Przemysł Zbrojeniowy

Skandynawski offset zwiększony o milion euro. Zyska Dezamet i Bumar Amunicja

Fot. J.Sabak/D24
Fot. J.Sabak/D24

Na ostatnim posiedzeniu rząd zatwierdził aneks do umowy offsetowej z norwesko-fińskim producentem amunicji, firmą Nammo Raufoss AS. Dotyczy on zwiększenia wartości offsetu o niemal milion euro i przedłużenie terminu realizacji z siedmiu do dziesięciu lat. Beneficjentami tej zmiany będą zakłady Dezamet i Bumar Amunicja. 

Na mocy drugiego już aneksu wartość offsetu wzrośnie z 70,96 mln euro do sumy 71,9 mln euro. Pierwotnie umowa z Nammo obejmowała jedynie zakłady Mesko ze Skarżyska-Kamiennej i dotyczyła pozyskania technologii produkcji amunicji kalibru 12,7 mm typu RR-T (smugowej o zredukowanym prawdopodobieństwie rykoszetu), wykorzystywanej w wielkokalibrowych karabinach maszynowych.

Z czasem umowa została poszerzona również o produkcję amunicji dla 30mm działek KTO Rosomak, a do listy beneficjentów dołączył Bumar Amunicja i Zakłady Metalowe Dezamet. Aneksowanie umowy offsetowej jest związane z dalszymi zakupami przez Polskę amunicji kalibru 30mm i 12,7 mm. Okres obowiązywania umowy przedłużono do roku 2016.

 

Komentarze (1)

  1. Jan

    Dziwna informacja. Należałoby napisać 1) jakiej dostawy zagranicznej ten offset dotyczy. 2) na czym on polega - kto komu co daje i za co?. W mojej opinii jest to sprytne wchodzenie NAMMO na polski rynek, bazujące na tym, że Polakom nie chce się ruszyć głową i wyłożyć paru groszy na proste prace rozwojowej.