Przemysł Zbrojeniowy
Strzelnica i wirtualna rzeczywistość łączą się w kontenerach z Tarnowa [ANALIZA]
Strzelnica kontenerowa produkcji ZM Tarnów to rozwiązanie dobrze znane i sprawdzone. W ostatnim czasie zostało rozszerzone o interaktywny trenażer multimedialny 3D i otwartą przestrzeń, która nie tylko pozwala na realizowanie różnych scenariuszy zadań ogniowych, ale również wirtualne i realne zwiększenie przestrzeni dostępnej dla strzelców. Jest to szczególnie przydatne w przypadku realizacji ćwiczeń ze strzelania dynamicznego oraz złożonych scenariuszy taktycznych, gdyż pozwala prowadzić ogień w trzech kierunkach. Można też wirtualnie „wydłużyć” osi strzelań nawet do 200 metrów lub korzystać z noktowizorów. Symuluje to w coraz bardziej zbliżony do rzeczywistości sposób realne warunki działań.
Artykuł sponsorowany, partner publikacji ZM Tarnów
Strzelnica na "pace" ciężarówki
Kryta Mobilna Strzelnica Ćwiczebna w Kontenerach 40ft HC (High Cube), bo tak brzmi pełna nazwa tego obiektu, budowana jest z modułów o wymiarach wspomnianego w nazwie kontenera. Oznacza to, że może być transportowana standardowymi samochodami ciężarowymi i rozstawiona w dowolnym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu szkolenie i trening żołnierzy czy funkcjonariuszy służb mundurowych można realizować wszędzie tam, gdzie nie ma stacjonarnych obiektów lub ich wybudowanie jest zbyt kosztowne czy niemożliwe ze względu na zurbanizowanie terenu. Z tego mobilnego systemu szkoleniowego korzystają już Wojska Obrony Terytorialnej. Na zakup strzelnic kontenerowych zdecydowały się także służby mundurowe, w tym Służba Więzienna czy Krajowa Administracja Skarbowa.
Coraz częściej zakupem produkowanych przez nas strzelnic zainteresowane są także samorządy, a to za sprawą szkolnego przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa". Przedmiot ten zakłada w swoim programie obsługę broni i wizyty na strzelnicach. Warto podkreślić, że kolejne edycje organizowanego przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji programu „Strzelnica w Powiecie" dają możliwość pozyskania wsparcia finansowego na realizację takich przedsięwziąć.
Strzelnice kontenerowe to obiekty, które w zależności od wariantu umożliwiają prowadzenie szkolenia i treningu na dystansie od 5 do 50 metrów z wykorzystaniem broni etatowej funkcjonariuszy lub żołnierzy. Alternatywą są repliki broni zapewniające wysoki poziom realizmu dzięki zastosowaniu symulacji odrzutu oraz określeniu punktu trafienia za pomocą promienia lasera.
Strzelnica standardowo wyposażona jest w bloczki poliuretanowo-gumowe, które służą do budowy stanowisk ogniowych lub ustawiania przeszkód i ścianek osłonowych przy strzelaniu w ruchu. Ważną zaletą strzelnicy kontenerowej jest zintegrowany z nią interaktywny multimedialny trenażer, który pozwala na różnego typu programy szkoleniowe, przeznaczone zarówno dla strzelców indywidualnych, treningu w parach lub zespołach zadaniowych.
Oprócz standardowych szkoleń z wykorzystaniem tarcz stacjonarnych, ruchomych celów, strzelania na czas z użyciem celów aktywnych i neutralnych możemy je wirtualne wykorzystać np. do optycznego wydłużenia osi strzelań nawet do 200 m. Regulowany płynnie poziom oświetlenia oraz dostosowanie do użycia przez strzelca urządzeń noktowizyjnych jeszcze dalej przesuwają granice warunków jakie można symulować w ramach tego systemu szkoleniowego.
Ponadto zainstalowane oprogramowanie umożliwia odgrywanie i edytowanie własnych taktycznych scenariuszy filmowych, rejestrowanie i wprowadzanie do symulacji celności i skuteczności prowadzonego ognia, a także danych dotyczących zachowania procedur i standardów. Pozwala to na szkolenie w warunkach znacznie bardziej realistycznych i daje możliwość przeprowadzenia analizy zachowania strzelca lub strzelców w oparciu o zapisane dane.
Działania strzelca i ich efekty są rejestrowane i mogą zostać wykorzystane do analizy przebiegu ćwiczenia czy treningu, co przyczynia się do podniesienia skuteczności procesu szkoleniowego i usunięcia złych nawyków mogących wpływać nie tylko na skuteczność prowadzenia ognia, ale również na bezpieczeństwo.
Jaskinia multimedialna czyli o krok dalej?
A co takiego oznacza skrót IJM3Dwk? IJM3Dwk to - Interaktywna Jaskinia Multimedialna 3D w wersji kontenerowej. Obiekt ten został zbudowany ze specjalistycznych konstrukcji, które w prosty sposób mogą być posadowione w zasadzie w dowolnym miejscu. Jaskinia to rozwinięcie koncepcji Strzelnicy Kontenerowej. Przeznaczona jest do przeprowadzenia ćwiczeń strzeleckich indywidualnych, w których realizowane są scenariusze uwzględniające strzelania dynamiczne oraz sytuacyjne. Treningi nie odbywają się na torze strzeleckim, ale na hali o wymiarach 12,5 m x 10 m. Znacznie zwiększa to zakres możliwych działań szkoleniowych. W obiekcie można prowadzić szkolenia taktyczne z doskonalenia procedur użycia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego, z włączeniem zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
Dodajmy, że obserwacja i prowadzenie ognia podczas ćwiczenia mogą być realizowane w trzech kierunkach. Wirtualne środowisko może w takim zakresie być generowane a działania uczestników szkolenia rejestrowane i przekładane na interakcję ze środowiskiem wirtualnym. Na trzech ścianach wirtualnej jaskini znajdują się kulochwyty i ekrany, co pozwala na szkolenie z użyciem amunicji ostrej pistoletów, pistoletów maszynowych oraz z wykorzystaniem laserowych replik broni. Taka forma szkolenia jest zdecydowanie mniej kosztowna a oszczędności są tym większe im liczniejsze i bardziej dynamiczne symulacje.
Integralnymi elementami systemu jest stanowisko sterowania symulacjami a także system umożliwiający analizę działań podczas symulacji, odtworzenie zdarzeń i działań oraz wskazanie ewentualnych błędów w celu ich poprawy. Interaktywna Jaskinia Multimedialna 3D w wersji kontenerowej stanowi samodzielny system, który może być rozlokowany i uruchomiony w relatywnie krótkim czasie. Całość ważny poniżej 96 ton a poszczególne kontenery charakteryzują się masą nieprzekraczającą 24 ton. Oznacza to, że transport nie nastręcza żadnych trudności i może być realizowany z wykorzystaniem standardowych samochodów ciężarowych dostosowanych do przewozu kontenerów.
Zarówno Zmodyfikowana Strzelnica Kontenerowa (ZSK) jak i bazująca na niej Interaktywna Jaskinia Multimedialna 3D w wersji kontenerowej stanowią rozwiązania skalowalne do potrzeb i zapewniające nowoczesne rozwiązania przeznaczone nie tylko do szkolenia strzeleckiego, ale również szeroko rozumianego treningu, w tym treningu konkretnych sytuacji wymagających użycia broni lub środków przymusu bezpośredniego. Oba rozwiązania stanowią również gotowe, wykorzystywane przez służby i wojsko produkty.
Wirtualne szkolenie Straży Granicznej
W przypadku IJM3Dwk, jest ona integralnym elementem Wirtualnego Interaktywnego Centrum Doskonalenia Kompetencji Zawodowych Funkcjonariuszy Straży Granicznej, w skrócie noszącego oznaczanie - WiSG. System ten został na mocy umowy z 2019 roku zainstalowany na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.
Celem ośrodka jest szkolenie funkcjonariuszy w zakresie działań znajdujących się w kompetencjach Straży Granicznej. Od zatrzymywania i kontroli pojazdów po użycie i wykorzystanie umiejętności strzeleckich oraz użycie środków przymusu bezpośredniego. Szkolenie obejmuje także symulację całego zdarzania aż do udzielania pierwszej pomocy i nauki sporządzania raportów. Istotne jest to, że decyzja podjęta przez ćwiczącego na danym etapie realizacji scenariusza wywoływała kolejny etap rozwoju sytuacji lub jej zakończenie.
Prowadzący szkolenie przygląda się symulacji, ma możliwość jej modyfikowania a po zakończeniu przeanalizowania. Całość jest zapisywana, co pozwala na szczegółową analizę podejmowanych działań przez szkolonego oraz przedyskutowanie błędów i wypracowanie właściwych rozwiązań sytuacji kryzysowej. Wszystko to w środowisku pozwalającym nie tylko na odtworzenie, ale również powtórzenie określonych elementów ćwiczenia i wypracowanie poprawek. Przekłada się to na znacznie większe bezpieczeństwo, skuteczność a przede wszystkim świadomość sytuacyjną funkcjonariuszy po takim szkoleniu.
Jak widać, systemy kontenerowe ZM Tarnów rozwijają się w kierunku większej wszechstronności i możliwości realizacji nie tylko strzelań dynamicznych ale symulowania realistycznych zdarzeń modyfikowanych w czasie rzeczywistym przez działania uczestników szkolenia. Mówimy więc o ewolucji od strzelnicy w kontenerze do mobilnego symulatora korzystającego z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w procesie szkolenia i treningu użycia różnych środków przymusu bezpośredniego a nie tylko broni palnej.
Artykuł sponsorowany, partner publikacji ZM Tarnów