Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tusk i Siemoniak na szczycie UE - obronność i Ukraina

Fot. premier.gov.pl
Fot. premier.gov.pl

Polska delegacja z premierem Donaldem Tuskiem na czele udała się na szczyt UE, którego tematem miała być wspólna polityka obronna i integracja przemysłu zbrojeniowego. Jednak wydarzenia na Ukrainie nie pozostały bez wpływu na plany europejskich polityków. 

W składzie delegacji znalazł się minister obrony Tomasz Siemoniak, gdyż większość poruszanych na szczycie kwestii znajduje się w zakresie jego kompetencji. Na szczególną uwagę zasługują cztery zakresy tematyczne, które mogą wpłynąć na wzrost możliwości obronnych Unii jako całości.

Pierwszy, w którym Polska jest jednym z siedmiu inicjatorów, to program współpracy w zakresie budowy i wdrażania bezzałogowców w latach 2020-2025. Szczególnie istotne strategicznie jest wprowadzenie dronów typu MALE (dalekiego zasięgu, działających na średnim pułapie). W tych kwestiach Unia chce wdrożyć nie tylko współpracę w obrębie produkcji i projektowania dronów, ale też wspólne standardy ich dopuszczania do lotów w przestrzeni cywilnej i certyfikacji wojskowych. 

Drugim tematem jest wspólna flota samolotów do tankowania w powietrzuJej trzon mają stanowić samoloty typu Airbus A330 MRTT, których pozyskanie przez 9 członków Unii, w tym Polskę, oraz Norwegię, jest koordynowane przez Agencję na podstawie listu intencyjnego podpisanego na spotkaniu Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony (EAD) w listopadzie 2012 roku. Przewiduje się, że pierwsze samoloty MRTT pozyskane w ramach działań EDA osiągną wstępną gotowość bojową w 2020 roku

Trzecim kluczowym tematem szczytu jest koordynacja w tworzeniu systemu bezpieczeństwa informatycznego dla Europy, działając w ścisłej współpracy z NATO oraz z władzami poszczególnych państw. Plan zakłada m.in. wsparcie dla badań i rozwoju szeroko pojętego bezpieczeństwa informatycznego, zwiększenie interoperacyjności systemów bezpieczeństwa informatycznego oraz dążenie do integracji  działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Kwestia ta pozostaje jednym z priorytetów EDA z uwagi na rosnące znaczenie działań w cyberprzestrzeni zarówno dla sił zbrojnych, jak i dla współczesnych gospodarek.
 
Ponadto Polska zabiegać będzie o poprawę dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do europejskiego rynku obronnego, unifikację standardów i certyfikatów, jak również zwiększenie inwestycji we wspólne projekty badawcze nad technologiami, które mogą mieć podwójne zastosowanie - do celów cywilnych i wojskowych. Wszystko to w interesie polskiego przemysłu obronnego, który obecnie nie ma wielkich możliwości działania w konfrontacji z zintegrowanymi koncernami zbrojeniowymi. 
 
Dość niespodziewanie wypłynęła na wspomnianym szczycie kwestia warszawskiej konferencji klimatycznej COP-19 i Ukrainy. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy naciska bowiem na odczytanie raportu z konferencji, co może otworzyć dyskusje w kwestiach klimatu. Pojawiają się informacje, że przewodniczący Rady Europejskiej będzie podczas szczytu  chciał uzgodnić wspólną politykę w tej kwestii. Zaplanował też przekaz wideo ze wszystkimi szefami państw i rządów UE, który zostanie wyemitowany protestującym na kijowskim Majdanie.
Reklama
Reklama

Komentarze