Szwecja: Korea i Niemcy wspierają artylerię

Autor. BAE Systems Bofors
Choć Szwecja ma rozwinięty przemysł zbrojeniowy, to musi jednocześnie korzystać z dostaw kluczowych komponentów, a czasem i systemów uzbrojenia. Dotyczy to także komponentów dla artylerii.
Szwedzka agencja FMV poinformowała niedawno o zawarciu umowy ramowej z niemiecką firmą Junghans Microtech GmbH na dostawę zwiększonej liczby zapalników przez okres kilku lat. Umowę uznano za istotną, bo pozwoli zabezpieczyć dostawy kluczowych komponentów do haubic Archer, a proces jej kontraktowania realizowany był we współpracy z niemieckim urzędem ds. uzbrojenia, technologii informacyjnych i wsparcia Bundeswehry (BAAINBw).
To już kolejna umowa, jaką Szwecja zawiera z partnerem międzynarodowym w sprawie dostaw komponentów do amunicji. W zeszłym roku informowano o zawarciu umowy z Hanwha Aerospace na dostawę modułowych ładunków miotających. Podobne systemy, już w 2023 roku, zostały zamówione na rzecz firmy BAE Systems, z przeznaczeniem do wykorzystania przez Wielką Brytanię.
Hade ett bra möte med Sydkoreas minister med ansvar för försvarsmaterielfrågor Seok Jong-gun. Vi diskuterade försvarsmaterielfrågor och säkerhetsläget. Sydkoreas försvarsindustri producerar stora mängder materiel och utvecklar starka band i Europa. Det är intressant för Sverige. pic.twitter.com/7UtoVhHuLq
— Pål Jonson (@PlJonson) April 1, 2025
Szwedzki minister obrony Pål Jonson spotkał się też niedawno z ministrem obrony Seok Jong-Gunem. Choć Szwecja zmodernizowała już swoją artylerię lufową, lotnictwo i jednostki pancerne w oparciu o własny i europejski przemysł (np. czołgi Leopard 2), to potrzeby są istotne i dotyczą nie tylko komponentów, ale i systemów uzbrojenia, jakie mogą pozyskać także z Republiki Korei.
Przykładem jest artyleria rakietowa. Sztokholm zamierza budować w zasadzie od podstaw artylerię rakietową. Jak informował od niedawna Defense News, podobnie jak Norwegia, jest jednym z państw które są potencjalnie zainteresowana pozyskaniem systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo, tego samego który dziś jest bazą systemu Homar-K pozyskiwanego przez Polskę.
WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej