Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Testy ogniowe nowych rakiet taktycznych US Army pod koniec roku

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Jak poinformował płk John Rafferty, dyrektor zespołu interdyscyplinarnego programu Long-Range Precision Fires (LRPF), pierwsze testy ogniowe nowych pocisków rakietowych Precision Strike Missile (PrSM) mają mieć miejsce w listopadzie i grudniu br.

Obecnie amerykańskie koncerny Lockheed Martin i Raytheon walczą ze sobą o kontrakt na opracowanie, wdrożenie i produkcje na potrzeby U.S. Army i potencjalnych klientów eksportowych nowych pocisków rakietowych opracowanych w ramach programu PrSM, który ma zostać zakończony w 2023 roku wyborem jednej z dwóch propozycji obu firm. 

Według pierwotnych planów prototypowe pociski rakietowe opracowane przez oba koncerny miały przejść pierwsze testy ogniowe na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku w USA jeszcze tego lata, jednak - jak poinformowało Defense News - ostatecznie zdecydowano się przesunięcie prób na koniec bieżącego roku. Testy obu pocisków rakietowych mają odbyć się oddzielnie.

Oficjalnie główną przyczyną opóźnienia nie są problemy z zasięgiem, jaki mogą osiągnąć oba typy prototypowych pocisków rakietowych ani z chęcią wydłużenia docelowego zasięgu rakiet ponad próg 500 km w związku z prawdopodobnym wystąpieniem USA w najbliższym czasie z traktatu INF, który ograniczał dopuszczalny zasięg tego typu rakiet do obecnego progu. Według nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji opóźnienie ma wynikać z problemów technicznych poddostawcy podzespołów do obu prototypowych pocisków rakietowych. W związku z przyśpieszeniem programu LRPF o cztery lata, zakończenie testów ogniowych ma nastąpić w 2021 roku, a ich wdrożenie do służby już w 2023 roku co jest niezwykle ambitnym wyzwaniem.

PrSM to projekt badawczo-rozwojowy opracowywany w ramach programu modernizacji LRPF. W ramach tego programu planuje się opracowanie nowych, kierowanych pocisków rakietowych dla samobieżnych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS i M270A1 MLRS. Mają one mieć możliwość niszczenia szerokiej gamy celów, w tym nieprecyzyjnie zlokalizowanych celów powierzchniowych i punktowych w zasięgu od 70 do 500 kilometrów od miejsca ich odpalenia. Program ten ma na celu opracowanie następcy obecnie używanych pocisków rakietowych Army TACtical Missile System (ATACMS), które powoli się starzeją.

Czytaj też: Lockheed Martin z zamówieniem na polskie HiMARS-y

Armia amerykańska w ostatnim czasie uznała, w związku ze zmianą sytuacji międzynarodowej, że programy rozwoju artylerii lufowej i rakietowej dalekiego zasięgu mają znaczenie priorytetowe. Uzyskanie nowego typu możliwości zwalczania różnego typu wozów bojowych i siły żywej oraz wzrost zasięgu i skuteczności, zwiększy możliwości bojowe amerykańskiej artylerii, co jest konieczne do zapewnienia należytego wsparcia dla innych pododdziałów wojsk lądowych na współczesnym polu bitwy.

Reklama

Komentarze (3)

 1. pełna zadyszka ..

  Oooo, czyli amerykańce będą testowali to, co FR ma i używa od lat ?!?!?! :) Druga konkluzja ( O:) ) czyżby USA dało się wkręcić w wyścig zbrojeń, patrzac na ekonomikę to skutek może być taki ja ZSRR za Gorbaczowa .....

  1. Davien

   Doprawdy?? A co takiego ma Rosja o zasiegu 500km w artylerii rakietowej bo tym jest MLRS??

  2. Nikt

   Przecież ATACMS i LRPF to pocisk balistyczny xD

  3. Davien

   Tak, ale uzywany przez jednostki artylerii rakietowej MLRS a nie przez wyspecjalizowane brygaty rakiet balistycznych. Iskandera-M nie odpalisz panei Nikt z wyrzutni BM-30 a ATACMS z M270 jak najbardziej.

 2. KrzysiekS

  Mam nadzieję że ktoś mądry rozmawia niezależnie z Ukraińcami o ich systemach rakietowych. Nie mówię żeby je wprowadzać ale wiedza o ich technologi na dzisiaj jest w super cenie.

  1. Davien

   Krzysiek, rozmawiać mozna ale o systemach nie podpadających pod MTCR bo i Polska i Ukraina podpisąły ten traktat .

  2. Kl

   Ale traktat dotyczy zakazu rozprzestrzeniania nośników broń masowego rażenia

  3. Davien

   Nie panie KI, traktat MTCR dotyczy pocisków rakietowych i balistycznych o zasięgu powyżej 300km i masie głowicy 500+kg. Zabrania on zarówno sprzedaży gotowych wyrobów, technologii jak i wszelkiej pomocy przy takich systemach Nie gra roli czy nuklearne c( tych totycza inne traktaty) czy konwencjonalne.

 3. getoleg

  i himars an 500km bedzie bil. pieknie

Reklama