Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab dostarczy amunicję do granatników dla U.S. Army

Fot. Saab
Fot. Saab

Jak poinformował koncern Saab, otrzymał on właśnie od U.S. Army zamówienie na dostawy amunicji do granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf oraz granatników jednorazowych AT4. Łączna wartość tego kontraktu wynosi ok. 100 mln USD, a jego dostawy mają odbyć się w 2021 roku.

Zamówienie zostało zawarte na podstawie umowy ramowej na dostawy nieokreślonej ilości sprzętu, którą podpisano w 2019 roku. Pozwala ona nabywcy składać zamówienia na amunicję do granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf oraz na granatniki jednorazowe AT4 przez okres pięciu lat do maksymalnej wartości 445 mln USD. Zakupione uzbrojenie i amunicja trafią w ręce żołnierzy U.S. Army, U.S. Marine Corps oraz Dowództwa Operacji Specjalnych (SOF).

Rozwiązania przeciwpancerne Saab zapewniają Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych skuteczność w zwalczaniu szerokiego zakresu zagrożeń. Dzięki nim żołnierze U.S. Army i U.S. Marine Corps zyskują niezawodną i prostą w obsłudze technologię, która umożliwia im szeroki zakres prowadzenia walki w różnych warunkach taktycznych

- prezes Saab w USA Erik Smith

Począwszy od 1987 roku, Saab dostarczył do amerykańskich sił zbrojnych ponad 600 000 egzemplarzy granatników jednorazowych AT4, zarówno w postaci gotowego produktu, jak i wyprodukowanych lokalnie na licencji. Od 2013 roku system Carl–Gustaf jest klasyfikowany jako tzw. program of record w Stanach Zjednoczonych. W 2018 r. U.S. Army ogłosiła zamiar zakupienia najnowszej wersji tego systemu – Carl-Gustaf M4 o zmniejszonej masie, wynoszącej niecałe 7 kg. Zamówienie to zostało złożone w drugim kwartale 2020 r.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Kazik :)

  Już dawno pisałem AT4 i CG M4 dla WP jest jedynym rozwiązaniem wzorem Hegemona USA - CG mamy jak i AT4 też w użyciu więc można z półki zakupić i tak USA licencję na amunicje do CG a i można pogadać o licencją na AT4. Inne formy granatnikopodobne (Niemieckie, Bułgarskie ect.) to ściema oraz pełny remont RPG-7 (ok. 2000 szt. używa WP) z zakupem licencji bułgarskiej amunicji termobarycznej - granaty termobaryczne TB7-V i TB-7VM do granatnika RPG-7 produkowany przez zakłady VMZ.

  1. Davien

   Panei kazik, jak sie zdaje SAAB nikomu licencji na CG nie sprzedał wiec pomarzyc dobra rzecz.

  2. Nikt

   Z jakiego powodu inne opcje to ściema? Co z opracowaniem samemu granatnika?

  3. Kazik :)

   Cytat z artykułu - "Począwszy od 1987 roku, Saab dostarczył do amerykańskich sił zbrojnych ponad 600 000 egzemplarzy granatników jednorazowych AT4, zarówno w postaci gotowego produktu, jak i wyprodukowanych lokalnie na licencji." Tylko tyle a może aż tyle.

 2. Natowiec

  M4 na krótki kontrakt to rozumiem Bez zadnuych ceregieli a wybór mieli WIELKI TAKŻE INSPEKTORAT UZBROJENIA nie musi robić dialogu i analizy bo już są w archiwum NATO

 3. kuna

  A my, z radością, prowadzimy kolejne "dialogi" na granatniki, nie potrafiąc rozwiązać tematu i od 20 lat nasza piechota biega z muzealnymi głowicami do RPG.

  1. Rezerwa 61

   RPG 7-Bóg wojny wz76 Rezerwa nie BOI się ich używać Przynajmniej to dobra wiadomość

  2. kuna

   "rezerwa" ma obecnie 50-60 lat i schorzenia przewlekłe :D

  3. Tadziu

   Ale doj###-# jeszcze może bo przeszkolona W odróżnieniu od wot co granatnika NIE widzieli poza planszą taktyczną

Reklama