Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szef PGZ: Zwiększamy moce produkcyjne. Borsuk to potencjalny hit eksportowy

Chwałek Defence24 day pgz borsuk
Autor. Defence24

W czasie konferencji „Defence24DAY” gościliśmy Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastiana Chwałka. Prezes skomentował zwiększanie mocy produkcyjnych w PGZ, zarówno w zakresie amunicji, w tym artyleryjskiej 155 mm, jak i możliwości wytwarzania broni strzeleckiej, czy systemów uzbrojenia, np. Krab i Rak. Rozmowa dotyczyła także przyszłych planów, w tym realizacji projektu nowoczesnego BWP Borsuk.

Reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. PGZ to grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. Oferta grupy obejmuje: nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy zarządzania polem bitwy. Produkty PGZ oparte są na polskiej myśli technologicznej i współpracy ze światowymi liderami sektora obronnego. Są opracowywane i produkowane pod nadzorem doświadczonych inżynierów, konstruktorów i specjalistów.

Reklama

Materiał sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. PPPM

    Zastanawiam się nad możliwą rzeczywistą wielkością produkcji borsuka. niewątpliwie powinien najpierw nasycić on Wojsko Polskie, jednakże niepokoi mnie (a było to napisane w którymś z artykułów) wielkość produkcji wież dla Borsuka na poziomie planowanego zwiększenia ich produkcji do kilkudziesięciu sztuk rocznie. Tym bardziej, że mają one być montowane też na Rosomakach. Jeżeli Polska zamierza dodatkowo BWP eksportować, to ile tego trafi w najbliższych latach do naszego wojska?

  2. Szwejk85/87

    Niech Pan Chwałek nie napawa się tak ostentacyjnie potęgą PGZ, bo jak dochodzi do potrzeby zwiększenia produkcji to zaczyna się wyciąganie rączki po pieniądze od państwa. I cała ta potężna grupa PGZ okazuje się malutka i biedniutka. Lepiej żeby Pan prezes zainteresował się obniżeniem kosztów korporacyjnych PGZ. I może jakieś informacje o czterech nowych Borsukach ? Jakiś filmik ?

    1. Chyżwar

      Nieśmiało pragnąłbym zauważyć, że amerykańskie koncerny zbrojeniowe są własnością państwa. Powstanie ich wyrobów finansuje państwo. Na rozwój produkcji pieniążki też wykłada amerykańskie państwo, które zresztą jest właścicielem militarnych technologii, Coś jeszcze?

    2. Szwejk85/87

      Stany Zjednoczone Ameryki nie są właścicielem żadnej firmy zbrojeniowej. USA jest po prostu największym i często jedynym klientem wielu amerykańskich firm zbrojeniowych i jedynym posiadaczem praw do własności intelektualnej wytworzonej przez te firmy i zawartej w sprzęcie zakupionym dla armi amerykańskiej. Państwo amerykańskie ogłasza sobie co jest potrzebne armi amerykańskiej i w tym momencie amerykań się firmy zbrojeniowe przedstawiają prototypy a armia sobie wybiera co jej pasuje. To tak w dużym uproszczeniu

    3. hermanaryk

      Skoro do państwa amerykańskiego, Szwejku, należą najcenniejsze rzeczy, którymi dysponują te firmy - technologie, z których żyją - i jest ono ich głównym żywicielem, to de facto jest też ich dominującym współwłaścicielem. To tak zwane partnerstwo publiczno-prywatne, przy czym słowo partnerstwo należałoby brać w cudzysłów.

  3. Był czas_3 dekady

    Kupujący sprzęt dla wojska chce mieć swój procentowy udział w produkcji pojazdu.. Czy PGZ jest gotów przekazać zainteresowanemu technologie do produkcji Borsuka/wieży?

  4. ands

    Pewno, że hit. Za darmo na Ukrainie. Broń kupuje się u tego, co razem z bronią może być gwarantem stabilności w regionie, zatem nie może być to Polska.

  5. Sojer

    Może i hit, ale rynek jest zagospodarowany. Wegry - Lynx, Czechy, Słowacja, Estonia - CV90, Boxer - Litwa, Pandur - Rumunia. Dodatkowo Rumunia poszukuje następcy lokalnych BWP i nie kandyduje tam Borsuk. Pewnie skońcxy się na oddaniu 200 szt UA.

    1. Chyżwar

      Rynek zagospodarowany powiadasz? Popatrz się na Azję albo Amerykę Południową z uwzględnieniem charakterystyki terenu. W tamtych rejonach pływający BWP o takiej odporności jaką posiada Borsuk może być na wagę złota.

Reklama