.

  5. SCYPION AFRYKAŃSKI

    JAK WIDAĆ ...BWP jako nośnik jest ponad czasowy ..oczywiście skorupa ,silnik ,mechanika hydraulika ...jest archaiczna ..ale sama idea BWPa jego skorupa ,kształt ...na dzień dzisiejszy nie ma nic lepszego ...jest ponad czasowy jak nieśmiertelny i archaiczny kałasznikow ale mimo wszystko cieszący się estymą ..wracajac do BWPa...gdyby go \" ubrać w dzisiejszy power pack\" mechaniczny , hydraulika, pancerz, uzbrojenie nie odchodząc od idei kształtu wozu \" ...byłby hitem na rynku zbrojeniowym ...ten wóz płynie niczym delfin ,marlin ...a nie człapie i świeci swym jestestwem jak stodoła w polu jak to mają współczesne wozy bojowe ....Izrael poszedł dalej i obniżył sylwetkę BWPa prawie o 50 cm tak że gąsienice są na wysokości górnej powierzchni wozu ..zmienił hydraulikę dorzucił pancerz kompozytowy silnik o mocy 550 KM .. oraz dał szersze gąsienice o szerokości podobnej do gąsienic z czołgu ....zabiera 6 osób desantu ..a uzbrojeniem jest wielolufowe działko 20 mm mocowane na zawieszeniu dźwigowym

    1. Nieździwiony

      Za to te 6 os. przeżyje , wyjdzie i zrobi swoje

  6. qwert

    Brakuje jeszcze rakiet plot., haubicy i zestawu minującego

  7. MSBS

    Lufy latają, podwozie kołysze, szybkoszczelność nie ma znaczenie przy braku celnosci, porównajcie z strzelaniem z rosomaka, ani drgnie. Wywalenie całego magazynka w porównaniu z trzema pociskami w celu to jak śmierć i życie. Podobnie raki i kraby stabilność podwozia to standard w 2018, niestety Ukraino.

    1. Dropik

      To kamera się trzęsie a nie lufy

  8. PKP kargo

    Czy nie bawem zobaczymy sławnego mamut tanka z dwiema lufami 152 mm i 2 wyrzutniami rakiet za 2000 golda... Jak w Red alert? Z tego co pamiętam Polska to była 1 misja tylko hehe...

  9. werte

    Odpowiedź na Terminatora? Zatem brak jeszcze 4xPPK.

    1. Davien

      Nie, to nie ejst odpowiedż na Terminatora, ten pojazd to zwykły BWP a 4 ppk Barrier sa zintegrowane z wieżą.

    2. Wawiak

      Jest przecież 4 x Barrier

    3. Tomek31

      4x PPK Barrier, jest wyraźnie napisane.

  10. dim

    Czyli nabywcy oszczędzą na załogach, paliwie i serwisie. Czyli odwrotnie niż Wojsko Polskie, bezradnie wożące załogi pojazdami paliwożernymi, ale bezwartościowymi już bojowo. Zauważcie Państwo: napisałem \"nabywcy\". Gdyż wydaje (mi) się mało prawdopodobne, by masowego zakupu dokonały konkretnie siły zbrojne Ukrainy. Jeszcze a\'propos: A czy przed wykonaniem tych prototypów ogłaszano może trzy (minimum) dialogi techniczne ? Nie ? A to ci niedopatrzenie !

    1. hobbymilitia

      Zabraklo tez precyzowania zamowien i wieloetapowego przetargu.

    2. Wawiak

      No i dialog techniczny. Bez niego nic nie jest ważne...

  11. Janusz wojskowości

    Duzo huku, mało celności, jeden 30mm bushmaster by spokojnie wystarczył. Plus kaem i ppk. Poprawić opancerzenie, olać pływanie.

    1. rozczochrany

      Ale wiesz chyba, że Bushmaster jest wielokrotnie droższy, wielokrotnie droższa jest do niego amunicja. No i ani działko Bushmaster ani amunicja do niego nie jest produkowana na Ukrainie. Modyfikacja ukraińska jest tańsza i wykorzystuje rodzime rozwiązania.

  12. trtgrgrgrgrg

    im więcej luf i większa szybkostrzelność tym spada celność, to nie pancernik, nie ma co się jarać. Pytanie- jak to coś poradzi sobie z wystrzelonym w swoim kierunku ppk Fagot czy choćby RPG-7 ? Myślę że ani wóz ani załoga nie zdążą skapnąć się że juz są wyeliminowani z pola walki na zawsze, i ot przydatność takich innowacji

    1. Bash

      Wszystko da się zniszczyć względnie tanim uzbrojeniem to znaczy, że mamy dać sobie spokój?

  13. Perun

    Ale Ukraińcy nie będą mieli śpiewających ławek.

    1. hobbymilitia

      Macierewicz kombinowal z Ukraina i rakiety artylerii i helikoptery.

    2. mosze

      I strzelnicy w każdym powiecie. No i ciekawe, czy ukraiński MON też skupuje węgiel?

  14. KrzysiekS

    Ukraina robi wszystko tanim kosztem, mało tego testuje to na wojnie (jakby nie patrzył) więc warto się przyglądać co zdało egzamin a co się nie udało to lekcja do odrobienia dla naszego MON

  15. na logikę

    2 działka 30mm x 1000 strzałów/min to robi miazgę tylko pudełeczko BMP niemal poleciało w kosmos. Przecież powinno być od podstaw jasne że tak będzie. Do takiego pojazdu w sam raz byłaby wieża z ppk i szybkostrzelnym km 12,7 wtedy dałoby się jeszcze prowadzić celny ogień i zabrać dużo amunicji.

    1. prawdziwa logika

      Tak myśleli ze Strykerami a teraz szybko przerabiają je na działko...

  16. Dumi

    Ciekawa ta wieża. Zastanawia mnie gdzie te 4 pociski/rakiety przeciwpancerne???

  17. ryba

    te latajace lufy raczej maja zerowa celnosc ,zamiast skupic sie na jednej stabilnej to wepchneli dwie o małej celnosci to takie jeszcze poruskie myslenie .

    1. west is the best

      Na tym polega \"kozackość\".

    2. Mirek

      Skąd wiedza , że niecelne ?

    3. dfg

      Raczej? Przyjrzyj się jeszcze raz. Telepiąca się kamera w zwolnionym tempie wyolbrzymia to \"latanie\" luf. Od boku nie widać tego efektu.

  18. WW2

    Można,można a nasi zakichani \"spece\" od lat nie umieją podczepić wyrzutni przeciwpancernych do Rosomaka

  19. JP2GMD

    Mercedes raz na 10 lat wyprodukuje jeden Papamobile dla Papieża i zarobi więcej niż Ukroboronprom przez rok.

  20. dfg

    Szybciej upchnęli w bezzałogowej wieży ppk i 4 karabiny niż my zintegrowaliśmy swoje...

  21. Gojan

    Mam nadzieję, że polski SG i MON zaczną wreszcie poważnie traktować bezpośrednią osłonę plot. i masowo wprowadzą pojazdy towarzyszące własnym wojskom, wyposażone w armaty uniwersalne (do celów lotniczych i naziemnych) 35 mm Oerlikon lub (jeśli to możliwe) 30 mm Bushmaster. Podwozia starych BWP-1 i T-72 świetnie się nadają na nośniki takich zestawów. Widzę to np., jako zamontowanie pojedynczej armaty na podwoziu BWP i podwójnej na podwoziu T-72. Naprowadzanie byłoby pasywne (jak w Białej) a nie aktywne, jak w (nietrafionej koncepcyjnie) Loarze. Oczywiście można dorzucić do nich jakieś ppk.

  22. Maniek

    Mała uwaga. To jest BWP-2 o czym świadczy dodatkowy amortyzator na drugiej parze kół nośnych, oraz dodatkowy luk strzelniczy do PK za kierowcą obsługiwany przez strzelca. W \"dwójce\" d-ca siedzi w wieży.

  23. Neo

    Tak czy owak maja pare razy nizszy budżet a efekty widać i własnym przemysłem