Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tajemnicze rosyjskie kontrakty zbrojeniowe za 100 milionów dolarów

Rosjanie chwalą się sukcesami eksportowymi, ale nie wiadomo jakimi – fot. M.Dura
Rosjanie chwalą się sukcesami eksportowymi, ale nie wiadomo jakimi – fot. M.Dura

Państwowa agencja handlu bronią Rosoboronexport poinformowała, że w czasie pierwszych dwóch dni wystawy broni Defense Exhibition Oboronexpo 2014 udało jej się podpisać kontrakty za około 100 milionów dolarów. 

Obwieszczenie agencji Rosoboronexport miało mieć duże znaczenie propagandowe w momencie, gdy kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone zaczęły wprowadzać sankcje ekonomiczne na Rosję nakierowane przede wszystkim na przemysł obronny oraz energetyczny. Ma bowiem wskazywać na bezskuteczność działań zachodnich i dobrą kondycję rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Nie wiadomo jednak czego dotyczyły podpisane umowy i dokładnie kiedy zostały one zawarte. Prawdopodobnie mogą być one związane miedzy innymi z anonsowanymi wcześniej planami wspólnego produkowania broni przez Rosję ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Szczegółów na temat kontraktów nie ma również na oficjalnej stronie internetowej Rosoboronexport, co jest tym dziwniejsze, że Rosjanie szykowali się również na sukcesy eksportowe podczas trzeciego międzynarodowego forum „Engineering Technologies 2014”. Forum to zorganizowano równolegle z „Oboronexpo 2014” od 13-17 sierpnia 2014 w miejscowości Żukowski pod Moskwą, i miało w nim uczestniczyć 240 firm z Rosji, krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, a także z Indii, Chin, Niemiec, Francji i Turcji.

Reklama

Komentarze (6)

 1. WARS

  ...wczoraj przypomnialem sobie o: wydobyciu przez USA sowieckiego K-129 z ponad 5km glebokosci(lata 60te!!!), o samolotach STEALTH produkowanych w USA od 30tu lat czy chocby o systemie AEGIS i pomyslalem ... KTO kupuje sowiecka bron jesli nie jest finansowo zmuszony do "zakupow w ALDI" ???

  1. wróg

   Sto lat temu USA było państwem poważnym. Na jego terytorium mieszkali ludzi wolni i bogacili się. Państwo, a nawet wywiad wojskowy to byli ludzie poważni, nie czytali cudzych listów. A jak ktoś im fikał to wysyłali flotę i piechotę morską aby pobić fikającego i narzucić mu warunki traktatu. 50 lat temu mieszkali tam jeszcze ludzie poważni, dolni tworzyć przemysł konkurujący z komuszym ustrojem niewolniczym. PRYWATNA firma (a nie USA) potrafiła wydobyć rosyjski wrak (część wraku bo się rozleciał w trakcie wyciągania). Obecnie to państwo pełnej kontroli (jak za bolszewików), podglądactwa, podsłuchów, bezprawia sankcjonowanego przez rząd bez zgody kongresu, o stanowisku prezydenta decyduje sąd a nie wyborcy, prywatności tam nie ma, przedsiębiorcy, którzy nie uciekli są tam z przyzwyczajenia, większość przemysłu to zamówienia publiczne. Imperia znikają ponieważ ludzie chcą być ze swojego imperium dumni i czuć się w jego granicach dobrze. Obecnie dobrze czują się tam Meksykanie, ale tylko dlatego że u siebie mają piekło. Dziś jak chcesz lecieć w kosmos to nie dzwonisz już do USA... dziś dzwonisz do Rosji :)

  2. ari

   Sowiecką broń kupują państwa NATO.Grecja na przykład używa systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-300,oraz systemu TOR.

 2. wiktor

  zadnych szczegolow nie ma o akcji na zaporze Mosul. Tam musialo byc ciekawie.

  1. wróg

   O ile była jakakolwiek akcja. Bo wygląda na to że kurdyjscy partyzanci przegonili kilku bosych rozwydrzonych.

 3. R2

  hehe zapewne dostawa sprzętu razem z obsługą i w dodatku na czas nieoznaczony....

 4. Turbo

  Kartofli i sała kupili. Ale głupio powiedzieć, że to żarcie dla armii, więc opowiadają historie niestworzone o kontraktach, podając tylko kwotę transakcji :)

 5. jaan

  Pewnie kupili żywność.

 6. Viktor

  100milionów to na waciki wystarczy

Reklama