Reklama

Szwecja: Korea i Niemcy wspierają artylerię

Armatohaubica Archer na podwoziu wozidła Volvo A30E.
Armatohaubica Archer na podwoziu wozidła Volvo A30E.
Autor. BAE Systems Bofors

Choć Szwecja ma rozwinięty przemysł zbrojeniowy, to musi jednocześnie korzystać z dostaw kluczowych komponentów, a czasem i systemów uzbrojenia. Dotyczy to także komponentów dla artylerii.

Szwedzka agencja FMV poinformowała niedawno o zawarciu umowy ramowej z niemiecką firmą Junghans Microtech GmbH na dostawę zwiększonej liczby zapalników przez okres kilku lat. Umowę uznano za istotną, bo pozwoli zabezpieczyć dostawy kluczowych komponentów do haubic Archer, a proces jej kontraktowania realizowany był we współpracy z niemieckim urzędem ds. uzbrojenia, technologii informacyjnych i wsparcia Bundeswehry (BAAINBw).

Reklama

To już kolejna umowa, jaką Szwecja zawiera z partnerem międzynarodowym w sprawie dostaw komponentów do amunicji. W zeszłym roku informowano o zawarciu umowy z Hanwha Aerospace na dostawę modułowych ładunków miotających. Podobne systemy, już w 2023 roku, zostały zamówione na rzecz firmy BAE Systems, z przeznaczeniem do wykorzystania przez Wielką Brytanię.

Szwedzki minister obrony Pål Jonson spotkał się też niedawno z ministrem obrony Seok Jong-Gunem. Choć Szwecja zmodernizowała już swoją artylerię lufową, lotnictwo i jednostki pancerne w oparciu o własny i europejski przemysł (np. czołgi Leopard 2), to potrzeby są istotne i dotyczą nie tylko komponentów, ale i systemów uzbrojenia, jakie mogą pozyskać także z Republiki Korei.

Przykładem jest artyleria rakietowa. Sztokholm zamierza budować w zasadzie od podstaw artylerię rakietową. Jak informował od niedawna Defense News, podobnie jak Norwegia, jest jednym z państw które są potencjalnie zainteresowana pozyskaniem systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo, tego samego który dziś jest bazą systemu Homar-K pozyskiwanego przez Polskę.

Reklama
WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
Reklama

Komentarze

    Reklama