Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab dostarczy obronę przeciwlotniczą i przeciwpancerną "na zachód"

Fot. Saab.
Fot. Saab.

Szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy ramowej z rządem jednego z państw zachodnich. W ramach porozumienia, nieokreślony kraj ma otrzymać szereg systemów obrony przeciwlotniczej. Całkowita wartość zamówienia wynosi 8 mld SEK (czyli ok. 770 mln USD), a dostawy planowane są na lata 2023-2026.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie firmy Saab, umowa dotoczy dostawy wielozadaniowych wyrzutni Carl-Gustaf, systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu RBS 70 NG oraz radaru Giraffe 1X. Szwedzki koncern opisuje także, że ze względu na charakter branży, okoliczności dotyczących klienta oraz interesów bezpieczeństwa narodowego, żadne dalsze informacje dotyczące tegoż zamówienia lub samego klienta nie zostaną podane.

Reklama

Całkowita wartość zamówienia wynosi 8 mld SEK (czyli ok. 770 mln USD), a jego realizacja planowana jest na lata 2023-2026. Dzięki temu zamówieniu kontynuujemy nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i społeczeństwu" - oznajmił prezes i dyrektor generalny Saaba, Micael Johansson.

Czytaj też

System Carl-Gustaf może oczywiście spełniać rolę granatnika przeciwpancernego, ale dzięki szerokiemu spektrum wykorzystywanej amunicji może być wykorzystywany do wielu innych zadań, w tym do wsparcia własnej piechoty, niszczenia umocnień, murów, bunkrów, siły żywej przeciwnika, niewielkich jednostek nawodnych – w tym desantowych, stawania zasłon dymnych czy oświetlania pola walki. System jest nieskomplikowany i łatwy w obsłudze. Jest również tani w szkoleniu poprzez zastosowanie specjalnej amunicji treningowej.

Reklama
Carl Gustaf M4
Carl Gustaf M4
Autor. Saab

RBS 70 NG to najnowsza wersja systemu RBS 70 opracowanego jeszcze na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez firmę Bofors Defence. Pociski systemu naprowadzane są w wiązce laserowej i mogą zwalczać cele powietrzne w odległości do 8000 m i na pułapie do 5000 m zarówno w dzień, jak i w nocy. System jest dość duży i ciężki, bowiem posiada masę około 87 kg, i musi być montowany na podstawie (np. trójnożnej). System RBS 70 użytkowany jest przez 20 państw w tym bliskich sąsiadów Polski, takich jak Litwa, Łotwa, Republika Czeska, Finlandia, zestawy te dostarczono także Ukrainie.

Czytaj też

Z kolei Giraffe 1X to stosunkowo niewielki, wielofunkcyjny radar 3D wyposażony w antenę AESA (active electronically scanned array), która umożliwia śledzenie celów na pułapie do 10 km i w zasięgu 25 km. Radar może być przewożony przez pojazdy 4x4, gdyż jego masa nie przekracza 150 kg. Radar może służyć do wykrywania systemów bezzałogowych w tym tych najmniejszych na dystansie około 4 km, oraz zadań Counter-Artillery, Rocket and Mortar (C-RAM) oraz w końcu typowych zadań dla obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu.

Zamówienie z pewnością wzmocni obronę powietrzną bliżej nieokreślonego kraju zamawiającego. Wojna na Ukrainie powoduje, że nie wszystkie szczegóły mogą być upublicznianie. Należy również podkreślić, że w ostatnich dniach firma Saab poinformowała także o zamówieniu przez Finlandię przenośnych wyrzutni pocisków przeciwpancernych NLAW, których dostawy są planowane na 2024 r. Jest to kolejny przykład potrzeb kraju sąsiadującego z Federacją Rosyjską do pozyskania niezbędnego wyposażenia obronnego od szwedzkiego koncernu i oczywiście należy spodziewać się kolejnych zamówień.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama