Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Termowizja drugiej generacji dla wozów US Army

BWP Bradley. Fot. US Army.
BWP Bradley. Fot. US Army.

Armia USA przyznała Leonardo DRS kontrakt na dostawę termowizorów drugiej generacji (SG-FLIR Second Generation Foward Looking Infra-Red) do wozów bojowych i zestawów obserwacyjnych.

Leonardo DRS zapewni integrację technologii termowizyjnej drugiej generacji na pojazdach bojowych i w zestawach obserwacyjnych US Army.

W ramach umowy dostarczone zostaną sensory podczerwieni wspomagające systemy kierowania ogniem i zapewniających załogom świadomość sytuacyjną oraz nadzór nad polem walki dla najważniejszych pojazdów bojowych US Army, w tym czołgów Abrams M1A1, wozów bojowych Bradley i transporterów Stryker. Systemy te będą zostaną też wykorzystane do wzmocnienia możliwości zestawów LRAS (Long Range Advanced Scout Surveillance System), używanych przez pododdziały rozpoznawcze.

Czytaj też: Leonardo: prototyp wieży Rosomaka z ppk Spike może powstać w ciągu roku [Defence24 TV]

Prace nad tym programem zostaną przeprowadzone w zakładach Leonardo DRS Electro-Optical & Infrared Systems w Melbourne w stanie Floryda i ma się zakończyć na początku 2026 roku. Wartość umowy ma przekroczyć 67 mln USD. Biorąc pod uwagę, że w komunikacie mowa o czołgach M1A1 Abrams, możliwe że przynajmniej część sprzętu trafi do Gwardii Narodowej, gdyż duża część pododdziałów czynnej US Army już dziś dysponuje sprzętem z termowizorami drugiej generacji.

Reklama

Komentarze (3)

 1. kj1981

  Szkoda, że autor nie pofatygował się wyjaśnić, na czym polega owa termowizja drugiej generacji (bo czym jest noktowizja I, II czy III generacji to ja wiem, ale o termo II gen. nic nie wiem).

  1. hmm

   Mam to samo pytanie :) zapewne chodzi o lepszą obróbkę elektroniczną obrazu uzyskiwanego z matrycy, co daje lepszy ostrzejszy obraz.

 2. Idon

  Ciekawe dlaczego wprowadzają II generację FLIR, skoro na stronach Raytheon jest już informacja o produkcji TRZECIEJ generacji urządzeń, o ok 50% lżejszych niż poprzednie generacje? Aż się prosi zastosować nowszą technologię. Chyba że jak zwykle - chodzi o cenę :-)

 3. qqq

  Kiedy coś takiego będzie na naszych Rosomakach?

  1. m p

   A nie ma czegoś takiego na naszych Rosomakach?

  2. Sucholski.

   Już niebawem. Jak tylko zostanie zakończona analiza potrzeb (Army after Next) przyszłego pola walki - wojsko planuje na następną wojnę a nie na tą co jest teraz - określenie wymagań na lata 2035-2050. Potem już tylko faza analityczno koncepcjna, 2051-2056, ogłoszenie przetargu i pierwsze umorzenie w 2059. Wyłonienie zwycięzcy i rozpocęcie prac B+R w 2064. Po 15 latach na poziomie gotowości 7A+ pjototyp przedprodukcyjny przekazany do Bumar Łabędy i wdrożony do produkcji przedwielkoseryjnej w ramah kontyngentów w 2071. Akurat na czas żeby doposażyć ostatnie BWP-1 świętujące wląśnei 115 urodziny wdrożenia do służby.

  3. Covax

   https://www.defence24.pl/mspo-2014-pco-sa-przedstawia-kamery-termowizyjne// polecam przeczytac całość a to fragment "Kamera średniofalowa KMW-3 (długość fali 3,7÷4,8 µm) wykorzystuje detektor chłodzony III generacji MCT o rozdzielczości 640 x 512 pikseli. Opracowany w PCO obiektyw ...."

Reklama