Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Leonardo: prototyp wieży Rosomaka z ppk Spike może powstać w ciągu roku [Defence24 TV]

Dostawy pierwszych dwóch prototypów [wież Hitfist-P z pociskami Spike –przyp.red] zaplanowano w ciągu jednego roku, a następnie wdrożony zostanie intensywny reżim produkcyjny – powiedział Defence24 TV podczas targów Eurosatory 2018 Massimo Gualco, szef działu marketingu i sprzedaży systemów obronnych koncernu Leonardo. Jak wyjaśnił, firma oczekuje jedynie na rozpoczęcie negocjacji z polskim MON.

Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia negocjacji technicznie chętni i przygotowani do dostarczenia naszego produktu tak szybko, jak to możliwe i do wdrożenia 100% polonizacji dla wież obecnie używanych w Polsce. […] Funkcja przeciwpancerna jest  już wdrożona na wieżach włoskich więc będziemy mieć tu do czynienia z szybką dostępnością, która bardzo istotnie zwiększymy zdolności wojska polskiego. Dostawy pierwszych dwóch prototypów zaplanowano w ciągu jednego roku a następnie wdrożony zostanie intensywny reżim produkcyjny więc w krótkim czasie 300 wież otrzyma zdolności odpalania ppk Spike.

Massimo Gualco, szef marketingu i sprzedaży
działu systemów obronnych koncernu Leonardo

Zadanie integracji na polskich wieżach KTO Rosomak pocisków Spike jest tym łatwiejsze, że 36 włoskich kołowych bojowych wozów piechoty Freccia posiada takie możliwości. Są one wyposażone w Hitfist Plus z dwoma wyrzutniami ppk Spike LR2 umieszczonymi na bokach tylnej części wieży od 2009 roku. Podobny wariant był prezentowany już kilkakrotnie na targach MSPO w Kielcach. Od zakończenia testów prototypów wież Hitifst-30P z pociskami Spike do rozpoczęcia seryjnej modernizacji nie powinno więc upłynąć wiele czasu. Jest to rozwiązanie które skokowo zwiększy możliwości przeciwpancerne polskich sił zbrojnych.

Kolejne rozwiązanie przeciwpancerne jakie prezentowała włoska firma podczas Eurosatory 2018 to kołowy niszczyciel czołgów Centauro II który już niebawem wejdzie na uzbrojenie włoskich sił zbrojnych. jak mówił Defence24 TV Massimo Gualco Leonardo oczekuje w najbliższym czasie zawarcia umowy dotyczącej produkcji pierwszej partii przedseryjnej.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Eurosatory 2018

Źródło:MSPO / Defence24
Reklama

Komentarze (30)

 1. Davien

  Do As I ten biedny wania odpalałby rakiety za pomocą lontu bo inaczej nie mógłby nic zrobić, ale jak widac wg ciebie to u nich norma;)

 2. As

  Rok czasu zajmie przyspawanie wyrzutni ? W Rosji na rano by była.

 3. trupodzierzdzca

  \"Amerykańska filia koncernu Leonardo poinformowała, że została wybrana przez US Army w programie IM-SHORAD, którego celem jest zapewnienie mobilnej osłony przeciwlotniczej wojskom. W pierwszej kolejności tym rozmieszczonym w Europie\" tak że ten...

 4. Trzcinerro

  Po co nam to skoro produkcja ZSSW 30 rozpocznie HSW w przyszłym roku. Potem nastąpi integracja z ppk spike ale po tym jak wdrożą BMS. Co do Rosomaka to mamy dobry KTO a który po instalacji w/w systemow będzie b.dobry przez jeszcze wiele lat.

 5. wuwuzela

  Ludzie, odróżniajcie marketing od faktów. Tak, nasz przemysł przygotował moderkę naszego wariantu włoskiej wieży, aż z integracją Asterii w miejsce Tilde włącznie. Ale licencja to licencja, i włosi i tak raz - mogą się nie zgodzić, dwa - chcą \'swoją działkę\'. Jedyna długofalowa opcja to ZSSW-30, bo tu nie ma obcych licencjodawców... i nie PRZYPADKIEM włosi przypominają o sobie w chwili, kiedy opóźniony ZSSW-30 trafia na próby państwowe, które mają się skończyć oficjalnymi papierami i gotowością do seryjnej produkcji od jesieni 2018 (to znaczące opóźnienie, ale wygląda, że jednak się uda). Oczywiście, osobny fakt to to że mamy tych włoskich wież kilkaset, więc jeśli włosi spuszczą z ceny, to będzie sensowniej doposażać to co mamy. Problem w tym, że na razie podobno propozycje cenowe są takie, że taniej wychodzi wybebeszyć z włoskiej wieży Bushmastera, i kupić nowego ZSSW-30 bez armaty...

 6. Lord

  Kolego Bednar, tak miałem na myśli zssw-30.

 7. Lord

  Drogi kolego Gepard24 - tak masz rację. Dzięki za profesjonale podejście do sprawy. Więc będziemy mieć naszą wieże może w ciągu roku, albo trochę dłużej. Więc zakup tej włoskiej wieży może być nie brany pod uwagę chyba, ze są inne wskazania. Np. szybka modernizacja Rosomaków lub jej adaptacja z naszymi BWP - 1 itp.

 8. PKP kargo

  Armia polski silna być nie może i nie będzie od głównych graczy w regionie... To może zachwiac układ sił a to się wiąże z dużymi pieniędzmi i wpływami... My możemy mieć wojsko na Czechy, Litwę, Białoruś, Ukrainę,Słowację i wsio... Oraz do stawienia zapory do obrony Niemiec by te miały czas na podjęcie działań negocjacyjnych lub na czas odsieczy co by nie było przegrywamy i zaczynają od nowa nas rozgrywać... Prawdziwej wolnej Polski dawno nie ma... Jest tylko ledwo dychajacy orzeł z połamanym dziobem i skrzydłami z przycietymi pazurami, ale dycha... Dużo pracy, pozwolenia na broń, jak najmniej kredytów, podnosić kwalifikacje, robić dzieci, pamięć wiary przodków i orzeł się Polata a może i zasłużona Koronę nalozy...

 9. Extern

  @bender Przecież niedawno była informacja że krajowy Hitfist-30P ze spikami już jest gotowy i projekt wchodzi w fazę negocjacji kontraktu z MONem, to jak to w końcu jest?

 10. hihi

  dostawy po roku? Leonardo kompletnie nie umie zabrac sie do tego tematu. Nasi spece ich naucza. 1. Najpierw wieloletni dialog techniczny, 2. Powoluje sie firme w Polsce ktora bedzie koordynatorem projektu (czyli zgarnie kupe kasy za posrednictwo). 3. Potem zmienia sie wielokrotnie zalozenia projektu dzieki czemu dluzej firma z punktu 2 ciagnie kase. 4. Na koniec anuluje sie zamowienie i rozpisuje nowe wracajac do punktu 1. Tak to sie robi

 11. Mathylda

  Tym razem nie możemy winić MON-u. Technologia jest, potrzeby oraz chęci też, ale oferta na integrację podobno jeszcze do nich nie dotarła. Zablokowała się gdzieś w PGZ, więc nie ma co się dziwić, że decyzji nie ma... Doposażenie Hitfista jest najwyraźniej dla kogoś niewygodne. Szkoda, że z powodu prywatnych interesów cierpi cała nasza obrona narodowa.

 12. anakonda

  zabawa w hitfist-p majac na finiszu własna wieżę zssw z tymiż pociskami ppc to kolaboracja (możliwe że jest konsekwencja mobbingu lub płatnej protekcji ).Warto mocno otoczyc ludzi i cały program agentami naszych służb wewnetrznych bo jak widac teraz kiedy pieniadze wydane wpycha sie nam cos na czego rozwój jak i produkcje nie bedziemy mieli wpływu.Armaty buchmastera sa ok ale jeśli sie nie dogadamy można poszukac gdzie indziej a w pozniejszym terminie opracowac własne !!!

 13. Okręcik

  takie pytanko, czy na świecie nie ma żadnej wierzy z pociskami ppanc, którą można by było szybko zaadaptować do rosomaka? - zakładam ze nasza zbrojeniówka choć to potrafi? Dwa; wymóg transportu lotniczego po jakiego grzyba potrzebny nam tu w kraju, co będziemy prowadzić wojny kolonialne? I po trzecie, skoro problemem jest pływalność, to nie można go rozwiązać posiadaniem kilkunastu mostów przeprawowych, czy to też technika przerastająca nasze możliwości? Jeśli tak, można kupić gotowe konstrukcje. Naszym potencjalnym wrogiem jest przeciwnik dysponujący duża ilością żelastwa na kołach i gąsienicach, a my latami nie potrafimy naszych uzbroić w broń ppanc??? Co na to kontrwywiad... na tak ten załatwił już Antonio...

 14. Mariusz

  O rok za późno. Ruskie już maja BMP-2M. Nasza opieszałość kiedyś nas zgubi.

 15. Gepard24

  Kolego Lordzie. Według defence24 zssw-30 czyli wueża o której wspomniałeś wejdzie do produkcji w 2018 roku jednak ponoć program notuje opóźnienia. Wynika to z pozwoleniem na produkcje do tych wież armat bushmaster 2 30 mm z amunicją programowalną. Pozdrawiam i posz jakbyś miał jeszcze inne pytania.

 16. Marek1

  Panie Gualco, w Polsce to NIEMOŻLIWE. Pora wreszcie pojąć, ze ludzie z MON zrobili, robią i zrobią wszystko, by polskie KTO/BWP NIE miały zdolności ppanc.

 17. w

  a \"nasz \" przemysł ?? kisi si z tym juz 10 lat. Czeka na licencje ???

 18. Gość

  Mamy swoją.

 19. PRS

  Wieże ,,włoskie\" są inne (nasz durny wymóg transportowalności w C-130), to jedno. Dwa, nasz wymóg pływalności. Gdyby ktoś w MONie miał jaja, to przez te wszystkie lata niemożności integracji ppk dawno by zmieniono ,,wymóg C-130\" i tym samym zwiększyła by się wyporność pojazdu - łatwiej było by zintegrować wyrzutnie nie tracąc tej fikcyjnej pływalności. Ogólnie Rosomak - Hitifst-30P - Spike to niekończąca się historia okraszana słowami bez pokrycia. Centauro II to bardzo dobra koncepcja. Makaroniarze zamawiają bodajże ok 32 szt. Tak więc zależy im by ktoś przystąpił do programu by zmniejszyć koszty. Z naszej strony są podchody by oddtworzyć Dywizję Warszawską. Jest to okazja by wprowadzić całkowicie nowe uzbrojenie na bardzo zagrożonym kierunku. Ale to jest poza horyzontami myślowymi ludzi w MONie i IU. Oni będą oddtwarzać Dywizję w Zamościu, szkoda że nie w Cieszynie.

 20. KrzysiekS

  KrzysiekS->Lord Pewnie wspaniałe PGZ nie umie tego zrobić zobacz ile czasu integrują i dalej nie ma efektu końcowego.

 21. Paralotnik

  Skończył się niczym, bo nie posiadamy odpowiednich zdolności do integracji systemu kierowania ogniem wieży Hitfist-30PL z pociskiem Spike. W skrócie, nie mamy kodów źródłowych do pocisków. Nie mamy bo Mesko nie mogło ich kupić od Rafaela, bo MON nie chce za nie zapłacić. MON wszystko robi najtaniej, tyle że bez wyobraźni bo to najtaniej w praktyce wychodzi najdrożej

 22. Vvv

  Jak to tak? To Leonardo/Świdnik to nie polska firma? :) Leonardo ma prawa do wieży i prawa do modyfikacji i nie zgodzi się na nasza propozycje bo chce zalto kasę :) szach i mat „polska” firmo :)

 23. Bvf

  A pływa?

 24. bender

  @Lord: ale masz na myśli nasze bezzałogowe ZSSW-30 z HSW i WB czy załogowe Hitfisty-30, których nasza integracja ze Spikiem jakoś się do tej pory nie powiodła? Tu historyczne źródła: https://www.defence24.pl/rosomaki-ze-spike-i-bms-mon-kontrakty-do-konca-roku, https://www.defence24.pl/bezzalogowa-wieza-rosomaka-obraz-wyzwan-dla-polskiego-przemyslu

 25. Siedzik

  @Lord - gdyby zakończył się sukcesem, to już dawno byśmy o tym wiedzieli - niestety porażka jest sierotą do której nikt nie chce się przyznać. Także wedle wszelkiego prawdopodobieństwa będą w to brnąć jak w podwozie Kraba, póki za dziesięć lat nie przyjdzie ktoś kompetentny i zainteresowany zakupem, a nie tylko opowiadaniem przed kamerą o zakupach i nie przetnie tego węzła

Reklama