Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rząd brytyjski zawiesza część licencji na sprzedaż broni do Izraela

Autor. Izrael Defence Forces / Facebook

Wielka Brytania zawiesi część licencji na sprzedaż broni do Izraela w związku z „wyraźnym ryzykiem”, że broń ta może zostać wykorzystana do popełnienia „poważnego naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego” - ogłosił w poniedziałek minister spraw zagranicznych David Lammy.

Reklama

Składając sprawozdanie w Izbie Gmin Lammy wyjaśnił, że zawieszonych zostanie około 30 z 350 licencji, a decyzja ta jest następstwem przeglądu licencji eksportowych, dokonanego w związku z trwającym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że „nie jest to całkowity zakaz, nie jest to embargo na broń”.

Reklama

„W obliczu konfliktu takiego jak ten, prawnym obowiązkiem rządu jest dokonanie przeglądu licencji eksportowych. Z przykrością informuję dziś Izbę, że otrzymana przeze mnie ocena wskazuje, iż w przypadku niektórych eksportów broni z Wielkiej Brytanii do Izraela istnieje wyraźne ryzyko, że mogą one zostać wykorzystane do popełnienia lub ułatwienia poważnego naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego. Dlatego też dzisiaj ogłaszamy zawieszenie około 30 licencji eksportowych do Izraela, zgodnie z wymogami ram kontroli eksportu” - oświadczył Lammy, dodając, że „Wielka Brytania nadal wspiera prawo Izraela do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Wielka Brytania nie dostarcza Izraelowi bezpośrednio broni, ale udziela brytyjskim firmom licencji eksportowych na sprzedaż uzbrojenia do tego kraju. Jak przekazał brytyjski rząd w wydanym później komunikacie, lista zawieszonych produktów obejmuje ważne komponenty wykorzystywane w samolotach wojskowych, w tym myśliwcach, w śmigłowcach i dronach, a także elementy ułatwiające celowanie naziemne, które mogłyby znaleźć zastosowanie podczas walk w Strefie Gazy.

Reklama

Czytaj też

Lammy oznajmił, że wynik przeglądu, zarządzonego od razu po objęciu w lipcu władzy przez Partię Pracy, nie oznacza, że Izrael złamał prawo humanitarne, gdyż rząd Wielkiej Brytanii nie rozstrzyga tego i nie może tego robić. „Jest to ocena wybiegająca w przyszłość, a nie stwierdzenie niewinności lub winy, i nie przesądza o żadnych przyszłych ustaleniach właściwych sądów” - wyjaśnił, dodając, że decyzja będzie na bieżąco poddawana przeglądowi.

Czytaj też

Równocześnie Lammy poinformował o nałożeniu sankcji na kolejnych trzech wysokich rangą dowódców sił Kuds, elitarnej formacji irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz na jednostkę Korpusu, która zajmuje się przekazywaniem broni proirańskim ugrupowaniom w Syrii i Libanie.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Obie decyzje w punkt. Szkoda tylko, iż Izrael w szybkim tempie równa w dół do takiej np. Rosji, jeśli chodzi o prowadzenie działań wojennych przeciwko ludności cywilnej.

Reklama