Przemysł Zbrojeniowy

Światowa premiera nowego Kałasznikowa

Fot. Kałasznikow
Fot. Kałasznikow

Koncern Kałasznikow zaprezentuje po raz pierwszy karabinek automatyczny na amunicję 5,56 mm × 45 znajdujący się w jego ofercie. Premiera AK-19 będzie miała miejsce w trakcie międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEX-2021.

Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbędą się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi.

AK-19 wykorzystuje nabój 5,56 mm x 45, który został przyjęty przez NATO i jest szeroko stosowany na świecie. W ten sposób nasza najnowsza (...) jest całkowicie ukierunkowana na rynek zagraniczny. Prezentując AK-19 na największych międzynarodowych targach uzbrojenia IDEX, jesteśmy pewni, że wzbudzą (...) duże zainteresowanie ze strony zagranicznych klientów, od których już otrzymaliśmy pierwsze zapytania

- dyrektor Generalny Grupy Kapitałowej Kałasznikow Dmitrij Tarasow
image
Reklama

AK-19 bazuje konstrukcyjnie i jest wersją rozwojową karabinka automatycznego AK-12, który został przyjęty na uzbrojenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2018 roku. Jest wyposażony w szynę Picantinny, oryginalną teleskopową kolbę, nowe przyrządy celownicze oraz szybkozłączkę do cichego i bezpłomieniowego strzelania. Karabinek ten jest od początku przystosowany do zasilania NATOwską amunicją 5,56 mm × 45.

Zainteresowanie tym karabinkiem miało wyrazić już wiele potencjalnych odbiorców eksportowych na Bliskim Wschodzie, którzy wykorzystują już w swoich siłach zbrojnych jako standard amunicję 5,56 mm × 45. Dodatkowo karabinek ten ma cechować się wysoką wydajnością, zapewniać niezawodne funkcjonowanie i łatwą konserwację w gorącym, wilgotnym klimacie i w obszarach dużego zapylenia charakterystycznych dla tego regionu.

Komentarze